Menu
JenProTěhotné.cz

Pokožka v těhotenství není ohrožena jen striemi. Jaké změny mohou nastat?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

19. 1. 2020

V těhotenství prožívá ženské tělo mnoho změn a ani pokožka není výjimkou. Asi nejvíc se nastávající maminky obávají nevzhledných strií, které bohužel postihují více než polovinu těhotných žen. Ovšem hormonální nerovnováha, rychlý nárůst hmotnosti a často i zanedbávání péče o pleť mohou mít za následek i jiné obtíže s pletí. Jak pečovat v těhotenství o pokožku a být stále krásná?

Těhotenství zatěžuje ženský organismus poměrně výrazně. Mění se hmotnost, hladiny hormonů v těle, zvyšuje průtok krve a spotřeba minerálů nebo vitamínu. Všechny tyto změny mohou negativně ovlivňovat naši pokožku, která pak často vypadá, jak když jste se vrátila do puberty. Začne být mnohem citlivější, mastí se a trpí ucpanými póry. Najednou zase řešíte akné, kožní výrůstky, pigmentové skvrny nebo svědění v důsledku rozpínání kůže.

Jak správně pečovat o pleť v těhotenství?

Jsou ženy, pro které je jiný stav požehnáním ve více rovinách. Pochvalují si, že mají najednou krásnější pleť, úžasné lesklé vlasy a celkově se cítí prostě báječné. Pak jsou tu ale ty, které najednou vypadají hůř než v pubertě a v obličeji, v dekoltu nebo i jinde po těle se jim objeví akné. A to je ten ideální čas, kdy je potřeba vyrazit do boje. Především musíte pokožku čistit a hydratovat. Na akné sáhněte po kvalitní kosmetice, vybírejte raději takovou, která obsahuje přírodní složky, a ne nekvalitní chemii. Také se vyhněte přípravkům s obsahem retinolu a kyseliny salicylové, nejsou vhodné v těhotenství.

Jak předcházet striím a které oleje pomáhají ke zvláčnění pokožky?

Strie v těhotenství a boj s nimi

Asi žádná žena netouží po tom, aby se jí na těle tvořili malé nevzhledné jizvy. Ty se samozřejmě nemusí objevit nutně jen v těhotenství, ale je to velmi časté. Jejich vznik ovlivňují hormony snižující elasticitu kůže, roztahování pokožky a přibývání hmotnosti. Nejčastěji se objevují na břiše, bocích, poprsí. Začnou vznikat už na začátku těhotenství, ale v tuto dobu ještě nejsou viditelné a žena si jich všimne až ve druhém nebo třetím trimestru. Proto je vhodné proti nim bojovat hned, co zjistíte, že jste těhotná. I když jejich vzniku úplně zabránit nelze, pokud k tomu máte předpoklady, rozhodně je můžete alespoň eliminovat:

  • pečujte o svou pokožku hned od začátku těhotenství, ale mnohem lepší je, když o ní pečujete stále,
  • promazávejte a masírujte poctivě rizikové partie alespoň dvakrát denně. Udělejte si z toho takový svůj příjemný rituál. Použijte krém s obsahem vitamínu E. K dostání jsou také speciální přípravky proti striím,
  • myslete i na to, že dostatek vitamínů potřebujete i konzumovat, proto dbejte na vyvážený a zdravý jídelníček,
  • dostatečně pijte. Na pokožce se nedostatečný pitný režim odrazí nejdřív,
  • věnujte se nějaké fyzické aktivitě. Udržíte se v kondici, nebudete nadměrně přibývat na váze a celkově vám nějaký pohyb prospěje.
  • když se strie objeví i přes vaší velkou snahu, neházejte flintu do žita a pokračujte s promazáváním. I tak pokožce prospějete a nepříjemné jizvičky trochu zmírníte.

Kůži, zejména na prsou, promazávejte i po porodu. Jak začnete kojit, prsa se vám výrazně zvětší a pak se postupně zmenšují. Často se na nich až v této fázi začnou strie objevovat.

Prsa v těhotenství. Víte, jak o ně pečovat?

Pigmentové skvrny v těhotenství

V těhotenství se u celé řady budoucích maminek objevují pigmentové skvrny v podobě hnědých flíčků. Bohužel se nejčastěji objevují na obličeji, což je o to nepříjemnější. V takovém případě je rozhodně žádoucí dávat si pozor na sluneční paprsky, které je ještě zvýrazní a používat kvalitní opalovací přípravky. Na břiše se obvykle objevuje linea negra, tmavá čára, která vede od pupíku dolů. Těchto skvrn se bát příliš nemusíte. Po porodu postupně s velkou pravděpodobností zase zmizí.

Co když vás trápí suchá pokožka?

Suchá pokožka v těhotenství je další častý problém. Máte v těle větší množství hormonu progesteronu než obvykle, a to má za následek pomalejší činnost mazových žláz a vysoušení kůže. Asi už je vám jasné, že tady pomůže jen dostatečná hydratace. Pořiďte si hydratační sprchové gely a několikrát denně se pořádně namažte kvalitním tělovým krémem nebo olejem vhodným na takovou pleť. Můžete využít i různá přírodní másla apod. Musí ale být vhodná pro suchou kůži.

Nezapomeňte, že špatnou pleť výrazně ovlivňuje i vaše strava a celkový stav střevní mikroflóry. Proto je velice důležité dbát i na svou stravu, zařadit hodně ovoce, zeleniny, popřípadě omezit i mléčné výrobky a další, často problematické, potraviny. Neuškodí ani vhodná probiotika a samozřejmě dostatečný pitný režim.

Linea nigra v těhotenství. Co dělat, když se objeví?

Krémy, které jsou vhodné

A jaké krémy, masti, mléka, oleje a další používat? Nejlepší je vždy přírodní kosmetika, která neobsahuje žádné špatné látky. Jen je potřeba vybrat takovou, která vám sedne. Ve vysoké kvalitě seženete v podstatě všechno. Pleťové krémy, tělové krémy, mléka, šampony, sprchové gely, krémy proti striím, a dokonce i dekorativní kosmetiku. Rozhodně se ale vyhýbejte všemu s obsahem parabenů, ftalátů, DHA a triclosanu. Jsou to vše velmi dráždivé látky, které často způsobují problémy a by mohly ohrozit i vaše miminko.

Pečujte v těhotenství o pokožku s láskou

V těhotenství je vaše pokožka mnohem citlivější a rozhodně si zaslouží větší péči než obvykle. V letních měsících jí více chraňte před sluncem, používejte kvalitní kosmetiku z přírodních složek, dobře se stravujte, hodně pijte. Můžete promyslet i změnu pracího prášku za nějaký šetrnější a noste volnější oblečení z přírodních materiálů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pokožka v těhotenství není ohrožena jen striemi. Jaké změny mohou nastat?