Menu
JenProTěhotné.cz
Jak zvládnout těhotenství

Jak pečovat o pleť v těhotenství?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

18. 1. 2018

Těhotenství je pro organismus ženy velmi náročnou zkouškou. Mění se hmotnost a vlivem hormonů i kvalita pleti a vlasů. Bohužel většinou k horšímu. Jak pečovat o pleť v těhotenství, když s námi cloumají hormony a tělo prochází různými změnami? Aby těhotná žena vypadala dobře a cítila se tak, je nutné o sebe dostatečně pečovat.

Každá žena se těhotenstvím změní. Změní se její tělo, které se vyrovnává s velkou zátěží. Ženy jsou často unavené a kolikrát by nejraději usnuly během dne i na pracovním stole. Hormonální změny se hojně projevují také na vzhledu. Pleť vypadá často hůře než v pubertě a na břiše a stehnech se mohou objevit strie. To ale vůbec neznamená, že by těhotná žena nemohla vypadat dobře. Jen je potřeba vybírat si vhodné zkrášlovací procedury i přípravky.

Opatrně na sluníčku

V těhotenství je pleť mnohem citlivější. Snadno se na sluníčku spálíte nebo vám vyskočí sluneční vyrážka. Kvůli nepravidelné pigmentaci nemusí být vaše opálení úplně hezké. Používejte tedy krémy s vysokým UV faktorem a pobyt na přímém slunci redukujte. Někdy se těhotné ženy ptají, zda jim nemůže opalovací krém uškodit. Dnes už se však bát nemusí, protože jejich složení není vůbec nebezpečné.

Prsa si zaslouží péči

Velkou míru péče si v těhotenství zaslouží pokožka břicha, stehen a prsou. Tam je kůže velmi namáhaná, protože se natahuje a hrozí  riziko vzniku strií. A těch už se úplně nikdy nezbavíte. Masáží hydratačními krémy jim lze předejít nebo alespoň hodně redukovat jejich vznik. Důležitá jsou i prsa, které se zvětšují a mléčné žlázy začínají produkovat mlezivo. Omývejte si prsa vodou a žínkou, abyste odstranila zasychající mlezivo. Další vhodnou variantou jsou různé přírodní oleje, které je možné zakoupit i v bio kvalitě. Oleje například s obsahem kadidlovníku, který přirozeně regeneruje pokožku. Mezi oblíbenou značku přírodních olejů patří výrobky od značky Saloos. Těmito oleji je možné provádět i uvolňující masáž dalších partií těla.

Vhodná je také masáž bradavek, protože je tak připravíte na období, kdy se bude dítě učit sát. Jemným masírováním a povytahováním zpevníte pokožku, která se vám při velkém sání nepotrhá. Při kojení to není vůbec nic příjemného a dokonce se v nich může rozvinout zánět. Na bradavky používejte co nejpřírodnější oleje a krémy. Existují i speciální masti na bradavky určené přímo pro kojící ženy, ve kterých není zinek.

Účinkují krémy proti striím?

Krémy proti striím samozřejmě nejsou vše spásné, a kdo má k jejich vzniku větší sklony, nejspíš jim úplně nezabrání. Můžete ale jejich výskyt velmi dobře redukovat a nebudou ani tak výrazné. Existuje větší množství hydratačních těhotenských krémů, které jsou speciálně určené právě na strie. Nanášejte je hned po koupeli a kdykoliv se vám bude zdát, že máte kůži suchou a napnutou. Krém by měl obsahovat hlavně olivový olej, olej z avokáda, bambucké máslo a peptidy.

Pleť v těhotenství potřebuje vhodnou kosmetiku

Mnoho těhotných žen se trápí špatnou pletí. Najednou může být mnohem více mastná nebo naopak suchá, objevují se pupínky, pigmentové skvrny či zarudnutí. Není to tak vždy. U některých žen naopak pleť zkrásní a potíže s ní naprosto vymizí. Pokud patříte k prvnímu druhu žen, nemusíte zoufat. Vhodně zvolená kosmetika vaše obtíže dokáže zmírnit. Velmi dobré jsou krémy na alergickou pleť, např. krém Avene.

Ženy, kterým se pleť nadměrně mastí, by měly používat přípravky na regulaci tvorby mazu a zmatňují pokožku. Oproti tomu suchá pleť zvyšuje příjem tekutin. V těhotenství je pleť mnohem citlivější, proto jsou vhodné přípravky na citlivou pleť. Jestliže si nejste jistá, poraďte se v lékárně, kde vám vhodnou kosmetiku doporučí.

Běžné a nepříjemné jsou kruhy pod očima, a to i když spíte dostatečně. Na ně jsou skvělé přípravky na tlumení otoků (chladivé gely), ale dobře se osvědčí i lžíce daná do mrazáku. Znovu ale pozor na přípravky, které jsou dráždivé.

Rozhodně nikdy nepoužívejte žádné tabletky a zejména ne v prvním trimestru. Vybírejte pouze krémy, odličovací vody či séra. Vyhýbejte se přípravkům s kyselinou salicylovou nebo retinoidy. Vhodné jsou ty s obsahem kyseliny mléčné nebo glykolové.

Make-up volte minerální

V těhotenství je vhodnější minerální make-up, protože se hodí na přecitlivělou kůži. Neobsahuje konzervační látky a vůně, které jen zbytečně dráždí. U běžných make-upů se opět vyhýbejte těm s obsahem retinoidů a kyseliny salicylové.

Na tělo je dobrý kvalitní olej

Pečujte o pleť v těhotenství dostatečně a rozmazlujte ji. Samozřejmostí by měla být pravidelná péče o pokožku těla (břicha, stehen a prsou).

Rekapitulace na závěr

Na závěr si zrekapitulujeme, co můžete používat a co ne. Vyhýbejte se kyselině salicylové, retinoidům a sóje. Nepolykejte žádné tabletky proti akné. Naopak používat můžete výrobky s glycerinem, kyselinou hyaluronovou, mléčnou a glykolovou, bambucké máslo, olivový olej a olej z avokáda. Dále jsou bezpečné opalovací krémy a krémy proti striím. Když budete o pleť v těhotenství dostatečně pečovat, jistě se vám odvděčí krásou a zdravím.

Je jasné, že těhotenství doprovází řada změn a vaše pleť i celé tělo se změní. Buďte bez obav. Většina věcí se po porodu vrátí zase do normálu. Pokud vám zůstanou nějaké strie nebo nepříjemná celulitida, nezoufejte. Stále jste krásná a především jste porodila dítě. A to za to určitě stojí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak pečovat o pleť v těhotenství?