Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Křečové žíly v těhotenství dovedou pěkně potrápit. Dají se léčit?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

15. 8. 2019

Křečové žíly v těhotenství patří mezi časté problémy. Těžké a oteklé nohy, bolestivé napětí a mravenčení, které jejich výskyt doprovází, nepotěší žádnou ženu. Dobrá zpráva je, že po porodu většinou zmizí. Dá se s nimi něco dělat ještě předtím?

Zvýšené množství krve v těhotenství rozšiřuje žíly. Křečové žíly se obvykle objevují v jeho druhé polovině. Pokud vás hodně obtěžují, můžete navštívit specialistu, který stanoví léčbu. Úplně ideální je ale prevence.

Křečové žíly v těhotenství prevence

  • Pravidelný pohyb, nejlépe chůze alespoň 30 minut denně a plavání.
  • Choďte během těhotenství cvičit a protahovat se, protože pohyb zrychluje cirkulaci krve.
  • Často odpočívejte.
  • Nestůjte příliš dlouho v kuse. Dokonce i v zaměstnání máte nárok na pravidelné přestávky.
  • Nenoste příliš těsný oděv, který se vám někde zařezává. Vynechte i těsné ponožky, boty apod.
  • Spěte tak, že si podložíte nohy, abyste je měli nahoře.
  • Punčochy si natahujte vleče, protože tehdy jsou vaše žíly méně roztaženy.
  • Existují podpůrné punčochy, které vám mohou výrazně ulevit.
  • Nebuďte příliš dlouho v horku, protože rozšiřuje žíly.

Jak bojovat s otoky nohou v těhotenství?

Proč vznikají křečové žíly v těhotenství?

Hlavním důvodem pro vznik křečových žil jsou hormonální změny podporující rozšíření žil a propustnost cévní stěny. Vše ovlivňuje také rostoucí děloha. Křečové žíly nebo také varixy jsou obvykle modře zbarvené cévy, které prosvítají pod pokožkou. Mohou být i tmavě modré až fialové a vystupovat na povrch. Někdy si je i nahmatáte. Objevují se viditelné křečové žíly. Někdy ale mohou vzniknout i vnitřní křečové žíly v těhotenství na rodidlech.

Tyto obtíže jsou z části dědičné, a pokud nepříjemné varixy zdobí končetiny vašich rodičů, existuje dost velká pravděpodobnost, že postihnou i vás.

Křečové žíly a rizika

Křečové žíly nijak výrazně nebolí a ani nepřekáží. Většina žen se za ně však stydí a bere je jako kosmetický problém. Je ale třeba upozornit na to, že v některých případech mohou být i hodně nebezpečné. To, když se vytvoří krevní sraženina a hrozí trombóza nebo dokonce životu nebezpečná embolie. Kdyby se vám cokoli nezdálo nebo vás nějaké místo výrazněji bolelo, bylo horké na dotyk a citlivé, měnila se barva kůže apod., vydejte se raději ihned k lékaři.

Křečové žíly a léčba

Lékař vám nejspíše doporučí speciální punčocháče, které podporují těhotnou dělohu. K úlevě slouží i různorodé gely a na křeče dobře funguje hořčík, který najdete v banánech, oříšcích, čokoládě či kakau nebo si kupte vhodný doplněk stravy. Vynechte boty na podpatku.

Migréna v těhotenství. Jak si ulevit?

Bylinky na křečové žíly v těhotenství

Na léčbu křečových žil můžete vyzkoušet i bylinné a přírodní produkty. Skvěle působí směs nosného oleje, geránia růžového, cypřiše a heřmánku. Úlevu přinese obyčejný tučný tvaroh. Osvědčil se kaštanový gel na ošetřování menších žilek a metliček. Tím se můžete mazat i po porodu a uvidíte, jak vám rychle všechny zmizí. A na škodu není ani olejový macerát z arniky. Krásně chladí a ulevuje od bolesti.

Křečové žíly v těhotenství nejsou konec světa a spolu s tím, jak vám po porodu klesne váha, začnou mizet i ony. Pokud patříte mezi výjimky, kterým zůstanou, neotálejte a vyhledejte odborníka. Včasná léčba znamená menší zákroky a vyšší úspěšnost.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Křečové žíly v těhotenství dovedou pěkně potrápit. Dají se léčit?