Menu
JenProTěhotné.cz
Plánování rodičovství

Reprodukční klinika nastolila přísné testování genů dárkyň vajíček pro neplodné páry

Tisková zpráva

Tisková zpráva

19. 3. 2018

Sladit perfektně dárkyni a obdarované – to je cílem nového programu ostravské a brněnské reprodukční kliniky Reprofit. Už 6 měsíců zde procházejí všechny dárkyně vajíček důkladným genetickým testováním. Účelem je předejít tomu, aby došlo ke kombinaci genů dárkyně a neplodných párů, které by v budoucím potomkovi mohly zažehnout nepříjemné nemoci. Ostravský a brněnský Reprofit jsou jediné kliniky v Česku, které v takové šíři testování a vzájemné porovnání dárkyň vajíček a jejich příjemců provádějí.

„U všech našich dárkyň v databázi testujeme už půl roku 78 genů, které mohou způsobit více než 60 chorob a nabízíme porovnání s příjemci jejího vajíčka. Pokud k nám přijde neplodný pár a potřebuje darované vajíčko, díky tomuto testování jsme schopni vybrat to nejvhodnější. Takové, kde partner nenese vlohy pro stejné genetické nemoci jako dárkyně. Pár je s dárkyní geneticky v souladu, tedy bez rizika závažných onemocnění pro jejich budoucí dítě,“ vysvětluje vedoucí lékař kliniky Reprofit MUDr. Pavel Otevřel.

Pokud je dárkyně vajíček přenašečkou závažných chorob jako je cystická fibróza (CF), či spinální muskulární atrofie (SMA), klinika ji z registru vyřadí zcela. V dalších případech může darovat vajíčko pouze páru, který není přenašečem stejné genetické choroby, jakou má v sobě ona.  „Průměrně jeden z pěti zdravých lidí je skrytý přenašeč vlohy pro závažné recesivně dědičné onemocnění. Pokud jsou oba partneři přenašeči vlohy pro stejné onemocnění a předají oba zároveň tuto vlohu svému dítěti, bude postižené,” vysvětluje vedoucí genetického programu Kliniky GENNET MUDr. Monika Koudová.

Testování těchto dvou závažných chorob, CF a SMA, je povinné. Pokud však chce neplodný pár získat jistotu, že se vyhne riziku dalších nemocí, připlatí si přibližně 10 000 korun. U dárkyň, které už prošly na klinikách testováním, genetici nejčastěji nacházejí sklony k nedostatečné přeměně vitaminu H, který pomáhá tělu metabolizovat tuky a sacharidy, a je spojován i se správnou funkcí nervového systému. „Dosud provedenými testy jsme u partnerských párů i dárkyň zjistili vlohy k vrozené hluchotě, poruchám zraku, neurologickým i metabolickým vadám,“ doplňuje MUDr. Koudová.

Možnost spárování vajíčka od nejvhodnější dárkyně nabízí Reprofit v Brně a Ostravě neplodným párům od letošního března. O komplexní testy mají zájem především páry z ciziny, kde je podobné testování zcela běžné,“ doplňuje MUDr. Otevřel. Podle vědeckých studií se pravděpodobnost, že se potkají dva přenašeči vlohy pro stejné onemocnění, pohybuje mezi
1–2 %. A jinak, než genetickým vyšetřením, nelze toto riziko zjistit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Reprodukční klinika nastolila přísné testování genů dárkyň vajíček pro neplodné páry