Menu
JenProTěhotné.cz
Plánování rodičovství

Metoda Mojžíšové. V čem spočívá a jak vám může pomoci?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

23. 3. 2019

Metoda Mojžíšové. Co to vlastně je? Jak funguje? Opravdu pomůže k těhotenství? Tato metoda, se kterou přišla, dnes již zesnulá, rehabilitační pracovnice Ludmila Mojžíšová, pomohla mnoha ženám „pouhým“ svalovým cvičením odstranit některé druhy funkční sterility. Pokud také nemůžete otěhotnět, mohla by toto být přesně ta pomoc, kterou potřebujete.

Samotná metoda se skládá z mobilizace páteře a určitých cviků, pomocí kterých se uvolní vychýlená kostrč a stažené svaly pánevního dna. Toto jsou časté potíže, které způsobují neplodnost, opakované potraty i gynekologické problémy. Zjednodušeně řečeno se dá říct, že když máte špatné držení těla, mohla by se vám zablokovat část páteře, dojít k podráždění nervů a ke svalovým křečím vejcovodů a dělohy. Na ultrazvuku se taková svalová křeč může objevit jako srůst, i když to žádný srůst není. Následkem je neplodnost i ostatní potíže. Samozřejmě nic není všespásné a u skutečných srůstů, poruchách zrání vajíčka apod. metoda Ludmily Mojžíšové není nic platná.

Jak probíhá léčba pomocí metody Mojžíšové?

Pokud vás tento typ léčby zaujal, měla byste mít nejdříve za sebou podrobné gynekologické vyšetření, kompletní interní a endokrinologické vyšetření. Tak se vyloučí jiné možné problémy, které mohou způsobovat neplodnost. Důležité je také vyšetření partnera.

Terapie podle Mojžíšové je založena na reflexním ovlivnění nervosvalového aparátu pánevního dna. K tomu se používá speciální cvičení, které ale není vůbec těžké a zvládne ho každý. Je ale velmi důležité dělat ho správně. Je nutné navštěvovat proškolenou fyzioterapeutku a každý den doma poctivě cvičit.

Syndrom polycystických ovárií jako častá příčina neplodnosti. Jak se projevuje a dá se léčit?

Jak je metoda úspěšná?

Určitě vás zajímá, jak vysoká je úspěšnost u této metody. Počet otěhotnění se udává v rozmezí 30–33 %. Pacientka se zbavuje různých potíží. Mezi ně patří bolestivá menstruace, bolesti hlavy i bolesti páteře. Statistiky dokazují, že 100 % pociťuje zlepšení, pokud mají problémy s močením, 70–80 % pacientů mělo pozitivní výsledky při strukturálních vertebrogenních obtížích a 60 % úspěšnost je u absence menstruačního krvácení. Muži s oligospermiemi zaznamenali zlepšení ve 37 %. To, jak bude celé cvičení úspěšné, ovlivňuje samozřejmě celá řada faktoru (patologie nálezu, věk, množství problémů, poctivé cvičení apod.).

Kdo byla Ludmila Mojžíšová?

„Dám vám devět cviků a ty budete cvičit, abyste si zpevnily půlky. Za měsíc se mi přijdete ukázat a budete je mít každá jako mandle. Já vás to cvičení naučím tady a teď, ale doma už se musíte snažit samy. Děti chcete vy, takže si pamatujte, že jste každá svého štěstí strůjce,“ říkávala svým klientkám sama Mojžíšová.

Ludmila Mojžíšová (1932-1992) byla původně zdravotní sestrou na Fakultě tělesné výchovy a sportu. Později zde byla i asistentkou. Hlavní náplní její práce bylo odstraňování funkčních poruch pohybového aparátů, a právě proto vyvinula svou vlastní metodu. Nejdříve ji využívala hlavně u sportovců, ale o něco později zjistila, že u řady jejích pacientek došlo k těhotenství i přesto, že předtím se jim otěhotnět nepodařilo. Navázala spolupráci s gynekologem prof. E. Čechem a společně fungování metody lépe ověřili. Byla známá svou svéráznou komunikací i tím, že lékařům příliš nevěřila. Ve svých 59 letech zemřela na rakovinu.

„Když budete opravdu poctivě cvičit, mohu vám slíbit mnohem lepší sexuální život, nebolavou menstruaci a po čase snad i těhotenství. I kdyby nic jiného, tak budete mít krásně zpevněnou figuru a lepší sebevědomí. To pro ženskou nikdy není k zahození,“ byla její slova.

Jak zvýšit mužskou plodnost? Máme pro vás 11 tipů

Návody na cvičení

Cviky nejsou fyzicky nepohodlné a ani obtížně vykonavatelné. Je ale důležité provádět je přesně a pravidelně. Jen tak dojde k posílení určené svalové skupiny. Cvičení dělejte pomalu a plynule. Nic by vás nemělo bolet. Ukázku několika cviku vám přinášíme i v našem článku.

Sezení na židli

Hlavu vytáhněte nahoru, stlačte ramena trochu dozadu a dolů. Hlavu ohněte dopředu a uvolněte se, pak doprava a doleva.

V sedě

Hlavu opět vytáhněte nahoru, tlačte ramena trochu dozadu a dolů. Dělejte velké úklony hlavy vpravo a vlevo. Tak uvolníte a protáhnete krční páteř i šíjové svalstvo.

Kroužení rameny

Sedněte si na zem, nohy dejte do tureckého sedu a začněte kroužit rameny vpřed a vzad. Uvolníte ramenní klouby.

Opět v sedě

Vzpažte a pak skrčte ruce dolů. Lopatky tlačte dozadu a dolů. Tlačte do loktů. Dlaně mají být na úrovni ramen, tlačte je trochu vzad. Při vzpažení nádech, při pohybu dolů výdech.

Podsazování pánve

Lehněte si na záda, nohy pokrčte a soustřeďte svou pozornost na co největší stisk hýžďových svalů. Současně s tím se snažte přitisknout bederní páteř k podložce. Hýždě stiskněte s nádechem a s výdechem podsaďte.

Pokračování

Pokračuje předchozí cvik. Ležíte stále na zádech s pokrčenýma a rozkročenýma nohama. Chodidla by měla být na šířku pánve nebo o trošku víc. zvedejte hýždě nad podložku až do výše, kdy se budete opírat pouze o lopatky, hlavu a chodidla. Trup má být v rovině. Postupně zvedejte pánev a pak postupně a měkce pokládejte zpátky.

Cvičení na břiše

Žena leží na břiše, dlaně má pod čelem a s nádechem tiskne k sobě půlky hýždí. S výdechem je uvolní.

Jak poznat ovulaci? Sledujte děložní čípek!

Metoda Ludmily Mojžíšové praktická cvičení

Zmíněné cviky jsou spíše orientační. Mnohem lepší je návštěva fyzioterapeuta, který vám každý cvik ukáže a vysvětlí. Budete mít jistotu, že to děláte správně. Pomoci si můžete také videi, kterých je na internetu dost a dost. A najdete ho i v našem článku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Metoda Mojžíšové. V čem spočívá a jak vám může pomoci?