Menu
JenProTěhotné.cz
Jak zvládnout těhotenství

Prsa v těhotenství. Víte, jak o ně pečovat?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

3. 8. 2019

Prsa symbolizují ženu. V průběhu těhotenství a kojení je ale čeká velká zátěž a mění se uvnitř i navenek. Se změnami se potřebujete vypořádat a o prsa dostatečně pečovat. Připravíte je tak na krmení svého miminka i na dobu, kdy zase budou sloužit jen vám.

Která z žen by si nepřála, aby i po těhotenství byla její prsa stále pevná a krásná. Ve většině případů ale jejich přání vyslyšeno není a po porodu se změní jejich tvar i pevnost. Bývají povislejší a už ne tak pěkná. Často se na nich objeví i strie, protože kvůli mateřství výrazně zvýší svůj objem, a pak ho zase zmenší.

Dbejte na svou čistotu a pravidelnou hygienu

Během těhotenství a kojení musíte dbát na čistotu svých prsou o něco více než obvykle. Minimálně jednou je omyjte vodou a sahejte na ně pouze čistýma rukama. Vyhnete se tak riziku infekce. Noste čisté spodní prádlo, které vám padne a je z kvalitních materiálů. Nemusíte se zbavovat podprsenek s kosticemi nebo výztuží. Jen vás nesmí nikde utlačovat nebo škrtit.

Vyrýsované tělo za pomoci steroidů? Žádné spermie! Varují lékaři

Tipy na správnou péči o prsa v těhotenství:

  • dbejte na správné držení těla a stahujte ramena od sebe. Tím vysunujete svá prsa a ulevujete zádům,
  • zpevňuje prsa pomocí studené vody ve sprše,
  • používejte různé výživné krémy a krémujte,
  • do masáže zahrňte i dekolt, krk a ramena. Masírujte prsní dvorce. Pomáhá to k jejich zesílení a změknutí,
  • pokud jsou vaše prsa až příliš plná, berte si nějakou pohodlnou a bezešvou podprsenku i v noci,
  • prsa nechávejte několikrát za den větrat.

Masírujte bradavky a prsní dvorce

Masáž bradavek a dvorců v těhotenství zajistí, že si pokožka vašich prsou zvykne na zátěž, která je během kojení čeká. Pořiďte si nějaký příjemný masážní olejíček, který vám příjemně voní. Provádějte ji opatrně a jemně. Mohla byste si prsa poškodit a na kůži nedopatřením vytvořit trhlinky, ve kterých pak v některých případech vznikne infekce. Pomoci vám může i partner, který se zapojí velmi rád. Maximálně se uvolněte a užívejte si dokonalou péči. Pamatujte, že by vás nic nemělo bolet. Péči nenechávejte na poslední chvíli a začněte včas.

Dřepy v těhotenství: perfektní cvičení pro každý trimestr

Lékařské vyšetření

Lékař by měl alespoň jednou během kontrol vaše prsa zkontrolovat. Praxe je ovšem docela jiná a obvykle se nic takového nekoná. O prohlídku musíte lékaře sama požádat. Maximální doba pro vyšetření je do třicátého týdne. V případě problému je pak ještě na nějaké řešení do porodu čas. Prohlídka by se měla týkat hlavně vašich bradavek, které mají na kojení ten největší vliv. Menší vyšetření si udělejte klidně i doma. Když se budete snažit jemným štípavým pohybem bradavku vysunout, měla by se vztyčit. V případě, že je plochá, vztyčí se jen trochu, vpáčená už vůbec.

Cvičte

I v těhotenství můžete cvičit a zpevňovat prsa. Ideální je cvik, kdy zdvihnete ruce do výše ramen a tlačíte k sobě otevřené dlaně rukou. Několikrát silně stiskněte navzájem. Při každém stisku vydržte v této poloze několik vteřin a uvolněte napětí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Prsa v těhotenství. Víte, jak o ně pečovat?