Menu
JenProTěhotné.cz

Hormony v těhotenství. Proč přibíráme na váze a trpíme na změny nálad?

Redakce

Redakce

17. 1. 2018

Zatímco v jedné chvíli jste ta nejšťastnější žena na zemi a smějete se jako sluníčko, za pár minut se vám hroutí celý svět nebo vám všechno leze na nervy. Můžou za to hormony v těhotenství. Podívejme se na to, co vše ovlivňují hormony během těhotenství.

Těhotenství a hormonální změny

Jednotlivé hormony, jejichž produkce během těhotenství či porodu vzrůstá, mohou za konkrétní projevy, které lze během těhotenství pozorovat.

Cítíte se jinak? Poděkujte choriogonadotropinu

Jedná se o hormon, který signalizuje, že se s vaším tělem něco děje. Právě díky němu můžete poměrně časně po početí na citlivých těhotenských testech zjistit, že jste opravdu v jiném stavu. Tento hormon také způsobuje vynechání menstruace jako první příznak gravidity. Jeho množství kulminuje kolem 10. týdne těhotenství, pak jeho produkce klesá.

Proč je vám špatně a rostou vám prsa? Za vše může progesteron

Tento hormon napomáhá na počátku gravidity tomu, aby se vznikající plod udržel v těle matky. Progesteron je produkován ve vysokém množství proto, aby váš organismus mohl zareagovat na „cizorodé těleso“ (tedy vaše miminko) usídlující se ve vaší děloze. Autoimunitní systém by totiž v opačném případě plod bez milosti vypudil. Progesteron také způsobuje, že se vám zvětšují prsy, jste unavená, vadí vám některé pachy a vyvolává pocity na zvracení. Tento hormon je sice v těle ženy přítomen neustále, v období těhotenství jsou ovšem jeho hladiny mnohonásobně převýšeny.

Čtěte také: Koupání během těhotenství. Je bezpečná vana či bazén a jak se chránit?

Máte skvělou náladu a všechny byste láskou snědla? Na vině je oxytocin

Oxytocin je zodpovědný za rozvoj vašich nálad a může být díky němu příchod potomka na svět méně bolestivý. Oxytocin je produkován zejména během porodu. Ženě může být podán také umělý oxytocin za účelem vyvolání porodu. Poté, co skončí s ovlivňováním stahů, napomáhá tvorbě mateřského mléka.

Máte jemnější rysy? Poděkujte estrogenu

Produkce estrogenu je nezbytně nutná při přípravě těla na porod, při rozvolňování vazů a kloubů v oblasti pánve a podobně.

Relaxin

Hormon, který změkčuje pojivové tkáně, aby porod nebyl tak bolestivý. Stará se také o to, aby děložní vazy byly pružné a snadno se přizpůsobovaly rychle rostoucímu objemu bříška. Jeho produkce vrcholí krátce před porodem.

Chorionsomatomamotropin

Podporuje tvorbu červených krvinek a žlutého tělíska na počátku těhotenství. Později je potřeba při vzniku a tvorbě mateřského mléka. Pokud je během gravidity jeho hladina nízká, může to signalizovat placentární nedostatečnost.

Čtěte také: Špinění a krvácení v těhotenství. Jaké jsou příčiny a kdy jet na pohotovost?

Hormony během těhotenství

Prakticky všechny žlázy s vnitřní sekrecí během těhotenství zvyšují svou činnost a produkce hormonů roste. Co dalšího můžeme během těhotenství od svého těla očekávat?

Zvyšování hmotnosti

Hormony mimo jiné souvisejí s látkovou výměnou a trávením. Ženy v období těhotenství pomaleji zpracovávají glycidy. Ani zvýšená hladina cholesterolu v krvi není výjimkou. Také zpracování cukrů se musí během těhotenství kontrolovat kvůli zvýšenému riziku tzv. těhotenské cukrovky. Hormonální změny společně s hmotnostním přírůstkem a cévními změnami mohou mít za následek tvorbu otoků na dolních končetinách, a to hlavně ve druhé polovině těhotenství. Někdy se během těhotenství a porodu zhorší funkce štítné žlázy, která má mnoho příznaků, mj. špatná nálada, přibírání na váze či špatná pleť.

