Menu
JenProTěhotné.cz
Výživa v těhotenství

Jaké nebezpečí se skrývá v nadměrném přírůstku na váze v těhotenství?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

30. 8. 2019

V těhotenství na váze přibere každá žena. Některá více a jiná méně. Když přírůstek přesáhne bezpečný limit, může to být riskantní pro vás i dítě. Přečtěte si, jaká rizika se s velkým přibíráním pojí. 

I když vám to možná někdo říká, v těhotenství rozhodně nejíte za dva, naopak. Existuje studie, která poukazuje na to, že čím dál více žen přibírá v těhotenství až příliš, což někdy vede k různých zdravotním komplikacím. Může přijít na svět dítě s příliš velkou porodní váhou, což přispívá k následné obezitě dítěte a samozřejmě častěji nastávají komplikace při porodu (nadměrné krvácení, častější císařský řez apod.). Také je pro ženu mnohem složitější vrátit se zpět na normální váhu a velkému procentu z nich se to ani nepovede. 

Nepřibírejte více, než musíte 

V rámci zmíněné studie analyzovali vědci z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí vzorek mnoha žen ve 28 státech. Zjistili, že 47 % z nich přibralo na váze během těhotenství více než je v pořádku.  

Ženy, které měly nadváhu už před početím, s mnohem větší pravděpodobností přibraly více než je doporučení, ve srovnání s těmi, které začaly těhotenství s normální hmotností. 

Jaká je ideální váha podle BMI?

K tomu, abyste měla zdravé dítě, nemusíte přibírat hromadu kilogramů. Ženy, které měly před otěhotněním index BMI pod 18,5 by měly přibrat 12 až 18 kilogramů, ženy s BMI 18,5 – 24,5 tedy s normální hmotností, mají získat asi 11 až 15 kilogramů, ženy s nadváhou a BMI 20 – 29,9 asi 5 až 11 kilogramů a ženy obézní s BMI od 30 nahoru pak 5 až 9 kilogramů. 

Těhotenství rozhodně neznamená přejídání, ve skutečnosti jsou požadavky na přísun kalorií jen o málo vyšší než obvykle. Během prvního trimestru žena obvykle nepotřebuje žádný větší příjem, během druhého trimestru dalších 340 kalorií a ve třetím 450 kalorií. Na to bohatě stačí střední jablko, šálek řeckého jogurtu a hrst mandlí. 

Dalším faktorem přispívajícím k přílišnému přibírání je málo pohybu. Pocházíme z kultury, kde cvičení během těhotenství často není příliš kladně přijímáno, ale je potřeba to změnit. I během těhotenství je vhodná nějaká aerobní aktivita střední intenzity. Zkuste během týden podniknout pár rychlých dvacetiminutových procházek.  

Nadměrné přibývání na váze má pro těhotnou ženu i její miminko spoustu rizik. Jaká to tedy jsou? 

Váha v těhotenství. Kolik je zdravé přibrat?

Čeká vás víc nepříjemností v těhotenství 

Ne každou ženu čekají různé nepříjemné součásti těhotenství, včetně křečových žil, bolestivých kloubů nebo pálení žáhy. Ale ty, které příliš přiberou, mají mnohem větší pravděpodobnost vzniku. Velká váha tvoří mnohem větší tlak na tělo, což ztěžuje pohyb krve a tekutin zevnitř i samotný pohyb. To může vyvolat křeče dolních končetin, hemeroidy, bolesti zad, vyčerpání a další. 

Větší pravděpodobnost těhotenské cukrovky 

Také se zvyšuje pravděpodobnost vzniku gestačního diabetu, což je nebezpečný stav, při kterém není tělo schopno produkovat dostatek inzulinu k vyrovnání hladin glukózy v krvi. Dobrou zprávou je, že většina žen se diabetu po porodu zase zbaví. Přesto je jeho diagnostikování rizikové a musíte dodržovat přísnou dietu a někdy si i píchat inzulin. Také je větší pravděpodobnost, že se u vás projeví diabetes 2. typu v budoucnu. 

Křečové žíly v těhotenství dovedou pěkně potrápit. Dají se léčit?

Komplikace během porodu 

Příliš velká váha často zvyšuje i velikost dítěte. Mít velké dítě samozřejmě nemusí nutně znamenat nic špatného, ale může to znesnadnit porod. Kvůli velké velikosti dítěte často není možné přirozeně porodit a lékaři přistupují k akutnímu císařskému řezu.  

Těžší miminka mají tendenci trpět dystokií ramen, což je stav, kdy jsou ramena větší než hlava, takže přirozený porod je mnohem bolestivější stav a v mnoha případech nemožný.  

Návrat na původní váhu je náročný 

Zhubnutí po porodu a návrat na původní váhu je mnohem složitější, pokud přiberete až příliš. Hned po porodu sice nějaká ta kila dolů půjdou, ale zbytek můžete hubnou měsíce nebo i déle a aby se to povedlo, musíte se často opravdu hodně snažit, poctivě cvičit a hlídat si životosprávu.  

První fáze těhotenství. Co byste měla udělat v prvním trimestru?

I vaše dítě je v nevýhodě 

Rodičky s nadváhou velmi pravděpodobně porodí velké dítě s větším rizikem diabetu a sklonem k obezitě během dětství i v dospělosti.  

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jaké nebezpečí se skrývá v nadměrném přírůstku na váze v těhotenství?