Menu
JenProTěhotné.cz
Výživa v těhotenství

Vitaminy v těhotenství. Potřebujete doplňky stravy?

Brát vitaminy v těhotenství nebo ne? To je otázka, kterou si klade mnoho nastávajících maminek. Během těhotenství je důležité se v první řadě zaměřit na pestrou a rozmanitou stravu, ve které se budou vyskytovat obiloviny, zelenina, ovoce, libové maso, mléčné výrobky i luštěniny. Většinu potřebných vitaminů je možné dodat vyváženým jídelníčkem. Některé mikronutrienty však ženské tělo během těhotenství potřebuje v podstatně větší míře a vyplatí se je dodávat i uměle prostřednictvím doplňků stravy.

Jaké vitaminy v těhotenství potřebujete?

Kyselina listová (vitamin B9)

Naprosto klíčovým vitaminem v těhotenství je kyselina listová. Ta je totiž společně se železem velmi důležitá pro krvetvorbu. Při jejím nedostatku vzniká chudokrevnost spojená s přítomností nezralých červených krvinek v kostní dřeni. Plod ji potřebuje kvůli prevenci vrozených vývojových vad nervové soustavy. V opačném případě může docházet k rozštěpu páteře a dalším vývojovým vadám a dokonce i k samovolnému potratu. Lékaři doporučují zvýšený příjem už v době, kdy se snažíte počít. Doporučená denní dávka B9 se pohybuje mezi 400 – 800 mikrogramy. Nejlepší je většinu této dávky dodávat ze stravy. Kyselinu listovou najdete zejména v kapustě, brokolici, zeleném listovém salátu, špenátu, chřestu, fazolích, cereáliích, sóji a droždí. Protože je ale vitamin  B9 citlivý na teplou a světlo, je nejlepší tyto potraviny konzumovat tepelně nezpracované. Z toho důvodu se vyplatí kyselinu listovou doplňovat i prostřednictvím suplementu.

B-komplex

Jelikož jsou kromě kyseliny listové v těhotenství potřebné i ostatní vitaminy skupiny B, je vhodné užívat rovnou celý B-komplex. Vitamin B1 je nutný pro správný vývoj mozku dítěte. Vitamin B2 posiluje imunitu miminka a přispívá ke zdravé pokožce a očím. Potřebovat budete i vitamin B6, jehož nedostatek se projevuje typickými ranními nevolnostmi. B12 je dalším významným vitaminem, který se podílí na krvetvorbě a vytváření DNA.

Těhotenství a pálivé jídlo. Nejběžnější mýty a rizika

Vitamin C

Mezi další důležité vitaminy v těhotenství patří vitamin C. Céčko je potřeba k podpoře imunity nastávající maminky, ale také pro imunitní systém miminka. Pokud budete denně konzumovat dostatek vitaminu C, bude se vám lépe vstřebávat i železo, bez kterého se v těhotenství neobejdete. Vitamin C funguje jako účinný antioxidant, který chrání tělo před volnými radikály. Díky jeho dostatečnému přísunu snížíte riziko preeklampsie a předčasného odloučení plodového vaku.

Vitamin D

Mnoho maminek se potýká s nedostatkem vitaminu D. Tento vitamin si dokáže naše tělo vyrobit samo ze slunečního záření. Bohatě stačí každodenní 10minutová procházka a hladinu déčka máte rázem pokrytou. Vitamin D potřebujete hlavně pro správné hospodaření organismu s vápníkem a fosforem a také pro rozvoj kvalitního nitroděložního prostředí. Kromě sluníčka ho můžete dodat prostřednictvím rybího tuku, vaječného žloutku a mléčných výrobků.

Tabletkové vitaminy v těhotenství: ano či ne?

Dostatečný přísun vitaminů a minerálů je v těhotenství velmi důležitý. Snažit byste se však měla dodat jich maximum vyváženou a pestrou stravou. Pouhé doplňky stravy vám nikdy nemohou zaručit bezproblémové těhotenství a 100% zdravé miminko. Přesto jsou vhodnou berličkou v případě, kdy není možné úpravou jídelníčku dodat to správné množství živin. Suplementaci vitaminů je ideální konzultovat nejprve s lékařem, který vám případně doporučí vhodnou značku a potřebnou denní dávku.

Přibírání na váze v těhotenství. Kolik kilogramů navíc je zdravé?

Nejlepší těhotenské vitaminy v tabletách

Na trhu je spousta multivitaminových doplňků pro těhotné ženy. Jejich nespornou výhodou je optimální poměr všech látek, které nastávající maminka potřebuje. Musíte si však vybrat skutečně preparát určený pro těhotné. Jen tak budete mít jistotu, že nebude obsahovat vysoké dávky vitaminu A, který může být v tomto období nebezpečný. Mezi oblíbené vitaminy v těhotenství patří Femibion, GS Mamavit, Superfolin a Centrum Materna. S výběrem konkrétního přípravku vám jistě poradí váš gynekolog.

Nezapomínejte ani na minerály:

  • železo
  • vápník
  • hořčík
  • jód
  • zinek

Hrozí předávkování vitaminy v těhotenství?

Vitamin C

Předávkování vitaminy hrozí zejména při jejich dodávání prostřednictvím suplementů. Nejčastěji se to děje v případě vitaminu C. Jako hraniční se uvádí dávka 2000 – 3000 mg/den. V těchto dávkách hrozí zažívací potíže, podráždění žaludeční sliznice a průjmy. Jednorázové předávkování však nebezpečné rozhodně není.

Jak přizpůsobit pitný režim v těhotenství i po něm

Vitamin A

Horší je to v těhotenství s vitaminem A. Ten může být dokonce toxický a ohrozit správný vývoj končetin miminka. Hlídat si jeho příjem je však důležitý hlavně v 1. trimestru. Vitaminy A v těhotenství v 1. trimestru je dobré brát pouze z lékárny a zároveň se vyhnout konzumaci jater, které jsou tímto vitaminem doslova napěchované. Během 2. a 3. trimestru už je situace lepší a příjem vitaminu A je potřeba naopak trochu zvednout. Při jeho nedostatku totiž může dojít k poruchám vývoje plic a imunitního systému.

Vitamin D

Předávkování Déčkem hrozí pouze ve chvíli, kdy jej dodáváte prostřednictvím suplementu. Vysoké dávky vitaminu D podporují vyplavování vápníku z kostí, v krvi dochází ke zvyšování hladiny vápníku a nadbytek vápníku se pak vylučuje močí. Ohroženy jsou při tom všem cévy a ledviny. Předávkování poznáte podle zažívacích potíží, únavy, zvracení a poruchy srdečního rytmu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vitaminy v těhotenství. Potřebujete doplňky stravy?