Menu
JenProTěhotné.cz
Jak zvládnout těhotenství

Pilates pro těhotné. Zkuste cvičení na celých 9 měsíců

Těhotné ženy by se měly vyhýbat těžké fyzické aktivitě. To ale neznamená, že by měly celý den ležet na gauči a nic nedělat. Naopak, porod je náročný a vyžaduje dostatek síly i vytrvalosti. Pilates pro těhotné přináší speciálně upravené cviky pro každý trimestr těhotenství. Díky tomuto cvičení je možné se udržovat v kondici bez obav o zdraví nenarozeného dítěte.

Cviky pro snazší porod

Pilates je komplexní tělesné i mentální cvičení, které přispívá k tomu, aby bylo tělo silné, flexibilní a vyvážené. Zahrnuje řadu pohybů a pozic, které pomáhají zlepšit sílu a koordinaci. Pracuje také s hlubokým dýcháním a relaxací, které jsou důležité pro způsoby, jakými se cviky provádějí. Konkrétní pohyby se zaměřují na břicho, svaly pánevního dna a zádové svaly, které jsou klíčové pro správné držení těla, rovnováhu a sílu. Posilováním těchto svalů si vytváříte stabilní jádro a silný stabilizační systém. Díky tomu je pilates pro těhotné ženy jako stvořený. Pilates posiluje tělo i ducha prostřednictvím řady kontrolovaných a stále náročnějších pohybů bez toho, aby byl na tělo vyvíjen příliš velký tlak.

Cvičení pro těhotné. Fyzioterapeutka radí, jak na bolesti zad, nohou i prevenci diastázy

Úleva v těhotenství

Pilates cviky posilují svaly břicha, zad a pánevního dna, aniž by při tom namáhaly klouby, takže je to skvělé cvičení pro těhotné. Některé výzkumy naznačují, že pravidelné cvičení pilatesu je stejně účinné jako cvičení pánevního dna. Než si zaplatíte kurz, ujistěte se, že má instruktor pilatesu zkušenosti nebo certifikaci pro cvičení s těhotnými ženami. Existují také speciální hodiny pilatesu pro těhotné. Hlavním přínosem metody pilatesu je, že se zaměřuje na konkrétní svaly, které je potřeba při těhotenství a porodu aktivně zapojit.

Pravidelné cvičení pilatesu posiluje břišní svaly, díky kterým tělo lépe snáší zvyšující se hmotnost spojenou s růstem plodu. Zároveň snižuje bolest zad tím, že zpevňuje nejhlubší břišní svaly, které stabilizují záda a pánev. Právě slabé svaly jsou častou příčinou bolestí zad a pánevní oblasti. Pilates pro těhotné se zaměřuje na pánevní dno a tím i na střeva, močový měchýř a dělohu. Právě děloha, která se rozšiřuje a poklesává s tím, jak dítě roste, posílení potřebuje. Zpevnění pánevního dna je také účinnou prevencí před drobnými úniky moči při kašlání nebo kýchání.

Trénink hlubokého stabilizačního systému pomáhá s rovnováhou, se kterou má mnoho žen v těhotenství a s rostoucím bříškem problém. Mnoho pilates cviků se dělá v pozici na čtyřech, což je pro těhotné ženy velmi úlevná pozice. Navíc ke konci těhotenství pozice na kolenou a rukou pomáhá dítěti dostat se do správné předporodní polohy. Pilates pro těhotné se také soustředí na relaxaci a správné techniky dýchání, což je důležité pro těhotenství i porod.

Jak začít s pilates

Začít s cvičením pilatesu je možné kdykoli, i když jste předtím tuto metodu nikdy nevyzkoušeli. Pilates pro těhotné má jednu jedinou podmínku. Předtím, než se do něj pustíte, ujistěte se, že dokážete ovládat svaly pánevního dna. Bez této schopnosti je pilates neefektivní a nejprve bude lepší vyhledat fyzioterapeuta, který vám ukáže, jak svaly pánevního dna ovládat. V případě, že si chcete ověřit, jak funguje váš stabilizační systém a svaly pánevního dna, vyzkoušejte si následující cvičení.

Klekněte si na všechny čtyři tak, abyste měli dlaně pod rameny, kolena pod kyčlemi a rovná záda. Cvik zkuste dělat vedle zrcadla, abyste si mohli zkontrolovat svou pozici. Nadechněte se a spolu s výdechem stáhněte svaly pánevního dna. Současně zatáhněte břicho v oblasti pupíku dovnitř a nahoru. Zkuste tak vydržet 10 sekund a pokračujte v normálním dýchání. Na konci cviku svaly velmi pomalu uvolněte. Pokud můžete toto cvičení snadno provést a opakovat jej desetkrát, vaše pánevní dno a břišní svaly fungují dobře. Toto cvičení je bezpečné provádět v jakékoli fázi těhotenství.

Pilates pro těhotné je bezpečný, ale buďte opatrní při některých cvicích. Pozice, které zahrnují leh na břiše, zádech nebo stoj na jedné noze, nedělejte, pokud jste v polovině těhotenství a později. Dobrý instruktor vám navrhne alternativní, bezpečné pozice. Nepropínejte klouby v celém jejich rozsahu. Během těhotenství se do těla uvolňuje hormon relaxin, který oslabuje šlachy a klouby. Pokud vás jakýkoli cvik v pilatesu pro těhotné bolí nebo je nepohodlný, jednoduše jej nedělejte.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Pilates pro těhotné. Zkuste cvičení na celých 9 měsíců