Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Zákeřný HPV v těhotenství: Co vše potřebujete vědět?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

28. 6. 2019

HPV je pohlavně přenosné onemocnění, které může způsobit i rakovinu děložního čípku, pokud není léčeno. Ovlivňuje i vaši plodnost? Jak problematické je HPV v těhotenství? Přečtěte si to.

Lidský papilomavirus (HPV) je infekce, která může být přenášena pohlavně. Existuje více než 100 různých kmenů a asi 40 z nich se šíří během sexu a 15 z těchto 40 může způsobit změny buněk v děložním hrdle, což někdy vede až k rakovině děložního hrdla.

HPV je tak časté, že se s ním setká až 75 % žen do 50 let. Už jeden sexuální partner výrazně zvyšuje riziko, že se jím žena nakazí. Podle studie University of Washington takřka 30 % žen mělo pozitivní výsledky během jednoho roku sexuálního styku se svým prvním partnerem.

Můžu mít HPV?

Většina lidí ani neví, že virus HPV v těle má, protože obvykle se nikterak neprojevuje (některé kmeny mohou způsobit genitální bradavice) a naše těla mohou být snadněji náchylná k infekci. Jinak ale virus žije v těle nepozorovaně celá léta, aniž by způsoboval jakékoliv komplikace. Pokud však nezmizí nebo se vám nějakým způsobem výrazně oslabí imunita, může způsobit změny buněk děložního čípku.

HPV virus a abnormální výsledky

Abnormální nález na děložním čípku může znamenat spoustu věcí, takže není důvod panikařit. Někdy je to jen kvůli obtížně čitelnému vzorku, jindy je to pozůstatek třeba kvasinkového onemocnění. Dokonce i sex před tím, než podstoupíte test, může výsledky zkreslit.

Pokud máte abnormální Pap a test pozitivní na HPV, pošle vás lékař na podrobnější vyšetření, aby se dozvěděl více o závažnosti změn na děložním čípku. Naštěstí mít abnormální stěr ještě nemusí nutně znamenat, že dostanete rakovinu děložního čípku:

  • ze všech miliónů žen, které se virem HPV nakazily, dostane jen asi 10 % chronickou infekci, se kterou jejich imunitní systémy nemohou bojovat,
  • pouze nepatrný zlomek – možná jedna ze sta – musí bojovat s abnormálními buňkami, které by se, neléčené, mohly proměnit v rakovinu,
  • u žen s prekancerózními lézemi existují tři základní úrovně abnormalit. Nejmírnější úroveň obvykle není nutné léčit, protože zmizí sama. Léčba druhé úrovně znamená, že buňky nebudou mít šanci přehoupnout se do plnohodnotné rakoviny. Samotná rakovina děložního čípku obvykle postihuje hlavně ženy, které zanedbají prevenci a nenechají si dělat pravidelné stěry z čípku.

Jak probíhá císařský řez a rizika, kvůli kterým je lepší se mu vyhnout

 Jak se zbavit HPV viru a abnormalit na děložním čípku

Léčba závisí na několika faktorech, včetně věku a závažnosti změn. U mírných případů se většinou volí vyčkávací metoda, dělají se častější stěry a testy, aby se zjistilo, zda se tělo s virem vypořádá samo nebo ne. Ženy s vážnějšími projevy mají k dispozici následující možnosti: konizace děložního čípku, zmrazení a laser.

HPV a plodnost

Virus HPV by neměl mít velký vliv na plodnost, i když existuje studie, která prokazuje, že pacienti s IVF, kteří měli pozitivní testy na papilomavirus, měli větší potíže s oplodněním než pacienti, kteří měli testy negativní. Není úplně jasné proč. Podle některých odborníků se embryo hůře implantuje u ženy, která nemá imunitní systém úplně v pořádku.

Trochu zvýšit riziko vzniku problémů může léčba prekancerózních buněk, protože některé léčebné postupy mohou zúžit děložní čípek a změnit konzistenci hlenu na něm. Tím je ztíženě cesta spermií k vajíčku. Nicméně je riziko vzniku celkové neplodnosti velmi malé.

HPV v těhotenství

Ve většině případů nemá virus HPV v těhotenství vliv na vaše dítě. Pokud máte genitální bradavice způsobené virem, může vás lékař pozorněji sledovat, i když obvykle nebývá žádný problém a ženy mohou klidně i rodit vaginálně.

Protože kondylomata v těhotenství mohou růst rychleji, přistupuje se k jejich odstranění ještě před porodem laserem nebo krytoterapií. Pokud blokují porodní cesty, volí se císařský řez.

Riziko přenosu HPV na dítě není veliké. Někdy dochází k výskytu bradavic v krku, hrtanu, průduškách či průdušnici a v úplně minimálním procentu případů pak ještě v očích nebo v oblasti pohlavních orgánů.

U těhotných žen se zvyšuje riziko přednádorových změn na čípku, ale tento nález má kupodivu menší důležitost než u těch netěhotných. U velké části z nich dochází ke zlepšení stavu po porodu. Léčba dysplazií se v těhotenství nedoporučuje. Čípek se pouze sleduje. K zákroku lékaři přistupují pouze u invazivního nádoru.

Onemocnění štítné žlázy v těhotenství. Hrozí riziko?

HPV a očkování

Očkování proti viru HPV se ukazuje jako velmi účinné při snižování infekce a následných abnormálních výsledků. Studie z University of Alabama v Birminghamu prokázala, že dívky a ženy, které dostaly vakcínu, jsou o 40 % méně náchylnější ke špatným výsledkům než ty, které očkovány nebyly.

Vakcína proti HPV chrání proti čtyřem nejzávažnějším kmenům – dva způsobující rakovinu děložního hrdla a dva způsobující genitální bradavice. Očkuje se vakcínami Silgard a Cervarix.

I když se doporučuje začít s očkování hlavně u mladých dívek, které ještě nezačaly se sexuálním životem, lékaři je doporučují i těm ženám, které jsou již sexuální aktivní. I když už v sobě nějaký HPV vir mají, nemusí jít nutné o typ, proti kterému očkování účinkuje. Vakcíny jsou vydávány pouze na lékařský předpis a očkovat je možné i chlapce. Vakcína neslouží k léčbě probíhající infekce a zároveň ani nemůže vyloučit vznik rakoviny děložního hrdla. Chrání proti kmenům, které způsobují zhruba 70 % všech karcinomů.

Proto je nezbytně nutné i přes očkování nikdy nepodceňovat prevenci.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zákeřný HPV v těhotenství: Co vše potřebujete vědět?