Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Je orální sex během těhotenství bezpečný?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

1. 8. 2019

Mnoho párů těšících se na své miminko, volí orální sex jako alternativu k pohlavnímu styku. Odborníci ale i před ním varují, že ve vzácných případech může být nebezpečný. Zjistěte, jak mít bezpečný orální sex během těhotenství.

I když je v těhotenství sex bezpečný a zdravý, vaše vyčnívající bříško se může dostat do pozice, která je trošku nemotorná (nebo hodně) a i trošku nepříjemná. Navíc, některé potíže vás mohou donutit vyhýbat se pohlavnímu styku v pozdějším trimestru.

Orální sex jako náhrada za ten klasický

Pro udržení určitého zdání sexuálního života hledá mnoho párů jiné formy sexuálního uspokojení během těch dlouhých devíti měsíců – včetně orálního sexu. Ale je v těhotenství bezpečný? Podle většiny odborníků pravděpodobně ano. Samozřejmě i zde je potřeba dodržet určité bezpečnostní pokyny.

Ve vzácných případech může dojít ke vzácné komplikaci, kdy se dostane do vaginy vzduch. Krevní cévy v pochvě se mohou rozšířit a vzduch se dostane do cév a způsobí embolii. Je to ale jev opravdu vzácný. Vzduchová bublina by se také mohla dostat do placenty a ovlivnit vývoj plodu. Je ovšem snadné se něčemu takovému vyhnout. Do vaginy nefoukejte žádný vzduch.

Zvýšený objem krve během těhotenství také způsobuje, že vaše kapiláry – včetně těch v pochvě – jsou citlivější. To znamená, že krevní cévy mohou prasknout a způsobit mírné krvácení. I když to vypadá děsivě, neublíží to vám a ani dítěti.

Sex v těhotenství. Kdy je to bezpečné a na co si dát pozor?

Sexuálně přenosné choroby

Další obavy týkající se orálního sexu během těhotenství jsou sexuálně přenosné infekce, jako je HIV, kapavka či chlamydie. Nejvíce se to ale týká viru herpes simplex, který může přejít na plod během porodu a potenciálně způsobit komplikace (neurologické poškození, zánět mozku a smrt). Když dojde k nakažení v prvním trimestru, zvyšuje se riziko spontánního potratu nebo rozvoje vrozených vad plodu.

Herpes, který se poprvé u ženy objevil ve třetím trimestru, může být velmi nebezpečný. Když se dostane do krevního oběhu, proniká k miminku přes placentu a infekce je pak velmi riziková, protože tělo matky si ještě nevytvořilo specifické protilátky. Mohlo by dojít k předčasnému porodu. Recidivující virus ve třetím trimestru už není takřka nebezpečný, což samozřejmě neznamená, že mu není potřeba věnovat pozornost.

Ženy infikované herpesem během těhotenství dostanou od lékaře doporučení na císařský řez, protože tím se dá mnohem lépe zabránit přenosu nemoci. A dokonce někteří lékaři doporučují nemít orální sex ve třetím trimestru s partnerem, který na opary trpí, i když zrovna žádný nemá. I tak může přenášet herpes virus.

Zákeřný HPV v těhotenství: Co vše potřebujete vědět?

Pozor na střídání partnerů

Jestliže má těhotná žena více partnerů během svého jiného stavu, měla by se vyhnout těm, u kterých hrozí větší riziko přenosu nějakých nemocí nebo u takových, u kterých už někdy něco takového bylo diagnostikováno.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Je orální sex během těhotenství bezpečný?