Noční můrou těhotných maminek se mohou stát strie. Bohužel jsou trvalé a nevzhledně hyzdí pokožku. Jejich odstranění zabírá spoustu úsilí, času a mnohdy i peněz. Jak jim můžeme spolehlivě předcházet a snažit se zamezit jejich tvorbě?
Jak vznikají strie?
Pajizévky neboli strie vznikají důsledkem napínání kůže při zvětšování objemu břicha a narůstání tělesné hmotnosti. Tyto nevzhledné jizvičky se nejčastěji objevují na břiše, stehnech nebo zadečku. Jejich odstranění ale není vůbec snadné. Když už jednou kůže popraská, není cesty zpět. Jediným řešením těchto nepříjemností je účinná prevence a udržování pokožky pružné a hladké.
Strie nejsou pouze úzce spjaty s těhotenstvím a zvětšující se dělohou, ale mohou se objevit jako důsledek prudkého nárůstu váhy u osob různého pohlaví a věku. Svou roli hrají i dědičné vlivy a nesprávná životospráva. Ve vazivové vrstvě pokožky pak dochází k trhlinám, které se nejprve projeví jako fialová nebo začervenalá místa. Ta postupně vyblednou do velmi světlé až stříbrné barvy.
Jak se zbavit pajizévek?
Po porodu řada žen řeší odstranění strií laserem nebo obrušováním pokožky za pomocí oxidu hlinitého. Nikdy však nedojde k jejich úplnému odstranění, spíše jen k zesvětlení. Na trhu existuje řada kosmetických přípravků, které se používají v rámci prevence nebo následně i k částečné pomoci z nejhoršího stavu.
Proti striím zabírá jedině prevence
Nastávající maminky by neměly zapomínat na péči o své tělo a zejména o svou pokožku. Každodenní promazávání kůže vhodnými prostředky a jemná masáž může pomoci ke zvláčnění pokožky a zabránění jejímu popraskání. Samozřejmě je také důležité hlídat si váhu a skokové přírůstky na váze. Kromě speciálních přípravků z lékáren můžete vyzkoušet i docela obyčejné oleje, které najdete ve své kuchyni. Ideální jsou kvalitní rostlinné a ořechové oleje, případně též bylinné olejové maceráty. K sehnání bývají i v krámcích se zdravou výživou nebo bylinkami, a to od různých firem. Šikovné maminky si mohou bylinkové maceráty vyrobit i samy.
Přírodní oleje na strie. Které jsou nejvhodnější?
Mezi opravdové poklady patří pupalkový, šípkový, mandlový, rakytníkový olej, olej z pšeničných klíčků nebo esenciální levandulový olej, který můžete přidat do některého z rostlinných nebo ořechových olejů. Masáže je třeba provádět co nejčastěji, ideálně každý den po sprchování.
Pupalkový olej
Je velmi vláčný a příjemný. Má vynikající účinky na pokožku a je ceněn pro svůj obsah nenasycených mastných kyselin. Používá se také na ekzémy, lupénku či popáleniny, protože přirozeně vyživuje, zvlhčuje a regeneruje pokožku. Má celou řadu významných nutričných a léčebných účinků při vnitřním použití, během těhotenství se však vnitřně nedoporučuje, spíše až na na úplném konci před porodem, anebo těsně po termínu. Může totiž pomoci připravit tělo na porod a vyvolat porodní stahy.
Při natírání pokožky jako prevence proti striím je vhodné jej míchat s jiným rostlinným olejem, například slunečnicovým, mandlovým nebo sezamovým. Ke konci těhotenství se také vyplatí jako účinná pomoc při masážích hráze.
Šípkový olej
Je známý jako účinný prostředek proti pihám, pigmentovým skvrnám, akné a vráskám. Obsahuje vitamíny A a C, dobře vyživuje pokožku a zaceluje jizvy. Hojí jizvy všeho druhu včetně keloidů nebo jizvách po akné a neštovicích. Je vynikající prevencí, ale i lékem na strie. V rámci prevence olej nařeďte mandlovým nebo sezamovým olejem. Při již vzniklých jizvičkách je přímo můžete potírat neředěným šípkovým olejem, a to tak často, jak je to jen možné.
Mandlový olej
Je velmi oblíbený v kuchyni a obsahuje velké množství vitamínu E. Má příznivé účinky na pokožku a můžete s ním bez problémů ředit další oleje. V péči o strie vám prokáže dobrou službu, dokonale zvláční a vyživí vaši citlivou nebo suchou kůži.
Rakytníkový olej
Je hojivý a protizánětlivý, posiluje imunitu. K vnitřnímu použití je určený jako lék s celou řadou účinků, při vnějším použití je lepší jej smíchat s jiným rostlinným olejem. Vyživuje a zvláčňuje pokožku, regeneruje a dezinfikuje. Můžete jej použít i na plísně, zanícená místa, popáleniny, štípance, afty nebo opary. Obsahuje celou řadu vitamínů a nenasycených mastných kyselin.
Olej z pšeničných klíčků
Je velice výživný a můžete si jej dopřát i vnitřně, například do kaše nebo do salátu. Dobře se vstřebává a krásně vyhlazuje pokožku. Obsahuje velké množství vitamínu E a omega 3 mastných kyselin. Je vhodné jej míchat i s jinými oleji.
Levandulový olej
Levandulový macerát, anebo kterýkoli z výše uvedených olejů s pár kapkami 100 % esenciálního levandulového oleje, vám pomůže zklidnit a uvolnit napětí nejen vaší pokožky, ale svalů, nervů a celého těla. Pokožka po jeho použití bude pružná, vláčná a voňavá. Příjemná vůně vás uklidní a navodí dobrý pocit. Masáž levandulovým olejem pomáhá nejen proti striím, ale také k navození příjemného spánku a k celkovému uklidnění. Doporučuje se provádět po večerní sprše nebo koupeli. Dopřejte si relaxaci a pečujte o sebe, důležité přece je, abyste byla zdravá, šťastná a těšila se na miminko.