Menu
JenProTěhotné.cz
Jak zvládnout těhotenství

7 důvodů proč je skvělé být v létě těhotná

Martina Mádlová

Martina Mádlová

16. 6. 2019

Ne každá žena je nadšená z toho, že má být těhotná právě přes léto. Horko, sluníčko a k tomu velké břicho a oteklé nohy. Když vás v létě čekají poslední měsíce před porodem, může to být hodně náročné, ale přesto má těhotenství v teplém počasí mnoho výhod. Objevte je.

Zapomeňte na obtíže, které horké počasí přináší a myslete jen na to pozitivní. Oblékněte si ty nejroztomilejší mateřské letní šaty a podívejte se na slunné stránky letního těhotenství.

1. Skvělý čas na venkovní cvičení

Chůze a plavání jsou nejlepšími přáteli nastávající maminky. Obě činnosti zvládne i těhotná bez rizika a mají skvělé kardio výhody. Jsou tím pravým důvodem, proč se vydat na čerstvý vzduch.

Chůzi se mohou věnovat všechny ženy, i když třeba mají špatnou kondičku a jsou ve vysokém stupni těhotenství. Různé výzkumy ukázaly, že tento pohyb má mnoho plus. Dodává více kyslíku do svalů a tkání matky a tím pádem i do placenty. To se promítá do lepšího fungování tohoto orgánu, který následně dodává více živin pro rostoucí miminko. Při chůzi nezapomeňte na pohodlné a kvalitní boty a dostatek vody.

Plavání poskytuje velkou úlevu při zvýšené tělesné hmotnosti. Odpočinete si od své váhy, otoků, tlaku, uvolníte klouby a osvěžíte se. Vodní aerobik je oblíbený u mnoha těhotných žen, protože je to jediné místo, kde se cítí dobře a pohodlně.

Nedostatek hořčíku v těhotenství – hrozí riziko?

2. Hojnost čerstvého ovoce a zeleniny

Většina z nás již ví, jak důležité jsou výživné látky pro zdravou maminku i dítě. Ovoce a zelenina dodávají vitamíny, energii i vlákninu. V teplejším počasí ženy s větší pravděpodobností chtějí jíst chladnější (zdravější) potraviny, jako je syrové ovoce či zelenina, různorodé saláty z nich doplněné o rybí, hovězí nebo třeba krůtí maso. Výhodou teplých letních dnů je to, že si klidně můžete vypěstovat vlastní plody a mít je v bio kvalitě nebo nakupovat u farmářů apod. V létě je všeho dost.

3. Sluníčko a vitamín D

Samozřejmě nemůžete být na sluníčku od rána do večera, protože příliš mnoho slunce také škodí. Nezapomínejte také na kvalitní opalovací krém, nejlépe nějaký přírodní, který neškodí vaší kůži. Každý den ale vystavit kůži UV záření na pár chvil rozhodně chybou není, protože vaše tělo pak produkuje více vitamínu D. Jeho nedostatek je přitom velice častým problémem v těhotenství, ale i jindy. Když tohoto vitamínu máte málo, jste náchylnější k těhotenské cukrovce, preeklampsii nebo vaginálním mykózám.

Vitamín D se objevuje i v některých potravinách – mléko, mastné ryby apod. Ale dostatečné množství z jídla se získává obtížně.

Má se těhotná vzdát adrenalinových sportů? Které jsou rizikové?

4. Šatní skříň

Mateřské oblečení už dávno není neforemný a nevzhledný pytel. Móda v tomto směru ušla dlouhou cestu a nyní se vám otevírají nové možnosti. Můžete kupovat a nosit letní šatičky, sukně, topy i plavky. Módní návrháři berou těhotné ženy velmi vážně a snaží se v tomto směru, seč mohou.

5. Menší pravděpodobnost RSV u vašeho dítěte

Respirační syncytiální virus (RSV) je vysoce nakažlivý virus, který způsobuje infekci dýchacích cest. Může být závažné zejména u předčasně narozených dětí nebo u těch, které mají problémy se srdcem a plícemi, hlavně ve věku 6 měsíců a mladších.

Obecně se tyto obtíže objevují od října do května, takže u dětí narozených v teplejších měsících existuje menší pravděpodobnost, že onemocní. Rozhodně to ale není zcela vyloučené

6. Hydratace je snadná a navíc dobrá

V létě a horku musí těhotná žena obzvlášť dbát na dostatečnou hydrataci (i mimo něj). Nejlepším pitím je rozhodně voda, ale proč byste si v létě nevychutnala nějaký dobrý nealkoholický koktejl či domácí limonádu z čerstvého ovoce v příjemné restauraci pod slunečníkem nebo si nápoj nedonesla do parku na lavičku. To v zimě rozhodně nemůžete, pokud nechcete zmrznout.

Pivo v těhotenství. Jak ho vidí lékařské studie?

7. Dovolená

Léto je ideálním časem na dovolenou a odpočinek od práce. To je skvělé hlavně ve chvíli, kdy jste teprve na začátku těhotenství a rostoucí bříško vás ještě nijak výrazně neomezuje. Vydejte se s partnerem na romantickou dovolenou ještě předtím, než se vám narodí vaše dítě a užijte si poslední společné chvíle ve dvou (pokud už nějaké další dítě nemáte).

Slunečné období roku rozhodně není pro dovolenou tím nejhorším. Čekají vás teplé dny, dlouhé večery a lehké, vzdušné oblečení. Může být něco lepšího?

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

7 důvodů proč je skvělé být v létě těhotná