Všechno špatně…

Díky zvýšené hladině hormonů bývá ovlivněný zejména psychický stav nastávajících maminek. Může se objevit plačtivost, strach, úzkost, citová nestálost, někdy i deprese a nespavost. Je potřeba si to neustále uvědomovat a nepouštět se do velkých rozepří, které by vás mohly později mrzet. Pokud možno, vyvarujte se také během těhotenství velkých životních rozhodnutí či psychicky náročných změn (koupě nemovitosti, stěhování, náročné zkoušky ve škole atd.). K velkým životním rozhodnutím patří samozřejmě také svatba. S tou si to ovšem nerozmýšlejte, neboť toto velké životní rozhodnutí (s kým chci žít) jste již vlastně učinila dříve, v den početí. Pokud během těhotenství svatbu plánujete, myslete hlavně na to, abyste si ji užila a nenechte se vykolejit detaily.

Těhotenství a změny ve vnímání okolí

Většina nastávajících maminek na sobě pozoruje zvýšenou chuť na některá jídla (nebo naopak odpor). Citlivější je také čich. Některé pachy jsou nyní ženám příjemné, jiné zase odpudivé. To samé může platit i o vnímání feromonů. Zatímco váš před otěhotněním partner sexuálně přitahoval, nyní nemáte na sex ani pomyšlení, příp. vás přitahují zcela jiní muži (namísto alfasamců rodinné typy či naopak). Některé ženy ovšem pociťují zvýšenou chuť na sex. Co se týče mužů, většinou mají o těhotnou partnerku zvýšený zájem (především díky jejímu ženskému vzhledu, jemnějším rysů a zvětšeným prsům).

Čtěte také: Sex v těhotenství. Kdy je to bezpečné a na co si dát pozor?

Únava v těhotenství

Nadměrná únava, spaní během dne a vyčerpanost je způsobena zvýšenou hladinou hormonů (progesteron a HCG), které působí útlum. Tentokrát je ale vhodné tělo poslechnout, odpočívejte co nejvíce, aby se mohlo tělo soustředit na správný vývoj miminka.

Hormony v těhotenství a pozitivní změny

Hormonální změny v těhotenství způsobují menší vypadávání vlasů, než je obvyklé. Bohužel ovšem po porodu a v době ukončení kojení je situace opačná a vlasy vypadávají ve větším množství. Během těhotenství také okolí vnímá ženu jako atraktivnější. Je tomu tak díky jemnější pleti, zaoblenějším rysům v obličeji a světlejší pleti. Pozor ovšem, vaše pleť je nyní velice citlivá na slunce. Pokud nebudete používat vysoký faktor, hrozí vám nenávratně pigmentové skvrny, zejména v obličeji.

Poporodní psychóza

Změny nálad díky hormonům bohužel s porodem nekončí. Díky obrovským hormonálním změnám, kterými žena během těhotenství a porodu prochází, může se někdy nacházet ve velmi těžkém duševním stavu. Psychickými poruchami, které souvisejí s porodem, netrpí jen ženy již dříve psychiatricky léčené (i když jsou k tomu náchylnější), ale stejně tak i zcela psychicky zdravé ženy.

Laktační psychóza

V minulosti se všechny psychické změny v období po porodu shrnovaly pod název laktační psychóza. Podle posledních poznatků však příčina těchto poruch netkví v kojení, i když někteří odborníci tvrdí, že přerušení kojení změní hormonální stav v organismu a potíže mohou ustoupit. Je potřeba si uvědomit, že poporodní stav představuje pro ženu často psychicky nejnáročnější období v jejím životě. Podílí se na tom jednak nepříjemný prožitek z porodu, sociální situace rodiny, vztahy s partnerem a příbuznými, ale také zásadní změna života ženy, která musí od té chvíle vše podřídit svému dítěti.

Čtěte také: Kyselina listová v těhotenství. Samotná strava nikdy nestačí!

Hormony po porodu

Účinek kolísání hladiny hormonů je známý i v běžném životě ženy jako premenstruační syndrom, kdy dochází k psychickým změnám několik dní před nástupem menstruace. Tyto změny hormonálních hladin jsou ale jen malé ve srovnání s tím, co se děje po porodu, kdy obsah hormonů v krvi klesne opravdu drasticky. Pokud trpíte silnými depresemi, rozhodně kontaktujte co nejdříve odborníka či vašeho lékaře.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hormony v těhotenství. Proč přibíráme na váze a trpíme na změny nálad?