Menu
JenProTěhotné.cz

Náraz do břicha v těhotenství. Na co si dát pozor?

Redakce

Redakce

20. 2. 2018

Ačkoli se maximálně snažíte své bříško chránit, někdy se i přesto může stát, že se do něj uhodíte. Náraz do břicha v těhotenství může představovat značné riziko pro vás i pro plod. Máte strach a nevíte, zda bude miminko po nárazu v pořádku? Kdy vyrazit k lékaři na kontrolu? Absolvovala jste v minulosti císařský řez?

Náraz do břicha v těhotenství

Těhotenství může být ohroženo tupým nárazem nebo úderem do břicha pouze v takovém případě, pokud se jednalo o náraz dostatečně silný na to, aby mohl způsobit např. částečné či úplné odloučení placenty, předčasný odtok plodové vody nebo nástup děložních stahů. To by totiž mohlo vyvolat potrat nebo předčasný porod. Jedná se zejména o náraz do břicha způsobený během dopravních nehod, pádu, domácího násilí atd. V běžném životě se nejčastěji jedná o drobné kolize, které by žádné komplikace způsobit neměly.

Drobný náraz do břicha v těhotenství

Ochranné mechanizmy vašeho těla v podobě stěny břišní, plodové vody, hormonálních blokád dráždivosti dělohy atd. jsou při obvyklých aktivitách těhotné většinou dostačující. Přesto se mějte vždy po takové kolizi velice na pozoru. Pokud byste na sobě pozorovala nějaké neobvyklé příznaky, určitě se ihned obraťte na vašeho ošetřujícího lékaře nebo zavolejte na pohotovost.

Do břicha vás uhodilo starší dítě?

Mezi takové běžné drobné kolize patří nejčastěji náraz, který mamince způsobí starší dítě. Jak jistě víte, malé děti jsou neposedné, neustále poskakují, věší se na maminku a nemají ještě moc citu. Nedokáží dopředu odhadnou, jak velkou silou do něčeho narazí. Je vždy potřeba se před jejich projevy chránit a dopředu počítat s každým jejich pohybem. Pokud se například vracíte domů, lze očekávat, že se na vás vaše dítě vrhne a bude vás chtít objímat v pase. I když se to nedá vždy ohlídat, zkuste dítěti neustále dokola vysvětlovat, že malé miminko v bříšku musíme ochránit, aby se nezranilo.

Tvrdnutí břicha v těhotenství. Jak si pomoci doma a kdy vyrazit k lékaři?

Jaké další běžné nárazy do břicha se v těhotenství stávají?

Kromě neposedných dětí se těhotné maminky obracejí na lékaře kvůli nárazu do břicha způsobenému např. při otevírání či zavírání dveří u automobilu či dveří od zavazadlového prostoru vozu. Častý je také pád v důsledku uklouznutí. Těhotné ženy by vždy měly být velice opatrné na pády. Pokud je venku náledí, pokuste se ven nevycházet nebo používejte protismykové návleky na obuv. Dávejte si také zvýšený pozor na kluzké podlahy (např. vylité nápoje, vytřená podlaha). Kapitolu samu o sobě tvoří pády ze schodů. Snažte se vždy přidržovat madel a pokud možno nic nenoste v rukách, když jdete po schodech. Pozor také na klouzavé ponožky. Vhodné je nalepit v domácnosti protiskluzové pásky na schody.

Náraz do břicha v těhotenství – kdy vyrazit k lékaři?

K doktorovi vyrazte okamžitě, pokud vás břicho po nárazu bolí či pobolívá. Neměla byste také pozorovat stahy dělohy a v žádném případě byste neměla začít krvácet. Pokud máte závrať nebo pocit nevolnosti, raději také lékaře kontaktujte. Ačkoli život ohrožující traumata tvoří jen 8 % všech úrazů v těhotenství, jsou spojena se ztrátou plodu ve 40–50 %. Nutno podotknout, že statistiky se týkají především závažnějších traumat způsobených během dopravních. Nicméně těhotenské komplikace, včetně obávané abrupce placenty, se mohou objevit i po malém nárazu do břicha po pádech či domácím násilí. Více než 50 % těhotenských ztrát je spojeno se zdánlivě nevýznamným poraněním matky.

Tupá poranění

S růstem gravidity roste nebezpečí tupého poranění specifických těhotenských struktur – dělohy, placenty a plodu. Tato poranění jsou obvykle důsledkem přímého nárazu na dělohu. Je-li náraz do břicha matky dostatečně silný, může vyvolat děložní kontrakce a předčasný porod. Je také možná předčasná ruptura plodových obalů a občas i prolaps pupečníku. Zranění této oblasti může způsobit těžké krvácení v krátkém čase.

Nízký krevní tlak v těhotenství. Proč si nelehat na záda a jak si rychle pomoci?

Abrupce placenty

Abrupce placenty je nejobávanějším následkem tupého nárazu. Potenciální a vážnou komplikací abrupce placenty je ztráta plodu. Rizikovými faktory jsou zejména nepřipoutání se ve vozidle či vysoká rychlost při dopravní kolizi a domácí fyzické násilí. Abrupce je výsledkem deformace elastické stěny děložní vůči relativně neelastické placentě. Objevuje se v 1–5 % lehkých úrazů, ale ve 40– 50 % tupých život ohrožujících úrazů v graviditě.

Co když dojde k odloučení placenty?

Dojde-li k abrupci placenty, v závislosti na jejím rozsahu hrozí omezení dodávky kyslíku k plodu. Abrupce se může objevit bezprostředně po nárazu do břicha, ale také až za několik hodin či dní poté. Jsou-li plod nebo matka v nebezpečí, je nezbytné provést akutní císařský řez, bez ohledu na fetální věk (musí však být vyšší než 26 týdnů).

Jste po císařském řezu? Dejte si ještě větší pozor!

Za určitých okolností může být tupé trauma tak závažné, že způsobí rupturu těhotné dělohy. Je to vzácná, ale život ohrožující komplikace. Vyskytuje se u méně než 1 % těhotných obětí těžkého úrazu, ale obvykle má pro plod i matku závažnou prognózu. Smrt matky při ruptuře dělohy po úrazu nastává v 10 %. Smrt plodu nastává ve 100 % případů, pokud není možné ženu okamžitě operovat. Prasknutí dělohy se vyskytuje obvykle jako následek přímého úderu do břicha u ženy, která má na děloze jizvu po předchozím císařském řezu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Náraz do břicha v těhotenství. Na co si dát pozor?