Menu
JenProTěhotné.cz
Jak zvládnout těhotenství

Těhotná v létě? S našimi tipy horko zvládnete snadno

Martina Mádlová

Martina Mádlová

24. 6. 2019

Těhotenství je jiný stav a jako takový je samozřejmě sám o sobě poměrně náročný. Pro každý organismus představuje zátěž. V parných letních dnech je situace ještě o něco horší. Mnohem více se potíte, hrozí různé infekce, v dusnu se špatné dýchá a své kotníky už pomalu ani nevidíte. Co v takových vedrech dělat a jak je dobře zvládnout?

Je to každý rok stejné. Všichni se strašně těšíme na hřejivé léto a nadáváme na zimu. Když pak přijde a začnou vedra, už bychom nejraději měli zase zimu. I normální člověk v parných letních dnech má problémy je přežít, co teprve těhotná nastávající maminka.

Dodržujte pitný režim

Nejdůležitějším pravidlem, jak zvládnout těhotenství v létě, je dodržování pitného režimu. V horku se hodně potíte a ztrácíte spousty tekutin. Ale nejen ty, z organismu odchází i potřebné minerály. Když vše potřebné nedoplníte, budete se cítit špatně, unaveně a malátně. Lékaři doporučují vypít až dva litry vody za den. Vyhýbejte se slazenému pití a také perlivá voda vám neudělá moc dobře, protože způsobuje nadýmání. Džusy mohou překyselit žaludek. Pijte postupně po pár doušcích.

Nechoďte příliš na sluníčko

Bez slunečných paprsků by nebyl život a jsou pro náš organismus nezbytné. Prudkému slunci byste se ale raději měla vyhýbat. V těhotenství navíc existuje větší pravděpodobnost vzniku pigmentových skvrn, proto si obličej a hlavu chraňte kloboukem a používejte dobrý opalovací krém.

7 důvodů proč je skvělé být v létě těhotná

Oteklé nohy a ruce

Otoky trápí v těhotenství většinu těhulek zejména v posledním trimestru a v létě zvlášť. Někdy může být natékání i příznakem dalších nemocí (např. preeklampsie), která se může rozvinout až v život ohrožující situaci. Proto o otékání vždy informujte svého lékaře.

Od otoků si můžete trochu pomoci, když budete odpočívat s nohama nahoře, zkusíte chladivé obklady a budete dostatečně pít. Omezte soli ve stravě a doplňte bílkoviny v jídelníčku. Neseďte s nohama přes sebe a zkuste podpůrné punčochy.

Závratě a pocit na omdlení

Horké počasí, změny tlaku, vydýchaný a dusný vzduch a těhotná žena se kácí k zemi. Pokud trpíte na nízký tlak a tyto problémy vás trápily již před těhotenstvím, s bříškem se toho asi moc nezmění. Proto se raději nevětraným místnostem raději vyhýbejte, berte si s sebou lahev s vodou a vodu ve spreji na obličej.

Zábal místo sprchy

Pokud se hodně potíte, jste unavená a slabá, zkuste chladivý zábal. Ledová sprcha nebude úplně to pravé, mohlo by vám to spíš ublížit a způsobit organismu pořádný šok. Vezměte dva ručníky, namočte je do studené vody a přiložte na lýtka. Zlehka do nich nohy zabalte. Skvělý je i osvěžující sprej s vodou na obličej, jak jsme zmínili už v předchozím bodě.

Koupání v létě

Bojíte se v těhotenství koupání na koupališti nebo v bazénu? Přestaňte ostatní jen závistivě sledovat a vrhněte se do vln za nimi. Na toto téma se diskutuje v jednom kuse a v podstatě ani odborníci nejsou jednotní. Je ale jasné, že při dodržení určitých pravidel je riziko skutečně minimální. Proč byste se tedy v horkých letních dnech nemohla svlažit ve vodě a nedělat si z toho vrásky?

Protože je však těhotná žena mnohem víc náchylná k infekci, měla by dávat přednost koupání v kontrolované a čisté vodě. Rybníky, kde se hojně množí bakterie, nejsou úplně vhodné. Musíte mít jedině opravdu jistotu, že je v něm voda nezávadná. Pokud chcete opravdu přírodní koupání, volte raději řeku nebo ještě lépe moře. Také bazén, kde se pořádají kurzy pro těhotné a miminka, je ideálním místem pro vás. Po každém koupání se pak osprchujte a převlékněte do suchého oblečení.

Existují také speciální tampóny pro těhotné, ale ne všechny ženy je chtějí nosit.

Nedostatek hořčíku v těhotenství – hrozí riziko?

Bakterie způsobující infekce

Těhotné ženy mají s infekcemi močových cest často potíže, protože organismus není tak odolný a nákaza se ho rychleji chytne. Pokud se chcete podobným potížím vyhnout a nemuset kvůli tomu brát dokonce antibiotika, zkuste prevenci. Dostatečně pijte, buďte na sebe opatrná, abyste neprochladla a nezapomeňte na správnou hygienu intimních partií. Vhodné není ani spodní prádlo z umělých materiálů.

A co když se začne objevovat zánět? Určitě hodně pijte, protože pak samozřejmě musíte chodit často na záchod a tím vyplavujete choroboplodné zárodky, které se neudrží na stěnách močového měchýře. Nezadržujte moč příliš dlouho, protože pak mají ženy větší náchylnost k infekci močového ústrojí. Také po pohlavním styku je vhodné dojít si na záchod. I to totiž pomáhá odplavit bakterie.

Být těhotná v létě je skvělé, ale má to i svá úskalí, která s příchodem horkých dnů trápí mnoho lidí. Když se podle toho zařídíte a dáte si na některé věci pozor, užijete si naplno každý slunečný den.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Těhotná v létě? S našimi tipy horko zvládnete snadno