Menu
JenProTěhotné.cz

Druhý trimestr těhotenství. Navažte spojení se svým dítětem

Martina Mádlová

Martina Mádlová

6. 3. 2020

První tři měsíce utekly jako voda a nyní vám začíná druhý trimestr těhotenství. Konečně vám začalo být trošku lépe, přestala jste každý den vysedávat nad toaletou, opustila vás strašná únava a je tedy načase začít si těhotenství více užívat. Co bude dál? Ta nejlepší část.

Samozřejmě, i když druhý trimestr bývá pohodový a řada maminek se cítí tak dobře, jako ještě nikdy, neměla byste zapomínat na své tělo a starat se o něj. Jak?

Cvičte

Možná vám zpočátku bylo příliš špatně nebo vás postihla až moc velká únava na to, abyste zvládla ještě cvičit. Druhý trimestr těhotenství je ale pro začátek ideální. Proč? Protože pohyb vám svědčí a je nezbytný pro zdravý vývoj vašeho dítěte. Dříve bylo běžné, že se ženy neustále pohybovaly a nachodily několik kilometrů denně.

Nemusíte samozřejmě každý den ujít spousty kilometrů, ale mírné cvičení vám rozhodně prospěje a vašemu dítěti také. Chrání ho před stresovými hormony, které mu posíláte v každodenním životě. To pak může dramatický snížit čas, který trávíte ve fázi tlačení při porodu a navíc činí tuto fázi i méně bolestivou.

Ženy, které necvičí vůbec nebo se jen minimálně hýbají, mají až 4x větší šanci, že porodí císařským řezem.

Jaké nebezpečí se skrývá v nadměrném přírůstku na váze v těhotenství?

Navažte spojení se svým dítětem

Až se vaše dítě narodí, pozná váš hlas a uklidní ho. Uklidní ho hudba, kterou slyšelo už v děloze. A bez ohledu na to, zda znáte pohlaví svého dítěte, budete se cítit svému potomkovi mnohem blíž, když si s ním budete povídat a dáte mu povolení být přesně tím chlapcem nebo dívkou patřící do vašeho srdce.

Vaše pouto s dítětem začíná, jakmile zjistíte, že jste těhotná, ještě než vůbec ucítíte jeho pohyby. Spojte se. Vaše dítě poslouchá.

Druhý trimestr těhotenství a vztah s partnerem

Až dítě přijde na svět, váš partnerský život se hodně změní. Velmi pomůže, pokud jste se již na nastalou situaci připravili. Pokud je váš vztah plný důvěry, náklonnosti a péče, nemusíte se bát. Je to neocenitelné, pokud váš partner přistupuje k rodičovství stejně zapáleně jako vy.

Měli byste vědět, že v prvním roce po narození dítěte se partnerský vztah ocitá pod velkým tlakem. Naštěstí to nemusí být trvalé a můžete se vrátit zase do stejné úrovně, na které jste byli předtím nebo ještě výš. Problémy hodně souvisí se spánkovou deprivací i nerovnoměrným pracovním zatížením, depresí a sociální izolací. Řešte i tyto aspekty předem, veďte konstruktivní diskuze a dohodněte se na pravidlech, která do budoucna ochrání vaše manželství.

Cvičení pro těhotné. Fyzioterapeutka radí, jak na bolesti zad, nohou i prevenci diastázy

Využijte toho, že máte devět měsíců čas. Nechte svého partnera spojit se s miminkem. Jejich pouto se může začít tvořit hned.

A samozřejmě nezapomeňte využít tento čas i k upevňování vztahu mezi vámi dvěma. Užívejte si společné intimní chvilky, jeďte na výlet, choďte na procházky. Druhý trimestr těhotenství je k tomu ideální. Po narození miminka se vám život změní. Rozhodně to ale neznamená, že k horšímu.

První fáze těhotenství. Co byste měla udělat v prvním trimestru?

Nechejte se hýčkat

I když jste těhotná a středobod vesmíru je teď vaše dítě, neměla byste zapomínat i na sebe. Pečujte o své tělo i duši. Po narození budete muset čerpat ze všech svých fyzických i psychických zdrojů a často své potřeby přehodíte až na druhou kolej. Ujistěte se, že na sebe dbáte. Hodně spíte, cvičíte, jíte zdravě, staráte se o sebe stejně jako v době, kdy jste ještě těhotná nebyla.

Připravte sourozence na nové miminko

Pokud už nějaké děti máte, možná bude potřeba připravit je na příchod mladšího sourozence. Mluvte o miminku ve smyslu: „naše dítě“, „tvoje sestra“, „tvůj bratr“. Ať se jeho starší bráška či sestřička cítí poctěni a důležití. Zapojte je do všech příprav a z ničeho je nevynechávejte. A hlavně jim stále věnujte svůj čas. Čím méně se budou cítit ohroženi, tím méně začnou žárlit.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Druhý trimestr těhotenství. Navažte spojení se svým dítětem