Menu
JenProTěhotné.cz
Plánování rodičovství

Syndrom polycystických ovárií jako častá příčina neplodnosti. Jak se projevuje a dá se léčit?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

17. 3. 2019

Snažíte se už nějakou dobu otěhotnět a nedaří se? Pak je načase zajít k lékaři a podrobit se podrobnému vyšetření. Možná máte problém, který postihuje mnoho žen – syndrom polycystických ovárií. Onemocnění, které se řadí mezi gynekologická, protože ho způsobuje hormonální nerovnováha.

Syndrom, kterému se ve zkratce říká také PCOS, postihuje asi pět až deset procent žen v produktivním věku. V Americe je to dokonce ještě o procento víc. Postihuje asi pět až deset procent žen a řadí se mezi hlavní příčiny neplodnosti.

Syndrom polycistických ovárií diagnostika

Zdravý vaječník má rozměry asi 30 x 20 x 15 milimetrů. Nachází se na něm drobné folikuly o velikosti přibližně 6 milimetrů. Polycystická ovária jsou větší a folikulů se na každém nachází minimálně 10 ve tvaru náhrdelníku s hladkým povrchem. Tento příznak není odhalitelný ultrazvukem, i když někteří odborníci dokáží na UZ pojmout podezření, když má žena nějaký zvláštní nález. Je ovšem potřeba podotknout, že je hodně žen, které normálně ovulují a vykazují na UZ nález podobný PCOS. K úplnému potvrzení onemocnění slouží laparoskopie.

Asi nejčastějším projevem PCOS jsou poruchy menstruace. Ženy ji mají nepravidelnou či velmi slabou. To vše se děje v důsledku toho, že není u polycystických vaječníků ovulace. Tělo vyplavuje více mužských hormonů, a proto mohou ženy pozorovat růst ochlupení i na místech, kde obvykle neroste (obličej, hrudník, břicho či záda). Mění se dokonce i hlas, objevuje akné a vypadávání vlasů (alopecie). Často se zvyšuje váha a nezřídka onemocnění doprovází i cukrovka II. typu. Neřešené onemocnění může vést ještě k dalším potížím, například vyšší tlak, cholesterol, deprese a úzkostné stavy, problémy se srdcem, dysplazie či rakovina vaječníků.

Jaké jsou příčiny onemocnění?

Nemoc vysvětluje více teorií a vlastně se úplně neví, proč vzniká. V současné době preferují odborníci dvě vysvětlení. To první hovoří o tom, že ke vzniku PCOS dojde kvůli větší produkci androgenů. Druhá se přiklání k poruchám inzulinového systému (zvýšená hladina cukru v krvi). Asi 50 až 70 % žen opravdu má příznaky metabolické poruchy, ale inzulinová rezistence u velkého počtu žen se syndromem chybí. Zároveň také můžeme říct, že je onemocnění dědičné, což je i prokázáno.

Cysty v těhotenství. Jaká s sebou nesou rizika?

PCOS léčba

Léčba polycystických ovárií není jednoduchá a ani krátkodobá. Není to jen o braní medikamentů, ale žena by měla změnit životní styl a upravit svou životosprávu. Pokud žena trpí inzulínovou resistencí, předepíše lékař antidiabetika, která pomáhají snížit hladinu androgenů v těle. Pokud chce žena otěhotnět, léčí se nemoc antiestrogeny, které pomáhají obnovit ovulaci. Také se dá problém řešit pomocí chirurgického zákroku. Nejčastěji se provádí laparoskopicky. Lékař odstraní cysty a ztenčí tuhou horní vrstvu, aby mohly folikuly lépe pronikat do vaječníků.

V některých případech se také přidává hormonální léčba. Na problémy s ochlupením a akné je doporučena hormonální antikoncepce. Ta má za úkol potlačit výskyt mužských hormonů. Trvá ovšem dlouho, než se vše opět srovná do normálních kolejí, a tak si ženy často dopomáhají kosmetickými prostředky.

Léčba není nikterak fyzicky náročná, ale psychicky hodně. Zejména u starších žen, které si přejí otěhotnět a nedaří se. Je potřeba obrnit se trpělivostí, mít dostatek odhodlání a disciplíny.

Polycystické vaječníky bylinky

Při PCOS je přírodní léčba určitě vhodná a může dobře doplnit konzervativní léčbu. Bylinky dokáží výrazně pomoct a zlepšit stav pacientky. Z bylinek je vhodná šalvěj, pampeliška či vitex. PCOS jídelníček by měl být zaměřen na omezení cukrů nebo kávy.

Jak poznat ovulaci? Sledujte děložní čípek!

PCOS dieta a změna životního stylu

Jestliže žena trpí nadváhou nebo už je obézní, měla by rozhodně začít s redukcí hmotnosti a změnou životního stylu. Pro některé ženy to představuje velký problém. Je nutné kombinovat fyzickou aktivitu a dietu. Podle odborníků u obézních žen může snížení hmotnosti o 5 až 10 % vést k obnově ovulačních cyklů, ke snížení hladiny testosteronu nebo zlepšení inzulínové rezistence.

Vhodná je dieta s omezením sacharidů. Dnes se využívají různé diety s označením jako: nízkosacharidová dieta, low-carb, ketodieta apod. Ženy by měly snížit konzumaci mléčných výrobků. Mnoho žen hovoří o syndromu polycystických ovárií v mnoha diskuzích, kde zmiňují i omezení lepku v potravě. Pokud se stravují bezlepkově, dochází u nich ke zlepšení stavu. Ovšem samozřejmě ne u všech, takže tato dieta je rozhodně sporná, pokud nemáte s lepkem problémy. Do jídelníčků zařaďte fytoestrogeny, esenciální mastné kyseliny, bílkoviny, ovoce, zeleninu a vlákninu.

Mimo diety a vhodného stravování musí žena zařadit i pravidelnou sportovní aktivitu, která snižuje inzulínovou rezistenci. Oblíbené je cvičení podle Ludmily Mojžíšové. To pomáhá posilovat svaly pánevního dna i svaly kolem páteře. Cvičit můžete i hormonální jógu, kdy se pomocí speciálních dechových technik a cviků aktivují žlázy s vnitřní sekrecí.

Pokud chcete otěhotnět a celkově být zdravá, omezte pití alkoholu a nekuřte. Naordinujte si dostatek spánku a relaxace a nezapomeňte chodit k lékaři na pravidelné preventivní prohlídky.

Všechna tato opatření dodržujte dlouhodobě. Zdravý životní styl je vhodným doplňkem léčby, ale i prevencí, protože pomáhá předcházet mnoha jiným chorobám a nejen PCOS.

Kdy je ten nejlepší čas na dítě?

Kdy se vydat k lékaři?

Jestli pozorujete některé z komplikací spojených se syndromem polycystických ovarií, navštivte lékaře. Případně pokud to trvá delší dobu a žena není schopna otěhotnět, lékař by měl prověřit, jestli není důvodem právě tato nemoc.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Syndrom polycystických ovárií jako častá příčina neplodnosti. Jak se projevuje a dá se léčit?