Menu
JenProTěhotné.cz
Jak zvládnout těhotenství

Linea nigra v těhotenství. Proč se objevuje?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

29. 8. 2019

Těhotenství přináší mnoho změn na těle i v psychice ženy. Počítáte s tím, že vám naroste větší bříško, přijdou nevolnosti, záchod se stane vaším dobrým kamarádem a svoje kotníky nějaký čas neuvidíte. Možná ale netušíte, že se těhotným ženám často objevuje tmavá čára přes celý pupík. Proč se linea nigra v těhotenství objevuje a kdy zase zmizí?

Že těhotenství je poměrně bouřlivé období, které provází řada změn, to asi každý zná a není v tomto případě potřeba žádná osvěta. Jejich součástí je i linea nigra, o které mnoho maminek v podstatě vůbec nic neví. Možná je načase to změnit.

Linea nigra v těhotenství – co to je?

Tmavě hnědá linka, která se objevuje na rostoucím těhotenském bříšku není nebezpečná a nikterak neobtěžuje. Jedná se o pigmentový kožní útvar. Zajímavé je, že se může objevit i u netěhotných žen, dětí nebo dokonce mužů. U těch se objevuje v podobě světlé linky s názvem linea alba. Najděte si fotografii nějakého kulturisty a hned budete vědět. Najdete ji mezi tím, čemu se na břiše říká „pekáč buchet“. Vertikální světlá čára k sobě upíná břišní svaly. Tuto měkkou tkáň má každý, ale ne u všech je vidět. Když však přijde dlouhodobější nitrobřišní tlak, oslabí se vazivová tkáň a ztenčuje se.

Jak roste v děloze miminko, začíná se linie vybarvovat. Viditelná je až někdy ve druhém trimestru a postupně tmavne. Od světle hnědé až po černou. Právě proto se linka nazývá linea nigra (černá čára). Začíná na vrcholu pupíku a vede až po stydkou kost. Zbarvení je důsledkem zvýšené produkce melaninu, kterou ovlivňují hormonální změny v těhotenství, hlavně tedy výrazně se zvyšující produkce hormonu estrogenu.

Jak bojovat s otoky nohou v těhotenství?

Důvod, proč se linea nigra objevuje

Zatím se nikomu nepodařilo odhalit, zda má linea nigra nějaký význam. Neví se, proč se tvoří právě na tom místě, kde se objevuje. Naštěstí tu máme různé pověry a babské povídačky. Ty tvrdí: „Je-li čára přítomna, bude to chlapeček.“ Pokud je linka výrazná a dlouhá, bude to holčička, když je krátká, chlapeček.“

S velkou pravděpodobností se linea nigra v těhotenství objevuje zkrátka proto, že se hormony tak trochu zblázní. Hlavně estrogen a progesteron. Hodně ovlivní i zmíněný pigment melanin.

Nemusí být jen na pupíku

Černá linka se častěji objevuje u žen s tmavší pletí. Stupeň změny ovlivňuje hodně typ kůže. Podobně to funguje i u dalších částí těla, které také mohou tmavnout. Když se objeví pigmentové změny u blondýnek, nejsou tak patrné jako u brunetek. Lokální pigmentace se objevuje hlavně na místech jako jsou bradavky, bříško a linea alba, která se mění v linea nigra. V obličeji se může objevit zvýšená melaninová pigmentace, která se nazývá chloasma uterinum a nejčastěji ji zaznamenáte na čele, tvářích a horním rtu.

Křečové žíly v těhotenství dovedou pěkně potrápit. Dají se léčit?

Kdy linea nigra zmizí?

Za jak dlouho linea nigra zmizí? U většiny žen obvykle do několika týdnů až měsíců po porodu. Najdou se ale i ty, kterým zůstane už napořád. Trošku vybledne, ale viditelná je stále. Její rychlejší vyblednutí můžete také podpořit. Během těhotenství se zbytečně nevystavujte slunci a bříško nechávejte spíše zahalené. Jezte kvalitně, protože existují studie, které ukazují, že vznik linea nigra může souviset s nedostatečným přísunem kyseliny listové. Ta je ostatně velmi vhodná už jen proto, že může chránit nenarozené miminko před vznikem vrozených chorob. Najdete ji hodně v brokolici, špenátu, pomerančích, datlích, fíkách, luštěninách nebo celozrnných výrobcích.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Linea nigra v těhotenství. Proč se objevuje?