Menu
JenProTěhotné.cz
Jak zvládnout těhotenství

Má se těhotná vzdát adrenalinových sportů? Které jsou rizikové?

Sportovně založené ženy, které byly zvyklé se před otěhotněním svobodně pohybovat možná s očekáváním miminka narazí na omezení, které bude třeba přijmout a respektovat. Které sporty vlastně mohou být pro těhotnou ženu rizikové? Dokážete se jich dočasně nebo i trvale vzdát?

Rizikové sporty v těhotenství

Pokud jste byla zvyklá aktivně sportovat a jste milovnicí adrenalinových sportů, je třeba zvážit, které z nich bude třeba v době těhotenství oželet. Bezpečí miminka by mělo být na prvním místě. Neznamená to sedět devět měsíců doma, ale skákat s padákem už zkrátka asi nebudete…

Mezi rizikové sporty patří ty, při kterých hrozí riziko pádu a ohrožení vlastního života. Nejen, že si můžete zlomit leckterou končetinu, ale ohrozit tak i život a zdraví dítěte ve vaší vzdouvající se děloze. Jedná se o veškeré adrenalinové a vrcholové sporty, ke kterým patří i určitý životní styl a vysoké nasazení spojené s velkou fyzickou zátěží.

Které sporty v těhotenství vynechat?

Bohužel budete muset zapomenout na potápění, paragliding nebo seskok s padákem, bungee jumping, seskoky na lyžích, parkour, jízdu na koni, downhill bike a podobně. Rovněž byste měla být opatrná na bruslích nebo lyžích, nikdy zbytečně neriskovat, a pokud chcete nadále sportovat, tak rozhodně s mírou. Tohle jsou samozřejmosti, které chápe každá nastávající matka.

Pilates pro těhotné. Zkuste cvičení na celých 9 měsíců

Jak bezpečně sportovat v těhotenství

Jestliže si nejste jistá tím, co vlastně můžete, a co ne, poraďte se se svým lékařem. Těhotenství rozhodně není nemoc a aktivní pohyb se vždy vítá. Doby, kdy musely ženy v očekávání zůstat zavřené doma a jejich jedinou povinností byla příprava výbavičky a udržování domácnosti, jsou naštěstí ty tam. Klidně můžete i běhat, je třeba však znát své limity a respektovat přirozený pocit únavy.

Pokud aktivně sportujete a nechcete se svého standardu po celou dobu těhotenství vzdát, není, kromě výše uvedených rizikových sportů, důvod k omezení, jestliže vše probíhá přirozeně a jste zdravá. Je ale důležité přijímat ve stravě mnohem více vápníku a hořčíku, a nezapomínat na přísun kvalitních proteinů. Protože těhotné ženy často trpí nízkým tlakem a závratěmi, mějte u sebe vždy hroznový cukr a vyhýbejte se při sportu prudkým změnám polohy či pohybu ve výškách.

Cvičení pro těhotné: jak se udržet v kondici?

Těhotná žena v kondici

Být v kondici je velkým plusem pro celé těhotenství i porod, které jsou skutečně náročným fyzickým výkonem. Žena lépe zvládá fyzickou zátěž, může aktivně rodit i v jiné poloze než vleže na zádech s roztaženými koleny, cítí se fyzicky dobře, a po porodu se mnohem rychleji dostává zpět do formy,  i na svou původní váhu. Rovněž se u těchto žen vyskytuje menší riziko vzniku diastázy – rozestupu břišních svalů.

Potíže může představovat spíše ochotné přijetí případného omezení, které může vyplynout z možných těhotenských komplikací, anebo také příliš pevné svaly pánevního dna. Proto je vhodné je začít co nejdříve aktivně uvolňovat. Právě tohle je žádoucí pro snadný a bezproblémový porod.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Má se těhotná vzdát adrenalinových sportů? Které jsou rizikové?