Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Jak bojovat s otoky nohou v těhotenství?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

6. 8. 2019

Otoky nohou v těhotenství jsou velmi nepříjemným neduhem, který potrápí mnoho nastávajících maminek. Nejvíce s nimi ženy bojují v letních měsících, protože vedra jim příliš neprospívají. Jak se těhotenství blíží ke konci, tím větší problém máte s nalezením svých vlastních kotníků. Jak s otoky bojovat a kdy mohou být nebezpečné?

Na otoky se vás nejspíš budou ptát při každé kontrole. Samozřejmě nejsou v těhotenství nikterak výjimečné, ale dovedou řádně potrápit.

Proč v těhotenství ženy otékají?

Proč vlastně otoky nohou v těhotenství vznikají? Může za to nahromaděná tekutina v podkoží, která se projevuje bolestivým napětím pokožky. Jak těhotenství postupuje, čím dál více dochází k tlaku na cévní stěny a k pronikání tekutiny do okolních tkání. Právě z toho vzniká otok. Také rostoucí děloha postupně utlačuje cévy procházející pánví, které odvádějí okysličenou krev od nohou zpět k srdci a plicím. Stlačené žíly nemohou zajistit volný průchod krve a ta se pak hromadí v končetinách.

K tvorbě otoků dochází i z nedostatku bílkovin, protože je hodně spotřebovává miminko pro vývin svých kostí, zubů, svalu atd. Vše ještě zhorší nedostatečný pitný režim a málo živin.

Těhotná v létě? S našimi tipy horko zvládnete snadno

Otoky nohou v těhotenství neberte na lehkou váhu

Někdy má natékání končetin mnohem vážnější důvody. Může to být první varovný signál. Často předchází preeklampsii, která může nastávající maminku i ohrozit na životě a samozřejmě také miminko.

Mimo otoků tento zdravotní problém doprovází také vysoký krevní tlak a přítomnost bílkovin v moči. Dochází ke špatnému zprůchodnění cév, které vedou z placenty přes pupečník k miminku, a to nemá dostatek kyslíku a živin. Brání se tak, že vypouští látky na zvýšení krevního tlaku u maminky, aby se k němu dostalo více živin. Na tyto látky zase reaguje tkáň ledvin, která se stává propustnou pro bílkoviny, krev přestane být tak hustá a začne z ní unikat voda do prostor mimo cév. Tam se pak hromadí, a když se situace včas nevyřeší, může v těle matky dojít k poškození buněk jater, mozku i dalších orgánů.

V nejvážnějších případech dojde až ke stažení cév mozku u matky a bezvědomí. V takovém případě je nutné ihned přistoupit k císařskému řezu.

Vysoký krevní tlak v těhotenství? Proč je tak nebezpečný a co vám pomůže?

Kdy s otoky raději k lékaři?

Samozřejmě není nutné se stresovat předem. Stačí jen zvýšená pozornost, jakmile se vám bude zdát, že natékáte až příliš. Při běžných těhotenských kontrolách vám lékař jistě vždy měří krevní tlak a dělá rozbor moči, takže by nějaké problémy určitě hned odhalil. O otocích ale vždy lékaře informujte. Hlavně, když vás bolí a jsou velmi citlivé na dotek. Také v případě, že vám otéká jen jedna končetina a druhá ne, jděte k lékaři. Zamiřte k němu i tehdy, když je otok horký, zarudlý nebo se zvětšuje. Mohlo by se jednat o zánět žil, embolii či ucpání žil.

Migréna v těhotenství. Jak si ulevit?

Jak si ulevit?

Je normální, že se otoky nohou v těhotenství přes den postupně zhoršují a nejhorší situace bývá večer. Během spánku by pak měly postupně zase zmizet. Abyste s nepříjemnými obtížemi zatočili, musíte doplňovat potřebné živiny, minerální látky a cvičit.

Strava

Do své stravy zařaďte rozhodně více bílkovin. Nezapomínejte na luštěniny, bílky, kvalitní bílé maso a mléčné výrobky (jogurty a tvarohy). V práškové formě se dá bílkovina sehnat i v lékárně.

Dodržujte pitný režim a omezujte soli, abyste nezadržovala vodu v těle.

Cvičení

Na konci těhotenství pravidelně odpočívejte s nohama výš než váš pas. V leže si podložte nohy několika polštáři a v sedě opřete o vyšší židli. Večer před spaním je chvilku opřete o stěnu.

Každý den věnujte chvilku i cvikům proti otokům. Jejich cílem je pumpovat krev od nohou do celého těla, proto je vhodné cvičit hlavně večer před spaním

Prošlapujte z jedné nohy na druhou ve stoje a vsedě střídavě propínejte a ohýbejte v kloubu chodidla. Pohyby by měly být spíše rychlejší.

Chladivé masáže a homeopatie

Každý večer můžete unavené a nateklé nohy jemně masírovat. Namažte je svým oblíbeným krémem či chladivým gelem nebo pořiďte mazání určené přímo na masírování a odstranění bolesti na unavených a oteklých nohou. S pocitem těžkých nohou v těhotenství může pomoci i homeopatie. Zkuste třeba homeopatický lék Pulsatilla 9CH.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak bojovat s otoky nohou v těhotenství?