Menu
JenProTěhotné.cz

Plané neštovice v těhotenství. Hrozí riziko nenarozenému miminku?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

14. 5. 2019

Osypat se nepříjemnými pupínky je nepříjemné v každém věku, ale chytit plané neštovice v těhotenství může způsobit vážné komplikace. Jak mohou ohrozit vaše miminko?

Víme to všichni. Kdo měl neštovice jako malé dítě, s největší pravděpodobností už je nikdy nedostane. I když samozřejmě existují i výjimky. Po prvním výskytu neštovic vyvine vaše tělo protilátky proti viru, které zpravidla dobře ochrání vůči opakované infekci, i když jste těhotná. Inkubační doba je většinou 12 až 14 dní, ale klidně to může být i 25 dní.

Plané neštovice v těhotenství

Největší riziko vzniká při onemocnění planými neštovicemi v první části těhotenství. Mohla by vzniknout tzv. kongenitální varicella, která způsobuje vývojové vady u nenarozeného miminka:

  • v prvním trimestru těhotenství existuje riziko vzniku vývojových vad 0,5 až 1 %,
  • onemocnění ve 13. až 20. týdnu těhotenství znamená riziko asi 2 %.

Syndrom kongenitální varicelly může způsobit komplikace jako je: zjizvení kůže, vady zraku, nedovyvinuté ruce a nohy, mírné až těžké poškození mozku či předčasný porod. Pokud jste na svém těle objevila nějaké pupínky, neštovice jste ještě neprodělala a zároveň jste těhotná, vždy okamžitě kontaktujte lékaře. Ovšem nejdříve telefonicky.

Když dostanete plané neštovice v těhotenství až v jeho druhé polovině, vznik vývojových vad už nehrozí a dítě dokonce získá od matky protilátky. Chytit neštovice před porodem už je ovšem zase velmi rizikové. Onemocnění se u dítěte může projevit po porodu jako novorozenecká varicella:

  • když onemocníte v době 25 až 5 dní před porodem, není průběh novorozenecké varicelly většinou závažný a život ohrožující,
  • onemocnění matky v době 5 a méně dní před porodem už je mnohem závažnější a má až 5% úmrtnost.

Rh faktor v těhotenství. Proč je tak důležité ho znát?

Jak se projevují plané neštovice v těhotenství?

Pokud čekáte nějaké speciální příznaky, musíme vás zklamat. Plané neštovice v těhotenství se nijak zvlášť se neliš. Zpozorněte, když se u vás objeví tato znamení:

  • svědivá až krvácivá vyrážka či puchýře,
  • potíže s dýcháním a bolest na hrudi,
  • velká ospalost a únava,
  • zvracení a nevolnost,
  • vysoká horečka,
  • vaginální krvácení.

Jakýkoliv výše uvedený příznak je důvodem pro kontaktování lékaře. Zároveň se okamžitě začněte raději vyhýbat ostatním lidem a dětem. Nikdy nevíte, koho můžete dál nakazit.

Neštovice přenos

Plané neštovice jsou velmi nakažlivé onemocnění, které má na svědomí herpes virus (Varicella Zoster Vir). Šíří se vzduchem (kapénkami) nebo setkáním s nakaženou osobou. Stačí i krátký kontakt třeba ve frontě v nákupním centru.

Jak se plané neštovice v těhotenství léčí?

Na horečku si i v těhotenství můžete vzít lék s obsahem paracetamolu. V lékárně vám také dají něco na mazání pupínků. Ke zmírnění příznaků pomáhá pití velkého množství tekutin a pořádný odpočinek.

Existují i silnější formy léků. Ty už vám musí předepsat lékař. Záleží také na stádiu vašeho těhotenství. Pokud jste jen krátce po nakažení, může vám být aplikována injekce hyperimunního globulinu, který ve velkém množství obsahuje protilátky. Dokáže zmírnit průběh onemocnění a snížit pravděpodobnost vývojových vad u dítěte. Lze podat i antivirotika, která snižují riziko komplikací u ženy, ale musí se užít během prvních 24 hodin. Tyto léky nejsou vhodné v prvním trimestru.

Než začnete používat jakékoliv léky, vždy se raději nejdřív poraďte s lékařem. A je úplně jedno, jestli jsou silné nebo úplně slabé.

Zakloněná děloha. Může působit problémy v těhotenství?

Kdy jsou neštovice infekční?

Jak dlouho jsou neštovice nakažlivé? Začíná to přibližně jeden až dva dny před výsevem vyrážky a dále až do zaschnutí posledního puchýřku. Je to z toho důvodu, že tekutina z nich je taktéž velmi nakažlivá. Inkubační doba tohoto onemocnění je asi 12 až 14 dní.

Plané neštovice. Infekční choroba, kterou ani dnes není dobré podceňovat

Očkování proti neštovicím v těhotenství

Imunizace bude opravdu účinná a bezpečná pouze tehdy, když ještě nejste těhotná. Na začátku těhotenství lze ověřit krevním odběrem, zda máte v těle protilátky proti planým neštovicím. Pokud ne, vyhýbejte se raději velkým shlukům lidí, protože očkování se těhotným ženám nedoporučuje, jelikož schází potvrzení či vyvrácení rizika vakcinačního viru na vývoj ženu. Očkované ženy by neměly otěhotnět asi jeden měsíc od očkování a výrobci doporučují dokonce až tři měsíce.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Plané neštovice v těhotenství. Hrozí riziko nenarozenému miminku?