Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Migréna v těhotenství. Jak si ulevit?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

31. 7. 2019

Bojovat s bolestmi hlavy, když čekáte dítě a trápí vás k tomu i další obtíže, může být složité. Co byste měla dělat, když vás přepadne migréna v těhotenství?

Kdo už někdy migréně čelil, ví, jak je vysilující. Naneštěstí může v těhotenství udeřit, i když jste ji nikdy předtím nezažila. Častěji se ale objevuje u žen, které na migrénu trpí běžně.

Migréna v těhotenství a příznaky

Příznaky migrény obvykle zahrnují pulzující bolest hlavy (často jen na jedné straně), nevolnost, zvracení a citlivost na světlo a zvuk. Některé ženy trápí dokonce migréna s aurou v těhotenství. To znamená, že vidí záblesky světla, klikaté čáry nebo třpytivé záblesky před nástupem samotné bolesti hlavy. U určité části postižených může dojít k dočasné ztrátě zraku nebo mají slepá místa. Vědci zjistili, že migrény často vyvolávají určité specifické věci. Spouštěče ale nejsou stejné pro všechny. To, co vadí jednomu, nemusí vadit druhému a naopak. Mezi nejčastější patří:

  • Strava: vyzrálý sýr, červené víno, fíky, uzené ryby, čokoláda, glutamát monosodný (MSG), maso s dusičnany (párek v rohlíku, slanina, salám), cibule, ořechy, arašídové máslo, mléčné výrobky a potraviny s kofeinem
  • Prostředí: jasné světlo, kouř, výkyvy počasí, alergie
  • Emoce: úzkost, stres
  • Aktivita: změny ve spánkovém vzorci, nepravidelné cvičení
  • Hormony: těhotenství, antikoncepce, menstruace

Jak řešit migrénu v těhotenství?

Pokud cítíte, že se u vás začíná rozjíždět migréna, ihned si zalezte někam do temné a tiché místnosti s chladným hadříkem na hlavě a odpočívejte. Můžete si vzít i nějaký prášek (paracetamol). O jiných lécích se ale vždy poraďte s lékařem. Migrény obvykle mizí během pár hodin, ale někdy mohou trvat i dny. V případě šílené bolesti, která ani po několika hodinách neustupuje, raději kontaktujte svého lékaře.

Migréna bývá krutější v prvních týdnech těhotenství. Po prvním trimestru obvykle ženy pozorují zlepšení. U zbytku maminek však zůstává nezměněna a u některých se dokonce ještě zhorší. Často se objeví migréna po porodu jako následek velkého stresu a vypětí. Také přerušovaný spánek a další stres spjatý s péči o miminko, které třeba často pláče a moc nespí, mohou záchvaty obnovovat. Může vás ale uklidnit, že migréna nikterak neohrožuje vaše miminko.

Migréně se můžete také z části vyhnout tím, že budete jíst málo, ale často, aby vám neklesla glykemie. Začnete se vyhýbat stresovým situacím, nepřetěžujete se a odpočíváte.

Rozhodně nikdy neberte žádné léky, které vám lékař nepředepíše v těhotenství a neubezpečí vás o tom, že je můžete. Bezpečné bývají některé léky ze skupiny antidepresiv, např. amitriptylin, který dobře účinkuje i na tenzní bolesti hlavy. Bezpečné léčivo, vhodné i pro první trimestr, je pak Fluoxetin, Deprex, Floxet, Prozac apod.

Kurkuma v těhotenství. Může vám uškodit?

Zkuste přírodní léčbu

Příroda dokáže divy a může vám pomoci, když vás přepadne migréna v těhotenství. Zkuste sílu bylinek a uvidíte. Většiny z nich se nemusíte bát ani chvíli před porodem.

  • Levandule: silně vonící rostlinka, která ulevuje od bolesti hlavy už jen tím, že inhalujeme její vůni. Pomáhá i tehdy, když si levandulovým odvarem potíráte spánky. Také čaj ze směsi levandule a kozlíku lékařského pomáhá.
  • Kozlík lékařský: na bolesti hlavy po nervovém vypětí zabírá čaj či nálev z kozlíku lékařského. Pro lepší chuť přidejte šálek máty a upíjejte po malých doušcích.
  • Majoránka: spařte dvě lžičky sušené majoránky 200 ml vařící vody a získaný nálev přidejte do koupele nebo si potírejte spánky.
  • Řimbaba: až o 70 % dokáží snížit opakování záchvatů migrény tři listy řimbaby. Hodí se do salátů a sušená třeba do čaje. Při jejím užívání musíte být trpělivá. Chvíli trvá, než začne působit. Účinek je ale prý trvalý.

S bylinkami v těhotenství opatrně

Bylinky jsou opravdu úžasné, ale během těhotenství to s nimi nesmíte přehánět. Čaje z bylin nemají těhotné ženy pít dlouhodobě, ale spíše střídat. Vždy je začněte konzumovat až po poradě s gynekologem. Raději se preventivně vyhýbejte těm, které dokáží ovlivnit činnost dělohy, způsobit překrvení orgánů pánve nebo působí jako projímadlo. Určitě vynechte medvědici, aloe, jalovec, vachtu, routu, pelyněk nebo rozmarýn. V třetím trimestru se už nemusíte bát: bazalky, zázvoru, hřebíčku, skořice, karu, túje, zázvoru, kardamomu.

Úžasná aromaterapie

Některé maminky nedají dopustit na účinky aromaterapie. Krásně zklidňuje třeba olej z eukalyptu, levandule, heřmánku, růže, meduňky, citronu, máty či modřínu. Olejíčky můžete potírat spánky nebo je přidat do koupele. Jakoukoli vůni vybírejte podle toho, co vám voní. Když ne, vynechte ji.

Aromaterapie v těhotenství pomáhá řešit nevolnost i strach z porodu

Migréna v těhotenství se vám může vyhnout

Některé ženy, které trpí na migrénu dlouhodobě a už před otěhotněním, mohou mít to štěstí, že se jim migréna v těhotenství vyhne a od šílené bolesti hlavy si odpočinou. V mnoha případech totiž těhotné tělo migrénu eliminuje nebo úplně vypne. Některé průzkumy dokonce zmiňují až 64 % žen s mírnějšími průběhy a 34 % úplně bez záchvatů. Snad právě tohle bude i váš případ.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Migréna v těhotenství. Jak si ulevit?