Menu
JenProTěhotné.cz
Plánování rodičovství

Kdy je ten nejlepší čas na dítě?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

10. 5. 2017

S plánováním těhotenství se také pojí slovo věk. Kdy je ten nejlepší čas na dítě? Přesně to asi říct nikdo nemůže, protože každý to cítí jinak. Některé ženy již ve dvaceti vědí, že je čas stát se matkou a jiné mateřské pudy necítí ani ve třiceti. Existuje vůbec nějaká vyloženě vhodná a nevhodná doba na početí? A jaká rizika sebou nese těhotenství v pozdějším věku?

Kdy je nejlepší čas na dítě?

Pokud se zaměříme na biologii, je jako přelomový považován věk 35 let. Blíž ke čtyřicítce se podle odborníků už mnohem rychleji zhoršují reprodukční funkce, klesá počet vajíček a zvyšuje se počet cyklů, kdy se nedá otěhotnět vůbec. Ovšem nejsou výjimkou ani případy, kdy mladé, klidně i dvacetileté ženy mají s početím problém. V posledních letech tento trend narůstá. Naopak ve věku 16-18 let je ještě příliš brzy. Z psychologického i fyziologického hlediska. Mnohem častěji u těchto mladých maminek dochází k předčasným porodům, ale průběh těhotenství bývá klidný a v pořádku.

Biologicky je nejlepší čas na první dítě mezi 20 a 29 lety. Existuje ovšem i tvrzení, že je to až mezi 27-34 lety. Nejvíce plodné jsou ženy ve věku 24 a 25 let. Mají největší šanci donosit zdravé miminko. V každém cyklu máte do 30 let asi 50% šanci, že se zadaří. Nízká je i pravděpodobnost genetických vad, předčasného porodu nebo potratu. A zapomenout nesmíme ani na umělé oplodnění. I zde, čím mladší žena, tím vyšší šance.

Kdy je vhodná doba mít dítě? Zbytečně neotálejte

Vyšší věk přináší větší rizika

Jestliže patříte do kategorie žen nad 35 let, které chtějí mít miminko, neděste se. Ne každé těhotenství je považováno za rizikové. Nelze usuzovat, jak bude vaše těhotenství vypadat jen podle věku. Obecně ale sebou těhotenství ve vyšším věku určitá zdravotní rizika nese. Která to jsou?

  • Potíže s ledvinami – ty se projevují otoky, vyšším krevním tlakem a bílkovinou v moči. Tato komplikace je poměrně vážná a těhotnou je potřeba pečlivě sledovat. Může dojít i k poškození ledvin matky, proto je někdy nutné přistoupit k předčasnému porodu.
  • výskyt tzv. hypotrofů – miminko není vyživováno placentou tak, jak by mělo
  • poruchy chromozomů – častěji se vyskytuje Downův syndrom a jiné poruchy
  • vyšší riziko potratů

Příběh ženy, která vychovává dítě s Downovým syndromem

Těhotenství ve vyšším věku nemá jen negativa, ale také velké plus. Je prokázáno, že v pozdějším věku chrání těhotenství ženu před rakovinou vaječníků více než u mladých žen. Starší matky bývají také vyrovnanější a klidnější, mívají už zajištěné určité zázemí, mají nějakou praxi a obvykle už i nějaké finanční jistoty. Více si mateřství užívají a neřeší různé situace tolik, jako mladší maminky.

Kdy pořídit sourozence?

Jedno dítě už máte a rádi byste mu pořídili sourozence. A teď nastává další otázka. Kdy je ideální čas na druhé dítě? Podle psychologů je ideální rozdíl 2 – 3 roky. Každý věk má svá pozitiva a negativa a žádný ideální čas neexistuje.

Jestliže se na sourozence vrhnete brzy a rozdíl mezi dětmi bude do dvou let, pak vás čeká poměrně velký nápor. První dítě bude ještě hodně malé a nesamostatné a k tomu miminko. Pro děti je to ale skvělý věkový rozdíl. Děti si spolu poměrně brzy vyhrají, mohou mít stejné zájmy, i když určité žárlivosti se nevyhnete. V případě nižšího věkového rozdílu se snadno dostanete do situace, kdy budete muset občas starší dítě odstrkovat na druhou kolej a věnovat se mladšímu a možná vás to pak bude mrzet.

Jestliže však jste typ maminky, která se chce dostatečně věnovat jednomu dítěti a až povyroste, tak si teprve pořídit další, není pro vás tento koncept to pravé ořechové. U vás je lepší varianta většího rozmezí, kdy se budete moci věnovat naplno každému a trochu jinak.

Třetí dítě ano či ne? Co vám to přinese a co vezme?

Pět už je moc

Pár let počkat, proč ne, ovšem interval delší než pět let už přináší jistá rizika. Podle odborníků se může stát, že plod v děloze neporoste jak má, je větší riziko preeklampsie, Obecně je možné říci, že pokud jste měla potíže v prvním těhotenství, v tom druhém se mohou zopakovat, pokud se do něj pustíte až za delší dobu. Důležitý je i váš věk, jestliže jste na první dítě čekala, s tím druhým je lepší neotálet, protože po pětatřicítce už se snižuje schopnost otěhotnět.

Jak bude vypadat druhé těhotenství?

Každé těhotenství i porod jsou jiné. U druhého a každého dalšího budete nejspíš mnohem dřív vědět, že jste těhotná. Některé příznaky nebudete tak vnímat. Nejspíš vám mnohem dříve vyleze bříško a ucítíte dříve pohyby děťátka. Možná to ani nebudete tak prožívat, protože už víte, do čeho jdete a navíc musíte běhat kolem prvorozeného a nemáte tolik času. Porod bude asi rychlejší a jednodušší (to ovšem není pravidlo).

Existuje ideální čas?

Doporučuje se otěhotnět v čase od 18 do 23 měsíců od předchozího porodu. Ale je jasné, že záleží především na vás, jak se cítíte, jestli to tak chcete nebo ne. V podstatě vždy se mohou vyskytnout nějaké komplikace a potíže, stejně jako může být těhotenství bez jediné chybičky. Správnou dobu si zkrátka musíte určit sama. Jestliže máte chuť a nehrozí vám žádné zdravotní komplikace, nechte stranou všechny statistiky a jděte do toho.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kdy je ten nejlepší čas na dítě?