Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Cysty v těhotenství. Jaká s sebou nesou rizika?

Šárka Zajíčková

Šárka Zajíčková

11. 10. 2018

Cysty patří mezi nejčastější diagnózy, které si ženy v gynekologické ambulanci mohou vyslechnout. Většinou se objevují v plodném věku a zcela běžnou praxí jsou i cysty vznikající během těhotenství. Jak je řešit a máme se jich bát?

Co jsou cysty a jak vznikají?

Cysty se v těhotenství nejčastěji utvářejí z tkání vaječníků nebo z jiných tkání, které jsou s vaječníkem spojené. Jedná se o výrůstek připomínající vejce s blanitou stěnou. Tyto většinou tekutinou naplněné váčky mívají různou velikost a zároveň se mohou kdykoliv objevit a zase zmizet. Cysta může být velká pouhých pár milimetrů a stejně tak je schopná vyrůst až do rozměrů dětské hlavičky. Její přítomnost nemusíte vůbec cítit, ale nejčastěji se projevuje bolestí břicha, křečí, nevolností, zvracením, bolestí při pohlavním styku, tlakem na močový měchýř a konečník, horečkou nebo krvácením.

Cysta žlutého tělíska v těhotenství je prospěšná

Na samém počátku těhotenství se občas vytvoří tzv. cysta žlutého tělíska, která produkuje hormony důležité pro vývoj miminka. Tím podporuje těhotenství až do chvíle, než tuto funkci převezme placenta. Tyto cysty o velikosti až několika centimetrů jsou zcela běžné a prospěšné, protože produkují důležité gestageny. V těhotenství se mohou objevit i jiné nežádoucí cysty, které jsou však naštěstí raritou.

Hormony v těhotenství. Proč přibíráme na váze a trpíme na změny nálad?

Těhotenská cysta s sebou nese i rizika

Ve chvíli, kdy má nastávající miminka co do činění s cystami, musí se více hlídat. Nastat totiž mohou dvě nebezpečné situace, které mohou zapříčinit náhlou příhodu břišní.

Prasklá cysta v těhotenství.

Má za následek vylití tekutiny a často i krvácení z cévy na okraji cysty. Krev se začne v břiše hromadit, vytvoří se tzv. hemoperitoneum a je nutná operace cysty v těhotenství.

Špinění a krvácení v těhotenství. Jaké jsou příčiny a kdy jet na pohotovost?

Přetočení vaječníku

Další komplikací je přetočení vaječníku s cystou kolem vlastní osy. Při něm totiž dochází k zaškrcení cév vedoucích k vaječníku, což se projevuje velkými bolestmi. Celá situace si stejně jako v prvním případě žádá okamžitou operaci. Samotné operace se ale nemusíte bát. Ačkoliv čekáte miminko, jedná se o jednoduchou a krátkou operaci, která nemá negativní vliv na miminko a většinou s sebou nenese ani další komplikace.

Potrat nebo poporodní komplikace

Pokud lékaři objeví těhotné ženě cystu na vaječníku, hrozí vyšší riziko potratu v prvních měsících těhotenství a také vznik poporodních komplikací. Pokud však o sobě cysta nedá nijak vědět, není třeba ji hned operativně odstraňovat. Nutností jsou ale pravidelné kontroly vývoje cysty a dalších příznaků.

Potrat v 5. měsíci. Jaké může mít příčiny a jak ho poznáme

Může cysta bránit otěhotnění?

Některé ženy, kterým lékaři najdou pomocí ultrazvuku cystu, mají strach, jaký vliv bude mít cysta v děloze na těhotenství a zda se nevylučuje cysta na vaječníku a otěhotnění. I s cystou je možné bez problémů otěhotnět. Přesto je lepší ještě před plánovaným otěhotněním nejprve vyřešit cystu a teprve poté se o miminko začít snažit. Cysta totiž může být příčinou neplodnosti nebo se může během těhotenství pootočit a vyžádat si operativní řešení. Proto je dobré se svým gynekologem zvážit, zda v dané situaci bude středem pozornosti cysta nebo těhotenství. U cyst velkých do 3 – 5 cm je dobré počkat, zda nezmizí samy od sebe, což se velmi často děje. Pokud by cysta začala dělat potíže, je lepší zvolit operační léčbu ještě před otěhotněním.

Prevencí může být správný jídelníček

Někteří lékaři spojují vznik cyst s oslabenými játry a jejích neschopností detoxikovat organismus ženy. Proto je dobré zařadit do jídelníčku potraviny a bylinky, které funkci jater podpoří.

  • ostropestřec mariánský
  • smetanka lékařská
  • celozrnné obiloviny
  • čerstvé ovoce
  • čerstvá listová zelenina
  • sójové výrobky (geneticky nemodifikované)
  • mořské i sladkovodní ryby
  • oleje lisované za studena

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cysty v těhotenství. Jaká s sebou nesou rizika?