Menu
JenProTěhotné.cz
Jak zvládnout těhotenství

První fáze těhotenství. Co byste měla udělat v prvním trimestru?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

27. 8. 2019

Jste těhotná, gratulujeme. Čeká vás první fáze těhotenství a rodičovství. Vývin vašeho dítěte. I když se devět měsíců může zdát jako dlouhá doba, letí to hrozně rychle a během těch měsíců toho musíte hodně stihnout. V prvním trimestru máte šest základních cílů.

1. Připravte první dětský pokojíček: Své tělo

Vaše dítě stráví měsíce před narozením v dokonalém pokojíčku, pokud se o něj správně staráte a dostává ty správné pokojové služby. Nejde jen o živiny, i když je výživa rozhodující, protože vaše tělo může použít pouze to, co jíte, aby vaše dítě mohlo růst. Důležité jsou i vaše emoce – pozitivní a také negativní. Děti všechny změny zažívají také.

Ženská těla jsou zázračná ve své schopnosti vychovávat nový život od malé buňky až po miminko. Je úžasné, že vaše tělo ví přesně, jak to udělat. Jen ho musíte podpořit.

  • Jezte dobře a často. Právě teď ve vás roste vaše dítě.
  • Ujistěte se, že máte dostatek vitamínů, zejména kyselinu listovou a Omega 3, které jsou nezbytné pro vývoj mozku.
  • Eliminujte toxiny (alkohol, cigarety, kofein, potravinářské přidatné látky).
  • Snažte se snižovat stres, kterému jste vystavena.
  • Meditujte, provádějte relaxační cvičení apod.
  • Spěte tak, jak vaše tělo potřebuje.
  • Cvičte i v těhotenství, pokud můžete. Ženy, které žádnou fyzickou aktivitu během těhotenství nemají, mají až 4x větší šanci, že porodí císařským řezem.

2. Vyberte, kdo vás bude během porodu podporovat

Hned na začátku těhotenství se musíte rozhodnout o tom, kde chcete rodit a jak. Zda vás zajímají spíše alternativní způsoby porodu nebo dáváte přednost klasickému porodnictví. Také si promyslete, zda toužíte po doprovodu duly, porodní asistentky či kohokoliv jiného během těhotenství i porodu.

Sex v těhotenství. Kdy je to bezpečné a na co si dát pozor?

3. Vzdělávejte se

Vydáváte se na velkolepou a posvátnou cestu, tak starou jako jsou lidské bytosti. Byly doby, kdy byste se o tomto procesu něco dozvěděli jen tak, že jste vyrůstali na vesnici, kde ženy shromažďovaly zkušenosti a moudrost a používaly je, aby si navzájem pomáhaly. I když nám dnes toto chybí, máte na dosah ruky globální vesnici. Máte spoustu prostředků online i různorodé knihy. To by vás dokázalo zaměstnat na 24/7. Zaměřte se proto pouze na ty nejpodstatnější informace a základy. Zbytek nechte na své intuici.

4. Začněte se připravovat na svou roli matky

Stát se matkou není jednoduché nejen po fyzické stránce, ale i po té psychické. Připravte se na to a položte si pár otázek. Jak se cítíte, když se stáváte maminkou? Jste nadšená? Máte strach? Jste nervózní z toho, jak vyvážíte později svou práci, vtah k manželovi i dítě? Pokládáte si všechny otázky dohromady? Ať už vás napadne cokoliv, hledejte odpovědi na své otázky. Pamatujte si, že vše, co cítíte, je normální a stojí za to nad tím přemýšlet.

Pokud vás to znepokojuje, přeformátujte si své starosti jako příležitost k poslechu své intuice a dobrání se příslušných změn. Změňte strach na vzrušení z budoucnosti, i když přesně nevíte, co vám přinese. Starosti vám dávají signál, že musíte něčemu věnovat pozornost a jejich potlačování pouze zvyšuje úroveň vašeho stresu. Pokud máte z něčeho strach, jak se rozhodnout? Pokračovat v práci mimo domov nebo hledat něco flexibilnějšího? Rodit doma či v porodnici? Rozhodujte se podle svých priorit. Klidně si promluvte se svými kamarádkami, které už děti mají, s partnerem nebo klidně i s poradcem, pokud máte pocit, že vaše obavy už vám přerůstají přes hlavu.

5. Zavažte se k odstranění stresu

Mnoho studií dokazuje, že všechno, co pociťujte, pociťuje i vaše dítě. Hlavně stres u těhotných žen je spojen s některými vážnými účinky, které u svého dítěte určitě nechcete (větší podrážděnost, nižší IQ, problémy s pozorností). Občasný stres samozřejmě žádné negativní účinky nemá, s tím se setkává občas každý. Ale pokud se vás týká chronický stres, je riziko už dosti velké. Znamená to, že třeba máte opustit svou práci? Samozřejmě to není nutné. Pamatujte, že stres není to, co se s námi stane, je to, jak reagujeme na to, co se s námi stane. Pravidelná praxe ve všímavosti a odolnosti proti stresů sníží negativní biologický dopad, který má váš stres na dítě. Dobře působí i pravidelné cvičení a relaxace.

Migréna v těhotenství. Jak si ulevit?

6. Komunikujte s miminkem

Vaše miminko vás samozřejmě ještě neslyší, ale mezi matkou a dítětem existuje pouto, které začíná již okamžikem jeho stvoření. Nemusíte tomu třeba úplně věřit, a přesto máte možnost se emocionálně se svým dítětem spojit. Nyní je ten pravý čas začít tím, co bude jedním z nejdůležitějších vztahů vašeho života, vědomým přijetím a péčí o vaše dítě, citově i fyzicky. Mluvte na něj, zpívejte, nahlas se divte, představujte si své šťastné a zdravé miminko, jak roste uvnitř vás, jak máte bezstarostný porod a jak se radujete z každé fáze jeho dětství. Slibte si, že ho budete milovat, chránit, vychovávat a přijímat takové, kým se ukáže, že je. A zároveň si také slibte, že nikdy nepohřbíte své vlastní já, i když se stanete matkou.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

První fáze těhotenství. Co byste měla udělat v prvním trimestru?