Menu
JenProTěhotné.cz

Biologické hodiny u žen a u mužů. V čem se liší?

Redakce

Redakce

20. 4. 2018

Mnoho žen začne po třicítce pociťovat, že je tlačí čas a měly by se usadit a pořídit si miminko. Čím dál tím častější je však odkládání dítěte na pozdější věk. Pokud děti plánujete, v jakém věku byste se o ně měla začít pokoušet? Jak vnímat své biologické hodiny? A jak je to s biologickými hodinami u mužů?

Biologické hodiny u žen

Je obecně známo, že plodnost ženy s věkem prudce klesá. Doposud byly tzv. biologické hodiny spojovány především se ženami. Po třicítce žena instinktivně cítí, že má nejvyšší čas založit rodinu. Mnohdy na ni doléhá také tlak prostředí. Všichni okolo už mají děti a neustále se ptají, kdy už si také pořídíte domů takovou radost. Ale vám ta představa zase tak lákavá nepřipadá. Ačkoli se ještě žena necítí dostatečně připravena na to mít miminko, je jí přes to jasné, že čas jí neúprosně utíká. Čím dál tím častěji ovšem těmito obavami trpí i muži. Už dávno neplatí, že muž si může pořídit dítě prakticky v jakémkoli věku. Kvalita spermií rapidně klesá po čtyřicítce.

Kdy je ten nejlepší čas na dítě?

Plodnost s věkem klesá

Zatímco dvacetiletých dívek, které se potýkají s neplodností, je jen 7 %, po čtyřicítce už je to 29 %. Třicetiletá žena má každý měsíc jen 20 % šanci, že otěhotní a po čtyřicítce dokonce jen 5 %. Odkládat miminko do pozdějšího věku nese rozhodně velká rizika.

Čím mladší matka, tím lépe snáší těhotenství a porod

Organismus ženy je nastaven tak, aby byla nejplodnější zhruba mezi 18. a 22. rokem. Je evidentní, že v souladu s moderním způsobem života, kdy ženy budují kariéru, cestují okolo světa a jdou si za svými sny, není pro takto brzké mateřství mnoho žen připraveno. Přesto byste se měla začít snažit o miminko ideálně alespoň do 30. roku. Je totiž možné, že zjistíte, že máte s otěhotněním problémy. Ve 30 vám zbývá ještě mnoho času začít to včas řešit. Pokud to zjistíte ve 40, vaše šance na vlastní děťátko se zásadně snižuje. Stojí kariéra a svobodný způsob života za to?

Těhotenství a antikoncepce. Co když otěhotníte? Jak dlouho po vysazení se máte snažit?

Biologické hodiny u mužů

Muži sice mohou produkovat spermie po celý život, ale po čtyřicítce se jejich plodnost výrazně snižuje. A i když potomky zplodí, předávají jim vadné geny. Podle vědců z Bostonské univerzity rostou embrya zplozená muži staršími 50 let o 35 % pomaleji kvůli genetickým vadám v DNA spermie. Zatímco úspěšnost oplodnění vajíčka u mužů mladších 30 let se pohybuje okolo 90 %, u mužů starších 50 let je jen poloviční. Profesor Peter Schlegel z Americké společnosti pro reprodukční medicínu upozorňuje, že by starší muži a jejich partnerky měli dobře znát rizika takového těhotenství a možných neurologických vývojových vad dítěte.

Po čtyřicítce začíná klesat počet spermií i hladina testosteronu

Po 40. roce začíná klesat nejen počet produkovaných spermií, ale i hladina testosteronu, jak uvádí Society of Male Reproduction and Urology. Snižuje se také pohyblivost spermií, čímž klesá pravděpodobnost, že dojde k oplodnění vajíčka. Zvyšující se věk otců má navíc vliv i na riziko potratu.

Čím starší otec, tím častější potrat

Podle vědců existuje mezi věkem otce a vyšším rizikem potratu evidentní souvislost. Pokud je nastávajícímu otci 25 let, existuje riziko, že jejich partnerka potratí okolo 8 %. V 35 letech stoupá šance na potrat na 24 %. Kvůli snížené kvalitě spermií je věk dárců spermií omezen na maximálně 40 let.

Genetické testy v těhotenství. Co vše lze zjistit a kdy si raději připlatit?

U starších otců navíc stoupá riziko abnormalit plodu

Podle Male Reproductive Center v New Yorku mají čtyřicetiletí otcové 2 x vyšší pravděpodobnost, že bude trpět schizofrenií než děti mužů mladších 30 let. U otců starších 50 let se už toto riziko zvyšuje na trojnásobek. Ještě nepříznivější jsou pro starší muže statistiky v souvislosti s autismem. Harry Fisch, autor knihy The Male Biological Clock, který analyzoval porodnické databáze, uvádí, že věk otců se negativně podílí i na riziku Downova syndromu. Se zvyšujícím se věkem otců stoupá také riziko vrozených vad u dětí. Mezi nejrizikovější se považují různé formy dwarfismu (porucha vyznačující se trpasličím vzrůstem a deformacemi) atd.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Biologické hodiny u žen a u mužů. V čem se liší?