Menu
JenProTěhotné.cz
Příznaky těhotenství

Linea nigra v těhotenství. Co dělat, když se objeví?

Redakce

Redakce

18. 6. 2018

Každá nastávající maminka potvrdí, že těhotenství přináší pro ženské tělo nespočet fyzických změn. Mezi takovou změnu, která je právě pro období těhotenství, patří linea nigra, tmavá pigmentová linka vprostřed těhotenského bříška. Proč se linea nigra v těhotenství tvoří? Má snad nějaký zvláštní význam?

Linea nigra – kdy vzniká?

Linea nigra se objevuje zhruba u 20–30 % těhotných žen, obvykle v druhém trimestru. Linea nigra (lat. černá linie) je tmavá pigmentová linka, která tvoří spojnici mezi pupíkem a sponou stydké kosti. Někdy zasahuje i nahoru nad pupík a pokračuje až k hrudníku.

Linea alba – co to je?

Někdy se u žen, které nejsou těhotné, ale např. i u malých dětí, se ve stejném místě jako linea nigry objeví linka světlá, které se říká linea alba.

Náraz do břicha v těhotenství. Na co si dát pozor?

Proč vzniká linea nigra?

Linea nigra představuje specifický druh pigmentace, který vzniká během těhotenství v důsledku zvýšené produkce melaninu. Ten se vytváří díky hormonálním změnám. Mnohonásobně zvýšená hladina hormonu estrogenu způsobuje kromě linea nigra také například tmavší zabarvení prsních bradavek nebo tzv. chloasmu, tedy nežádoucí pigmentové skvrny či mapy v obličeji u žen. Proč se ale linea nigra vytváří zrovna v místě vazivové střední čáry břicha, odborníci dodnes netuší.

Lidové pověry

Zvláštní tmavá čára fascinovala ženy odedávna. Není se proto čemu divit, že se v souvislosti s ní objevuje několik různých pověr. Podle jedné z nich předznamenává linea nigra narození chlapce či dívky. Pokud je linka výrazná a dlouhá, narodí se údajně holčička, pokud je krátká, bude to kluk.

Kdy zmizí linea nigra?

U většiny žen linea nigra postupně vymizí během několika týdnů až měsíců po porodu sama od sebe. Existují však ženy, které mají tuto linku po celý život, ačkoli samozřejmě ve světlejším odstínu. Doporučuje se proto z preventivních důvodů nevystavovat břicho slunečnímu záření brzy po porodu, aby nedocházelo k její ještě intenzivnější pigmentaci. Také během těhotenství byste neměla bříško opalovat, a to nejen kvůli pigmentaci, ale především proto, aby se miminko nepřehřálo!

Škodlivé látky v kosmetice. Na co si dát v těhotenství největší pozor?

Linea nigra mimo těhotenství

Ve výjimečných případech lze tmavší pigmentovou linku zaznamenat také mimo těhotenství. Někdy ji dokonce mají i malé děti. Nejčastěji stojí za jejím vznikem hormonální změny, příp. hormonální antikoncepce (zejména ta, která obsahuje zvýšené množství estrogenu). Není se ovšem čeho se bát. Linea nigra je neškodná a její objevení je považováno ze zdravotního hlediska za nepodstatné.

Jak pečovat o pleť v těhotenství?

A jaké máte s touto tmavou čárou během těhotenství zkušenosti vy? Budeme rádi, když se s námi o vaše poznatky podělíte, a pomůžete tak ostatním nastávajícím maminkám.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Linea nigra v těhotenství. Co dělat, když se objeví?