Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Potrat v 5. měsíci. Jaké může mít příčiny a jak ho poznáme

Pátý měsíc těhotenství zahrnuje 17. až 20. týden. Mnoho lidí si myslí, že potrat v 5. měsíci už není možný. Bohužel to ale není pravda, i když šance jsou velmi nízké. Většina potratů se stane během prvních tří měsíců těhotenství. Během třináctého týdne začíná druhý trimestr, který je považován za nejbezpečnější část těhotenství. Studie naznačují, že riziko potratu po 5 měsících je pouze 1 %. Jak rozpoznat symptomy, jaké jsou příčiny a jak probíhá potrat v 5. Měsíci.

Příznaky potratu v druhém trimestru

Potrat v 5. měsíci má v podstatě stejné symptomy, jaké se objevují v prvním trimestru. Nicméně čím později potrat nastane, tím závažnější jsou příznaky. Jedním z nejčastějších příznaků potratu po 5 měsících je vaginální krvácení, silné křeče v břiše, výtok krevních sraženin a tkáně z pochvy, pocity tlaku a nadýmání v břiše nebo průjem. Také pokud v druhém trimestru těhotenství trpíte silnými bolestmi v oblasti ramen, okamžitě se poraďte s lékařem. Mnozí lidé si neuvědomují, že je to jeden z příznaků potratu a vnitřního krvácení. Potrat v 5. měsíci občas provázejí také kontrakce.

Všechny výše uvedené příznaky potratu se nemusí projevit současně. Existují také případy, kdy žena potrat vůbec nezaznamenala do chvíle, než šla k lékaři na pravidelnou prohlídku. Mezi symptomy potratu může patřit také absence normálních těhotenských příznaků, jako je citlivost prsů, časté močení nebo ranní nevolnost. U některých žen se zhruba v pátém měsíci těhotenství může objevit lehké krvácení nebo světle růžový výtok, aniž by skutečně prodělaly potrat. V tomto případě může krvácení znamenat, že je něco špatně. Pokud není vše zkontrolováno včas, může to vést k potratu. Včasným vyhledáním lékařské pomoci je občas zabránit ukončení těhotenství ve 20 týdnu. Při prvních známkách potíží je nezbytné informovat lékaře.

Mimoděložní těhotenství. Co zvyšuje riziko a jak jej lze léčit?

Příčiny potratu v 5. měsíci

Pravděpodobnost potratu v jednotlivých týdnech těhotenství postupně klesá. Nicméně vzhledem k tomu, že je možné potratit až do 19. týdne těhotenství, měly by být všechny příznaky brány velmi vážně. Lékaři nejsou vždy schopni rozeznat důvody potratu po 5 měsících. Existuje ale několik faktorů, které bývají častou příčinou. Jednou z nejčastějších jsou poruchy děložního hrdla. Jedná se o stavy, kdy je děložní čípek slabší a měkčí než obvykle. Jak plod roste, děložní hrdlo se rozšiřuje a zkracuje kvůli tlaku, které na něj dítě vyvíjí. Tento stav může vést k závažným komplikacím, jako je prasknutí plodových membrán, předčasný porod nebo ukončení těhotenství do 24. týdne. Pokud je problém detekován v dřívějších fázích těhotenství, dokážou lékaři předcházet závažným problémům.

Další komplikace může způsobit placenta. Když se tělo připravuje na porod, placenta se odděluje od dělohy. Pokud se však z nějakého důvodu placenta oddělí od dělohy před porodem, vede to k potratu. Přesné příčiny oddělení placenty nejsou jasné. Podle statistik ale vyplývá, že je tento problém častější u žen, které během těhotenství pijí alkohol a kouří.

Pivo v těhotenství. Jak ho vidí lékařské studie?

Na potrat může mít vliv i špatný jídelníček. Těhotným ženám se důrazně doporučuje, aby během těhotenství dbaly na zdravou a výživnou stravu. Díky ní může dítě správně růst a vyvíjet se. Pokud strava neobsahuje důležité vitamíny, minerály, bílkoviny, sacharidy a další důležité živiny, dítě nemusí být schopné růstu, což může vést k potratu. Potrat v 5. měsíci hrozí více ženám, které jsou starší 35 let. Také zdravotní stavy, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak, poruchy štítné žlázy nebo infekce a pohlavně přenosné nemoci mohou vést k potratu. Ženy, u nichž došlo k potratům v minulosti, jsou zpravidla nabádány ke zvýšené opatrnosti a pozornosti v následujících těhotenstvích. Riziko opakovaného potratu je podstatně vyšší. Nicméně jakmile se žena fyzicky a emocionálně z potratu zotaví, není důvod, proč to nezkusit znovu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Potrat v 5. měsíci. Jaké může mít příčiny a jak ho poznáme