Menu
JenProTěhotné.cz
Plánování rodičovství

Jak zvýšit mužskou plodnost? Máme pro vás 11 tipů

Martina Mádlová

Martina Mádlová

21. 2. 2019

Kvalita spermatu ovlivňuje nejen to, zda otěhotníte, ale může mít i velký vliv na samotné těhotenství. Proto je dobré, aby se muž staral o své zdraví. Co by měl udělat? Jak zvýšit mužskou plodnost?

Je obecným faktem, že kvalita spermií u mužů klesá. Pokud nechcete patřit mezi zvyšující se procento těch, kdo mají potíže s oplodněním své partnerky, myslete na to včas. Někdy stačí jen trochu změnit úhel pohledu a myslet víc na své zdraví, aby se situace zlepšila. Podívejte se na naše tipy, které mohou pomoci zvýšit mužskou plodnost.

Ideální hmotnost

Vysoká ale i nízká váha může mít negativní vliv na spermie člověk a může zničit sexuální život dvojice, protože problémy s hmotností mohou ovlivnit libido a výkon. Ideální je zdravá strava, která obsahuje dostatek zeleniny, ovoce, bílkovin apod. a k tomu nějaká sportovní aktivita může pomoci dosáhnout zdravé váhy a jejímu udržení.

Jezte více potravin s kyselinou listovou

Kyselina listová není důležitá jen pro nastávající matky. U mužů, kteří měli ve své stravě nižší hladinu kyseliny listové, bylo prokázáno, že v jejich spermatu se objevilo více abnormálních chromozomů. Tento fakt zveřejnili výzkumníci z Kalifornské univerzity v Berkeley. Když spermie s abnormálními chromozomy oplodní vajíčko, může to mít za následek potrat nebo vrozené vady. Přes polovinu potratů v prvním trimestru způsobují chromozomální abnormality embrya. Neznamená to, že by váš muž musel užívat pilulky na bázi kyseliny listové. Stačí zařadit do jídelníčku více fazolí, zelené listové zeleniny, celozrnných plodů, citrusových plodů apod.

Biologické hodiny u žen a u mužů. V čem se liší?

Doplňky stravy

Aby vzniklo zdravé embryo, musí být zdravá žena i muž. Když mají užívat vitamíny před těhotenstvím ženy, proč by nemohli i muži. Vhodné období je asi šest měsíců před tím, než se se pár rozhodne mít dítě. Je to dostatečně dlouhá doba proto, aby se sperma stalo více silné, zdravé a spermie pohyblivější. Vitamíny by měly obsahovat B12, vitamín C, vitamín E, zinek a selen. Selen snižuje riziko vrozených vad a zvyšuje počet spermií. Zinek napomáhá udržet normální hladiny testosteronu.

Přestaňte kouřit

Kouření je zlozvyk, který způsobuje mnoho zdravotních problému a ovlivňuje i počty spermií a jejich rychlost. Muž by měl s cigaretami přestat minimálně tři měsíce předtím, než se rozhodnete mít dítě. Samozřejmě by se měl vyhýbat i drogám apod., protože tyto látky poškozují spermie.

Detoxikace v těhotenství. Ano nebo ne?

Omezte alkohol, abyste se vyvarovali abnormalit ve spermatu

Není nutné se ho úplně vzdát, ale je dobrý nápad jeho příjem omezit, pokud se chce muž stát otcem. Ukázalo se, že alkohol snižuje produkci spermií a způsobuje abnormality spermií.

Naplánujte si zdravotní kontrolu

Důkladná zdravotní kontrola předtím, než se budete pokoušet o těhotenství, poskytne muži přehled o jeho zdraví i plodnosti. S lékařem probere léky, které bere, svůj životní styl i jakékoliv genetické poruchy, které by mohly představovat riziko pro budoucí dítě.

Omezte kofein

Studie v Dánsku zjistila, že počet spermií a jejich koncentrace se mírně snížily u mužů, kteří měli vysoký příjem sodíku nebo kofeinu. Muži by tedy jeho spotřebu měli omezit (kávu, čaj, čokoládu a energetické nápoje) na 300 miligramů denně.

Stres

Stres může mít vliv na vznik abnormálních spermií a snížit jejich koncentraci. Důležitý je dobrý spánek, zdravé stravování, pravidelné cvičení. Muži by měli mít čas na své kamarády a další aktivity, které mnozí považují za příjemné a uvolňující a které mohou pomoci udržet stres pod kontrolou.

Neberte léky, které ovlivňují plodnost

Některé léky ale také vitamíny a bylinky na mužskou plodnost mohou ji mohou negativně ovlivňovat. Proto se raději poraďte se svým lékařem o vhodnosti jejich užívání a popřípadě vyměňte za jiné, pokud je musíte brát.

Vitaminy v těhotenství. Potřebujete doplňky stravy?

Udržujte varlata v chladu – opravdu

Existuje důvod, proč jsou mužská varlata umístěná mimo tělo. Produkce spermií musí probíhat za určité teploty, a dokonce i naše vlastní tělesná teplota je příliš horká. Přehřívání varlat může mít za následek snížení produkce spermií. Muž by měl omezit čas strávený v horké vaně, sauně nebo v páře. Někteří lékaři doporučují maximálně patnáct minut ne víc než dvakrát týdně.

Podle některých odborníků může způsobit oteplování genitálií i používání počítače na klíně příliš často. To by mohlo mít negativní vliv na spermie. Nejlepší řešení? Investujete do chladícího podstavce na notebook a častěji ho používejte na stole.

Vyvarujte se toxinů, které mohou způsobit neplodnost

Pokud muž pracuje s mnoha chemikáliemi a toxiny, měl by se ujistit, že je před nimi dobře ochráněn. Toxické chemikálie, jako jsou těžké kovy, olovo a chemická rozpouštědla, mohou zvýšit procento poškozených spermií, takže muži, kteří očekávají, že v blízké budoucnosti zplodí potomka, by se měli snažit takovým věcem co nejvíce vyhýbat. Pokud se s chemikáliemi setkávají v práci, měli by se snažit omezit kontakt tím, že nosí obličejovou masku a ochranný oděv a vždy používá řádnou ventilaci.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak zvýšit mužskou plodnost? Máme pro vás 11 tipů