Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Zakloněná děloha. Může působit problémy v těhotenství?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

10. 5. 2019

Zakloněná děloha není jev tak vzácný, jak by se mohlo zdát. Naopak se jedná o docela přirozenou věc, která postihuje asi 20 % žen. Patříte mezi ně i vy? Nebo to vlastně ani nevíte? Může obrácená děloha působit problémy v těhotenství?

Děloha je určitým způsobem nakloněna. Většinou dopředu směrem k přední břišní stěně. V některých případech ale může být zakloněna dozadu, do hloubi pánve. Tento jev bývá vrozený, ale mohou k něm vést i příčiny, jako jsou záněty, srůsty či endometrióza.

Děloha

Děloha má hruškovitý tvar a je uložena v malé pánvi. Jak by měla „správně“ vypadat, se dočtete v mnoha lékařských publikacích, i když ve své podstatě se jedná jen o ilustrační zobrazení, protože je jen malé procento žen, které ji mají přesně takto. Různorodých odchylek je asi tolik, kolik je na světě žen.  Děloha může směřovat dopředu, dozadu, ale klidně se nachází i přesně uprostřed.

Zakloněná děloha vzadu obvykle žádné problémy s těhotenstvím nezpůsobuje. V době vývoje a růstu dítěte postupně roste a na konci třetího měsíce už začíná přerůstat malou pánev a dá se nahmatat nad stydkou sponou. Kdyby se tak nedělo a děloha zůstala v zakloněné poloze, nemohlo by se miminko vyvíjet a žena by potratila. Proto je nutné dělohu hlídat a pokud je to nutné, řešit problém operací.

Bolest pánve v těhotenství: kdy raději volat lékaře?

Zakloněná děloha příznaky

Zakloněná děloha obvykle žádné potíže nezpůsobuje a není nutná ani léčba. I když někdy může být příčinou delšího čekání na otěhotnění, stává se to málokdy a mnoho žen normálně otěhotní a vůbec není důležité, že mají dělohu jinak.

A jak poznat zakloněnou dělohu? Mezi možné příznaky, které by mohly něco signalizovat, patří bolesti zad v oblasti beder a kříží, bolesti před menstruací i při ní, bolesti při pohlavním styku, potíže s vyprazdňováním střev a možná neplodnost. Když se objeví nějaké větší potíže, je vhodné zkusit nějakou konzervativní pomoc. Skvělé je cvičení podle Ludmily Mojžíšové.

Zakloněná děloha příčiny

Pokud není obrácená děloha vrozena, může k jejímu „natočení“ dojít i během života. Působí na ní totiž různé vlivy: těhotenství, porod, stavba těla, fyzické zdraví apod. Dojít k jejímu obrácení může dojít kvůli ochabnutí vaziv či jako následek onemocnění (při automobilové nehodě, při nesprávném držení těla či při intenzivní práci ve špatném držení těla apod.

Těhotenství a sex s obrácenou dělohou

Mnoho žen, když zjistí, že má obrácenou dělohu, se bojí, že nebudou moci otěhotnět. Lékaři ale tvrdí, že zakloněná děloha není žádný zásadní problém, který způsobuje neplodnost. Největší rozdíl je v délce cesty spermií k vajíčku. Jejich pouť se prodlouží asi o jeden až dva centimetry.

V prvním trimestru by ženy  měly spát na břiše a cvičit tzv. kočičí hřbet nebo být několikrát za den na všech čtyřech. Na konci třetího měsíce přerůstá děloha malou pánev a začíná být hmatatelná. Poloha dělohy se (i při té zakloněné) později upraví sama. V některých situacích se ale děloha nepřetočí a je nutný chirurgický zákrok. Lékaři pod narkózou dají dělohu do správné polohy a zajistí. Tento zákrok se dá dokonce podstoupit i ambulantně. Pokud je děloha volně pohyblivá a vyšetření i její pohyb nijak nebolí, dokáže ji lékař přetočit přímo v ordinaci.

Metoda Mojžíšové. V čem spočívá a jak vám může pomoci?

Co dělat, když se nedaří otěhotnět

Zakloněná děloha může být jednou z příčin neplodnosti. Pomoc vám mohou následující doporučení:

  • sex v poloze zezadu. Po samotném aktu chvíli ležte ještě na břiše a nevstávejte alespoň dalších třicet minut,
  • cvičením nikdy nic nezkazíte. Zkuste metodu Ludmily Mojžíšové, Kegelovy cviky či léčebný tělocvik. Všechna tato cvičení napomáhají zpevnění pánevního dna.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zakloněná děloha. Může působit problémy v těhotenství?