Menu
JenProTěhotné.cz
Výživa v těhotenství

Váha v těhotenství. Kolik je zdravé přibrat?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

7. 8. 2019

V těhotenství musíte na svou váhu myslet mnohem víc než obvykle. Vyživujete totiž najednou ještě další organismus, nejen ten svůj. To ale neznamená, že máte jíst doslova za dva. Pak se totiž může snadno stát, že přiberete mnohem více, než vám bude milé a po porodu se nabraných kil jen těžko zbavíte. Jaká je ideální váha v těhotenství?

Obvykle se váhový přírůstek v těhotenství u zdravé ženy pohybuje mezi 8-12 kilogramy. Do přírůstku se započítává váha miminka, placenty i hmotnost plodové vody, zvětšeného krevního objemu a větších prsů. Samozřejmě je důležité brát v úvahu i váhu nastávající maminky ještě před otěhotněním.

Váha v těhotenství je velmi individuální

V těhotenství je samozřejmě váhový přírůstek velmi individuální. Některé maminky mají to štěstí, že přiberou opravdu minimálně a z porodnice odchází pomalu na své váze a jiná žena zase jí po celé těhotenství zdravě a nepřejídá se, a přesto jí letí kila nahoru. Velkou roli hrají geny, metabolismus, způsob stravování i kondice před otěhotněním.

Přesto je vhodné snažit se doporučení lékařů dodržovat. Větší či menší přírůstek může znamenat nějaký problém, která má vliv na zdraví dítěte i matky. A není důležité jen to, kolik žena přibere, ale i to, jak rovnoměrně její váha stoupá.

Citlivější chuť na počátku těhotenství vás může překvapit

Rozložení váhy při ideálním přírůstku

  • miminko: 3,5 až 4 kg
  • placenta: kolem 750 g
  • plodová voda: 1 kg
  • prsa: cca 0,5 až 1 kg
  • děloha: 1 kg
  • váha krve: kolem 2 kg
  • tělní tekutiny: 2 kg
  • tuk: 2 až 5,5 kg

Jednotlivé váhy jsou pouze orientační.

Váha v těhotenství podle trimestrů

Každá maminka přibírá jinak nezávisle na tabulkách. Přesto američtí odborníci vypracovali přesný plán pro ideální přibírání, přitom ale dodávají, že vždy záleží na váze, životním stylu i tělesných proporcích před těhotenstvím.

1. trimestr

Každá maminka to má jinak. Na začátku mnohé z nich potkávají nevolnosti, nadýmání a další potíže, jiné trpí neustálým hladem nebo naopak těhotenskými chutěmi. Záleží také na tom, zda žena před těhotenstvím cvičila nebo začne až během něj. A právě proto se váhové přírůstky velice liší. Ideální tedy je, když žena přibere během prvních tří měsíců asi dva kilogramy.

2. trimestr

Ve druhém trimestru už je organismus maminky na těhotenství zvyklý, mizí nevolnosti i vlčí hlad a různé chutě. Budoucí maminka má možnost trochu upravit svůj jídelníček. Normálně přibírá kolem 500 g za týden a celkový přírůstek na konci šestého měsíce nemá přesáhnout 8 kilogramů.

3. trimestr

Ve třetím trimestru může váha nějakou dobu stát na místě, ale nemělo by to tak zůstat nebo dokonce dojít k jejímu poklesu. Pokud by k tomu došlo, určitě je vhodné zajít za svým gynekologem. V posledním trimestru je ideální váhový přírůstek asi čtyři až sedm kilogramů.

Cukrovka v těhotenství se týká stále více žen

Kolik mají přibírat obézní ženy?

Ženy s větší váhou by v prvním trimestru neměly přibrat více než jeden kilogram a ve druhém a třetím pak maximálně do pul kila za týden.

Jak nepřibrat zbytečně mnoho?

Zdravá těhotná žena rozhodně nemusí jíst za dva nebo proležet celé těhotenství. Pokud máte problém s jídelníčkem i váhou, nechte si sestavit plán od odborníka, abyste měla dostatečný příjem všech živit, ale zároveň se nepřejídala nebo naopak zbytečně nehladověla. A rozhodně se hýbejte.

Kurkuma v těhotenství. Může vám uškodit?

Co hrozí obézním ženám?

Ženám s nadváhou hrozí v těhotenství vyšší tlak a preeklampsie i větší riziko vzniku těhotenské cukrovky. Obě onemocnění mohou způsobit dost velké problémy ženě i negativně působit na vyvíjející se miminko. A dokonce jeho zdravotní stav dokáží nepříznivě ovlivnit na celý život.

Myslete na to, co jíte

Na začátku těhotenství svůj energetický příjem nemusíte nijak zvlášť navyšovat. Po druhém trimestru už na tom začněte pracovat a postupně navyšujte denní příjem o 200 až 300 kcal denně. To odpovídá třeba jednomu většímu jablku.

Denní množství snědené potravy rozdělte do více menších dávek. Ideální je pět až šest porcí denně. Tak nebudete mít problémy s trávením a snížíte i pravděpodobnost zbytečného tloustnutí. Jezte lehčí jídla a dostatek ovoce a zeleniny. Tím svému miminku pošlete to nejlepší, co můžete.

Kdy můžete začít hubnout po porodu?

Hubnutí po porodu neuchvátejte a začněte až po šestinedělí. Nejdříve se musíte dát do kupy, sžít se s miminkem a odpočinou si. Teprve pak se vrhněte na svou váhu. Některé ženy mají to štěstí, že jim stačí jen kojení a běhání kolem dítěte, aby se dostaly zpět na svou váhu. Ty ostatní musí pravidelně jíst a hýbat se. Myslete na zdravý jídelníček i vhodný pohyb, a hlavně na to, abyste na to měla vůbec čas.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Váha v těhotenství. Kolik je zdravé přibrat?