Menu
JenProTěhotné.cz
Plánování rodičovství

Jak poznat ovulaci? Sledujte děložní čípek!

Redakce

Redakce

21. 8. 2018

Tím hlavním důvodem, proč ženu zajímá, kdy má ovulaci, je snaha otěhotnět, případně se otěhotnění naopak vyhnout. Načasování pohlavního styku na období ovulace totiž výrazně zvyšuje pravděpodobnost otěhotnění. Jak poznat ovulaci u ženy? Jaké metody jsou praktické a které jsou nejpřesnější?

Co je to ovulace

K ovulaci dochází pouze jednou během menstruačního cyklu. Ovulace znamená, že dochází k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku do vejcovodu. Zde vajíčko čeká přibližně 12 až 24 hodin na příchod spermií. Pokud dojde k oplodnění vajíčka spermií, pokračuje oplodněné vajíčko dále do dělohy. Zhruba 7. den po ovulaci se vajíčko v uhnízdí v děložní sliznici. Někdy se může stát, že se uvolní více než jedno vajíčko najednou. Pokud budou obě vajíčka oplodněna, narodí se dvouvaječná dvojčata. Někdy se naopak stává, že je menstruační cyklus anovulační, tzn. že k uvolnění vajíčka z vaječníku vůbec nedochází.

Kdy má žena plodné dny?

Otěhotnět je možné pouze v době ovulace, tedy v krátkém období, kdy vajíčko čeká na spermie ve vejcovodu. Sermie ovšem přežijí í v pochvě až několik dní. Je tedy možné otěhotnět i z pohlavního styku, který proběhl několik dní před ovulací. Z tohoto důvodu se jako plodné označuje období 3 dny před ovulací a 1 den po ovulaci. To je přesně ta doba, kdy byste se měli s partnerem co nejvíce věnovat milostným hrátkám, pokud si přejete otěhotnět. Anebo se naopak vyhnout nechráněnému pohlavnímu styku, pokud si těhotenství nepřejete.

Mimoděložní těhotenství. Co zvyšuje riziko a jak jej lze léčit?

Jak poznat ovulaci?

Podívejme se nyní na konkrétní způsoby, jak poznat ovulaci.

Výpočet z obvyklé délky cyklu

Nejjednodušší a nejběžnější metodou je výpočet ovulace na základě zkušeností s vaším cyklem. Mezi ovulací a začátkem další menstruace (tzv. luteální fází cyklu) uplyne u většiny žen 14 dní. Pokud tedy znáte obvyklou délku svého cyklu a odečtete od data příští očekávané menstruace 14 dní, získáte datum, kdy by mělo dojít k ovulaci. Každému je snad jasné, že se nejedná o žádnou přesnou metodu, protože každá žena může mít luteální fázi cyklu jinou, než 14 dní. U většiny žen navíc dochází alespoň občas k nepravidelnostem cyklu a ovulace se z různých příčin opozdí, např. vlivem stresu nebo nemoci.

Těhotenství a antikoncepce. Co když otěhotníte? Jak dlouho po vysazení se máte snažit?

Sledování změn děložního čípku

Během plodných dní se mění struktura děložního čípku. Čípek je měkký a plochý, připravený k nasátí spermií. V jiných fázích cyklu je děložní čípek tvrdý a vysoký. V plodných dnech se navíc mění charakter hlenu vylučovaného děložním čípkem. V době ovulace je hlen děložního čípku řidší, průhledný a tvoří se ve větším množství. Těsně po ovulaci hlen houstne a má až bílou barvu. Sledování fyziologických změn děložního čípku patří k velice přesným metodám určení ovulace. Co se týče sledování hlenu na děložním čípků, může občas dojít k omylu např. v souvislosti s bakteriální či kvasinkovou infekcí v pochvě.

Sledování změn bazální teploty

Bazální teplota je teplota těla naměřená ráno po probuzení. Po ovulaci se bazální teplota skokově zvyšuje až o 0,5 °C a zůstává zvýšená do začátku příští menstruace, popř. po celé těhotenství. Zvýšení teploty ovšem signalizuje již proběhlou ovulaci, a tedy konec plodného období, proto je vhodné ji kombinovat s jinými metodami, např. sledováním změn děložního čípku. V souvislosti s měřením teploty je potřeba používat vždy stejný čas a také stejný teploměr.

Ovulační test

K velice spolehlivým metodám určení ovulace patří domácí ovulační testy. Testy zjišťují v moči přítomnost luteinizačního hormonu (LH), který spouští ovulaci. Hlavní výhodou ovulačních testů je, že upozorňují na ovulaci s předstihem. Luteinizační hormon se totiž v těle tvoří ve větším množství 12 až 36 hodin před ovulací. Testy jsou poměrně levné a dají se koupit v každé lékárně či drogerii.

Reprodukční klinika nastolila přísné testování genů dárkyň vajíček pro neplodné páry

Ultrazvuk

Jak poznat ovulaci? K nejspolehlivějším metodám patří také sledování zrání vajíček ultrazvukem. Ovulaci je totiž možné poznat podle velikost folikulu (vajíčko s obalem, které roste ve vaječníku). Měření folikulu se nazývá folikulometrie, spolu s ní lékař obvykle provádí endometrii, tedy měření výšky děložní sliznice. Ta totiž v průběhu cyklu narůstá v přípravě na uhnízdění oplodněného vajíčka. Pochopitelně se nejedná o příliš praktickou metodu, nicméně pokud se již delší dobu snažíte o otěhotnění, je možné se obrátit s prosbou o sledování ovulace na ultrazvuku na svého gynekologa.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak poznat ovulaci? Sledujte děložní čípek!