Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Nedostatek hořčíku v těhotenství – hrozí riziko?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

13. 6. 2019

Nedostatek hořčíku v těhotenství se objevuje poměrně často. Ovšem mnohem méně tomu někteří lékaři věnují pozornost. A měli by. Hořčík nebo také magnézium je velmi důležitý pro správné fungování našeho organismu. Když ho má žena v těhotenství málo, zvyšuje se riziko předčasného porodu či potratu.

Běžně se nedostatek hořčíku projevuje bolestmi hlavy, svalovými křečemi, zácpou, migrénou, únavou, poruchou spánku nebo i srdeční arytmií. V těhotenství přispívá ke správnému vývoji plodu a udržuje v rovnováze metabolismus matky.

Jak funguje hořčík?

Hořčík je stopový prvek, který má důležitou úlohu v procesu lidského metabolismu bílkovin, cukrů a tuků. Díky němu se aktivuje více než 300 enzymů v těle. Zajišťuje správnou činnost hormonů a svou úlohu má i v oblasti činnosti srdce, protože napomáhá předcházet poruchám srdečního rytmu a působí příznivě na vysoký krevní tlak. V podstatě se podílí na tvorbě každé buňky v těle.

Enzymatické procesy a tvorba nových buněk jsou v těhotenství samozřejmostí, tak vzniká dítě. Dokonce se vyvíjí miliony nových buněk. A vy je musíte dostatečně zásobovat, aby se miminko vyvíjelo správně.

Plané neštovice v těhotenství. Hrozí riziko nenarozenému miminku?

Nedostatek hořčíku v těhotenství

V těhotenství je nutné dbát na zdravou a vyváženou stravu, protože ženské tělo má zvýšenou potřebu kyseliny listové a nenasycených mastných kyselin. A také hořčíku. Dospělý člověk by měl brát 300 mg, těhotná žena o čtvrtinu více. Přitom podle některých výzkumů až 64 % těhotných žen má nedostatek hořčíku v těhotenství. Když to trvá delší dobu, objevují se nepříjemné křeče, ale mohou přijít i předčasné a silné děložní stahy, může dojít k poruše funkce placenty, dítě se narodí s nízkou porodní vahou, se kterou souvisí i další budoucí obtíže (s dýcháním, zrakem či motorikou). Podávání hořčíku dokáže i zmírnit i výkyvy nálad, nervozitu a celkově působí kladně na centrální nervovou soustavu, což umožňuje zvládat stres, který spousta žen během těhotenství zažívá.

Magnezium má příznivý vliv i na preeklampsii. Při ní se dokonce podává v injekcích tzv. magnezium sulfát.

Jak doplnit hořčík v těhotenství?

Hořčík naleznete v hovězích játrech, kukuřici, fazolích, banánech, ananasu, datlích, ořechách či luštěninách. Těhotná žena by měla užívat asi 350–400 mg hořčíku. Ne vždy ale lze potřebné množství získat ze stravy. V takovém případě ženy často sahají po různých doplňcích stravy, které doporučujeme v co nejvíce přírodním provedení.

Magnezium nebývá obvykle samotné. V jednotlivých preparátech jsou ještě další přidané prvky a látky, které pomáhají jeho vstřebávání. Najdete tam vitamin B6 (pyridoxin), vitamin C nebo E jako oxidanty. Není vhodné, když je příliš přítomen vápník, protože ten omezuje vstřebávání hořčíku až na polovinu.

Příliš nebo málo hořčíku je špatně

Potrava je na hořčík poměrně chudá a odborníci se domnívají, že kvůli svým stravovacím zvyklostem většina lidí přijímá pouze 60–80 % doporučené denní dávky, může v ojedinělých případech dojít k předávkování. A to také samozřejmě není dobře. Když je hořčíku v organismu až příliš, objevuje se ospalost, průjem, zvýšené pocení a ve vzácných případech i poruchy srdečního rytmu. Předávkování ale většinou nehrozí a v drtivé většině případů mají ženy spíš stálý nedostatek hořčíku v těhotenství.

Těhotenská encefalopatie aneb když neustále něco zapomínáte

Hořčík a kojení

Kojící ženy potřebují zvýšit příjem hořčíku dokonce ještě víc, jeho potřeba se zvedá až o 25 %. Účastní se totiž i tvorby mléka, podporuje soustředění atd. Určitě víte, že se hovoří o „laktační demenci“. Žena při kojení zapomíná, najednou se pomalu nedovede vyjádřit apod. S vyšším příjmem hořčíku se to o maličko zlepší. A jako bonus pomůže i při únavě, která je při kojení běžnou součástí maminky a chrání před větší kazivostí zubů, protože posiluje zubní sklovinu.

Magnezium zesiluje účinky některých léků

Když půjdete do lékárny pro nějaký lék, určitě zmiňte, že berete i hořčík, protože zesiluje činek některých léků. Když si vezmete prášek na bolest hlavy, vezměte si i tabletu hořčíku, protože se snáze a lépe dostanou léčiva, kam potřebují. To platí hlavně mimo těhotenství a kojení, protože v tomto období vám nejspíš stejně všechny takové léky zakážou, ale kdo ví?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nedostatek hořčíku v těhotenství – hrozí riziko?