Menu
JenProTěhotné.cz
Jak zvládnout těhotenství

Sex v těhotenství. Kdy je to bezpečné a na co si dát pozor?

Redakce

Redakce

19. 8. 2019

Většina párů řeší během těhotenství zásadní otázku. Jak skloubit milostný život s těhotenstvím? Je pohlavní styk pro miminko bezpečný? Není možné během sexu v těhotenství plod ohrozit? Podíváme se tedy na sex v těhotenství podrobně.

Pohlavní styk na začátku těhotenství

První trimestr bývá pro udržení plodu, respektive embrya, v děloze nejrizikovější. V této fázi těhotenství může dojít často k potratu. Pokud tedy nechcete budoucí miminko ohrozit, raději zvolte jiné způsoby, jak uspokojit sexuální touhu.

Milostný život je důležitý. V žádném případě po vás tedy nikdo nechce, abyste se intimitám nevěnovali vůbec. Namísto pohlavního styku však můžete zkusit jiné techniky, jako např. orální styk, anální styk, anebo prostě jen mazlení s pomocí rukou. Ve skutečnosti ale většina žen, které trpí během prvního trimestru nevolnostmi, nemá na žádné milostné hrátky ani pomyšlení. Partner by měl být zejména v tomto období tolerantní a trpělivý.

Jak často mít styk pro otěhotnění a co když je sexu příliš mnoho?

Dejte si pozor

Pokud však máte chuť přímo na sex, buďte co nejopatrnější. V žádném případě nelze sex doporučit ženám, které již v minulosti potratily, anebo které v těhotenství krvácely. Pro jistotu vždy otázku pohlavního styku v těhotenství konzultujte s gynekologem.

Pohlavní styk během druhého trimestru

Ve druhém trimestru obvykle většina obtíží ustupuje. Chuť k sexuálnímu životu s partnerem se na plno vrací. Za zvýšenou chutí stojí hormonální změny. Pohlavní orgány jsou mnohem více prokrvené a pochva těhotné ženy je více zvlhčená. Díky tomu může být i samotné dosažení orgasmu v těhotenství snazší a rychlejší. Navíc bříško ještě není tak veliké a žena se cítí dobře. Pokud nedostanete od gynekologa jiné instrukce, užívejte si sex co možná nejvíce, protože ke konci těhotenství, po porodu, ani s novorozencem si takto kvalitní sexuální život na dlouho zase neužijete.

Pohlavní styk během třetího trimestru

Třetím trimestrem se touha po sexu opět tlumí, protože se ženě její bříško a celé tělo stále zvětšuje, roste její váha, začínají ji bolet záda, křížová oblast, mohou otékat končetiny a dostavuje se i únava. Žena se i rychleji zadýchává, což má také za následek sníženou chuť na sex v těhotenství. Pokud žena miminko přenáší, může gynekolog nechráněný pohlavní styk vřele doporučit, protože v ejakulátu muže jsou přítomny prostaglandiny, což jsou látky, které mohou samotný porod urychlit. Ne vždy se to ale podaří.)

Kdy sex v těhotenství raději vynechat

Těhotná žena by sex v těhotenství měla vynechat v případě, že v minulosti prodělala samovolný potrat, anebo jí potrat hrozí nyní. Dále pokud její předchozí gravidita skončila předčasným porodem před 37.tt, anebo jí předčasný porod hrozí nyní. Pozor také, pokud se u ženy objevilo vaginální krvácení bez doposud známých příčin, výtok anebo křeče, pokud ženě odtekla plodová voda. Sex v těhotenství vynechejte také pokud vám přirůstá placenta ke spodní straně děložního hrdla anebo překrývá děložní čípek (tzv. vcestná placenta), pokud dochází k otevírání oslabeného děložního hrdla, anebo pokud čekáte vícerčata.

Strach ze sexu s těhotnou partnerkou

Většina partnerů zjišťuje, že jsou jejich partnerky během těhotenství atraktivnější, než byly v období před těhotenstvím. Mohou za to mj. ženské hormony, které ovlivňují vzhled ženy. Existuje ale řada důvodů, které partnera před sexem s těhotnou partnerkou brzdí. Nejčastější obavou je strach z ublížení dítěti během pohlavního styku. Obavy o dítě jsou přirozené, avšak díky plodovým obalům, které obklopuje tekutina a hlenová zátka, se mužský penis k dítěti ani nedostane a vůbec se ho tedy nedotkne. Proniknutí penisu do ženské pochvy dítěti tedy nijak neublíží.

Je orální sex během těhotenství bezpečný?

Nejvhodnější sexuální polohy v těhotenství

Misionářská poloha se stává s růstem bříška stále obtížnější. Mají-li partneři tuto polohu rádi, je možné si v prvním trimestru podložit klín, aby bylo tělo nakloněno a žena neležela rovně na zádech a partner netlačil plnou váhou na partnerčino bříško. Vhodná je také poloha na koníčka, neboť při ní neleží váha partnera na ženině bříšku a žena může ovlivňovat hloubku a rychlost pronikání. Nejvhodnější je pravděpodobně poloha na boku, kdy partnerka leží zády k partnerovi. Tato poloha zaručuje mělké pronikání.

Orální styk v těhotenství

Orální styk je oblíbenou součástí intimního života během těhotenství. Pozor ale, provozování orálního sexu je nebezpečné v případě, že se u partnera vyskytuje aktivní orální opar nebo cítí svědění a má podezření na jeho růst. Obzvláště ve třetím trimestru by se partneři měli orálnímu sexu vyhnout v případě, že partner někdy trpěl na orální opar. Opar, i vyléčený, se může přenést na matku a poté během porodu i na dítě.

Předčasný porod

Je-li těhotenství bez komplikací a lékař nedoporučí sex v těhotenství vynechat, neměl by předčasný porod hrozit. Při orgasmu anebo těsně po něm může žena cítit stahy dělohy – kontrakce, ty jsou ale jiné než ty pravé, porodní. Vždy je však nejvhodnější konzultovat vše se svým lékařem, který ženu provází a kontroluje během celé gravidity.

Sex v těhotenství s ochranou?

Kondom by měl být během pohlavního styku v těhotenství užíván v těch případech, kdy žena střídá své sexuální partnery, a hrozí tak riziko přenosu sexuálních chorob. Spolu s nimi se zvyšuje riziko infekce a ta může negativně ovlivnit průběh gravidity a zdraví plodu v děloze. Je-li jeden z partnerů alergický na latex a odmítá použití latexového kondomu, je možné zvolit polyuretanový mužský nebo ženský kondom.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Sex v těhotenství. Kdy je to bezpečné a na co si dát pozor?