Jak progesteron udržuje naše těhotenství a proč jej najdete i v antikoncepci?
Tereza Axmannová
26. 5. 2021
Za mnoho ženských témat, o kterých se nemluví nahlas, jsou zodpovědné ženské hormony – estrogen a progesteron. Dvojice, která funguje spolu i proti sobě. Narušení jejich rovnováhy může mít za následek nejen bolestivou menstruaci nebo třeba depresi, ale také potrat, nebo dokonce neplodnost.
Jejich produkci lze do určité míry podpořit vhodnou výživou, nicméně v případě větší nerovnováhy může být potřeba je doplnit medikací. Například když hrozí ztráta těhotenství, může být předepsán hormon progesteron. Na ten se v tomto článku podíváme podrobněji.
Kde progesteron vzniká a co ovlivňuje
Progesteron u žen vzniká ve žlutém tělísku, tedy v dočasné žláze, která se tvoří v kůře vaječníků. Jeho hladina je nejvyšší 5-7 dní po ovulaci. Pokud nedojde k oplodnění, hladina se snižuje a žluté tělísko zaniká.
Dojde-li k oplodnění, progesteron se dále tvoří ve žlutém tělísku až do 12. týdne těhotenství, následně vzniká v placentě. V malé míře se tvoří také v kůře nadledvin.
Společně s estrogeny podporuje dělohu v přípravě na uhnízdění oplodněného vajíčka zvyšováním děložní sliznice. Podílí se na vytváření hlenové zátky, která pomáhá udržet těhotenství tím, že jednoduše nepustí oplodněné vajíčko ven z dělohy.
Kromě toho uvolňuje děložní svaly, čímž zabraňuje kontrakcím, které by mohly vést k předčasnému vypuzení plodu z dělohy.
Pomáhá také nastartovat vývoj mléčných žláz v prsou.
Jak lze podpořit tvorbu progesteronu
Pro přirozenou podporu tvorby progesteronu v těle je vhodné jíst potravu s dostatečným množstvím zinku a vitamínů B a C. Doporučuje se hlavně brokolice a květák, vhodné jsou také fazole, lněná semínka nebo ořechy. Vhodné je samozřejmě vyhnout se přílišné stresové zátěži, protože při ní se do těla místo progesteronu vyplavuje kortizol. Konzumace alkoholu také nepůsobí zrovna příznivě.
Co pozná lékař z množství progesteronu v těle
Hladina progesteronu v těle se mění během fází menstruačního cyklu. Lze ji vyšetřit z běžného odběru krve. Mimo jiné je díky hladině progesteronu možno určit, kdy u ženy nastane ovulace, neboť koncentrace se výrazně zvyšuje den před ní. Právě toho se využívá při umělém oplodnění.
Během těhotenství hladina progesteronu stoupá. Pokud je v raném těhotenství příliš nízká, může to nasvědčovat hrozícímu potratu. Snížená koncentrace progesteronu také může značit mimoděložní těhotenství.
Estrogenová dominance
S věkem ženy ubývá progesteronu v jejím těle, a především se mění poměr mezi estrogenem a progesteronem. Mezi 35. a 50. rokem věku ženy se sníží produkce progesteronu o tři čtvrtiny, zatímco estrogenu zhruba o třetinu.
Pokud se rozdíl mezi nimi ještě více prohloubí, nastává stav, kterému se říká estrogenová dominance. Jeho mírnějšími známkami mohou být být chronická únava, tloustnutí, náladovost, a především nepravidelnosti v menstruačním cyklu či premenstruační syndrom. Vyústit může například v depresi, cystu na vaječníku nebo i v neplodnost.
Užívání progesteronu po umělém oplodnění
Logicky se tedy progesteron využívá při boji s neplodností a jak již bylo zmíněno, při umělém oplodnění. Pokud je umělé oplodnění úspěšné, ještě bohužel nebývá zcela vyhráno. Míra rizika potratu bývá zvýšená, proto lékaři předepisují právě progesteron, a to ve formě vaginálních tablet. Užívají se do 12. týdne, kdy progesteron začíná produkovat placenta.
Hormonální antikoncepce
Každá mince má ale dvě strany. Čtenářky – většinou již těhotné – odpustí malé okénko o hormonální antikoncepci a úžas nad tím, jak je současná medicína rafinovaná.
S ohledem na to, jakým způsobem společně fungují ženské hormony, nepoužívá se progesteron jen k léčbě neplodnosti, ale také s ním lze docílit opačného efektu: antikoncepce.
Totiž hlenová zátka (která by se normálně utvořila v těhotenství, jak bylo popsáno výše) se působením progesteronu obsaženého v antikoncepci může utvořit i bez otěhotnění. Zátka je neprostupná v obou směrech, tedy spermie se přes ni nedostanou do dělohy a nemohou oplodnit vajíčko (které tam stejně není, protože působením antikoncepce většinou navíc nedochází ani k ovulaci).
Hormon pro i proti gestaci
Zbývá jen lingvistický povzdech nad mocí progesteronu: málokterá látka v ženském těle může mít tak protichůdné účinky jako tento hormon. Stačí ho jen dostat do těla ve větším množství o pár dnů dříve a najednou jako by vůbec nešlo o těhotenský (pro-gestační) hormon. Snad abychom ho přejmenovali!