Menu
JenProTěhotné.cz
Porod

Tvrdnutí břicha v těhotenství. Jak si pomoci doma a kdy vyrazit k lékaři?

Redakce

Redakce

15. 2. 2018

Tvrdnutí břicha v těhotenství může nastávající maminky pořádně vyděsit. Nicméně patří k nejčastějším komplikacím provázejícím těhotenství. Jak ale poznat, že se nejedná o nic vážného? Kdy už by mohlo být něco v nepořádku?

Tvrdnutí břicha v těhotenství – příčiny

Mezi nejčastější příčinu tvrdnutí břicha v těhotenství patří růst dělohy a miminka. Tvrdnutí břicha může provázet také bolesti v podbřišku nebo v tříslech. Těhotenství představuje obrovskou zátěž také na záda, které mohou bolet a způsobovat tvrdnutí břicha. Veškeré bolesti v oblasti břicha mají ve většině případů na svědomí děložní kontrakce, tzv. poslíčky (odborně Braxton Hicksovy kontrakce). Jedná se o nepravidelné stahy dělohy, které se v těhotenství objevují už okolo 6. týdne, aniž bychom si je museli nutně uvědomovat v této časné fázi těhotenství.
Obecně je považováno za přijatelný počet nebolestivého tvrdnutí bříška 20 x denně, po 34. týdnu těhotenství zhruba 30 x za den.

Špinění a krvácení v těhotenství. Jaké jsou příčiny a kdy jet na pohotovost?

Kdy se tvrdnutí břicha objevuje?

Tvrdnutí břicha v těhotenství se výraznějším způsobem, a také častěji, projevuje teprve až okolo 5. měsíce. Nejčastěji tomu tak bývá po vyvinuté námaze. Ze zkušeností nastávajících maminek víme, že nejčastějším spouštěčem tvrdnutí břicha bývají domácí práce, úklid a rychlá chůze či chůze do schodů. Pokud se objeví tvrdnutí bříška po fyzické námaze, většinou je vše v pořádku a jedná se o normální stav. Bříško by ovšem nemělo tvrdnout, pokud jste zrovna v klidu nebo ze spaní. V takovém případě je nutné o tom informovat svého lékaře. Během každé pravidelné prohlídky se většinou sestra ptá, zda vám netvrdne bříško. Je potřeba to vždy hlásit. V ideálním případě si to zaznamenejte společně s časem a aktivitou, které jste se věnovala.

Jak poznat, zda se nejedná o předčasný porod?

Většina maminek, zejména ke konci těhotenství, kdy se poslíčci dostavují čím dál tím častěji a v intenzivnější podobě, vyjíždí každou chvíli do porodnice na pohotovost, protože si není jistá, jak rozpoznat pravé, porodní kontrakce od poslíčků. Pro poslíčky je typická nepravidelnost, relativní sporadičnost a v žádném případě by neměly být bolestivé. Pokud byste však zaznamenala před ukončeným 37. týdnem těhotenství kontrakce pravidelné, bolestivé nebo dokonce spojené s krvácením, je nutné ihned vyrazit do porodnice či kontaktovat záchrannou službu. V takovém případě by se mohlo skutečně jednat o předčasný porod.

Předporodní kurz. Jak vybrat ten správný a co vám přinese?

Co se dá s tvrdnutím břicha dělat?

Pokud u vás dochází k tvrdnutí břicha, lékař během vyšetření zkontroluje, zda se nezkracuje děložní čípek (známka předčasného porodu), a je-li děložní hrdlo stále uzavřeno. Může také provést cervikometrii (ultrazvukové vyšetření děložního čípku). Nejčastěji bývá proti tvrdnutí břicha nasazeno Magnesium, které zklidňuje děložní činnost. Rozhodně vám pomůže klidový režim. Důležité je především vyvarovat se přílišnému zatížení břišní stěny. Vyhněte se cvičení a nošení těžkých břemen. Pokud dochází k předčasnému otevírání děložního hrdla, bude možná nutná hospitalizace a zahájení léčby infuzemi.

Bakteriální stěr

Někdy je lékařem proveden také stěr z porodních cest na přítomnost bakterií. Ty totiž mohou navozovat předčasnou děložní činnost. Součástí vyšetření bývá i odběr moči. Potvrdí-li se výskyt bakterií ze stěrů, je u nastávající maminky zahájena antibiotická léčba. Po přeléčení bývá těhotná žena nadále sledována a jsou jí odebírány kontrolní stěry nebo odběry moči.

Jak správně dýchat u porodu. Je nutné se to učit?

Dráždivá děloha

Pokud vyjdou testy na bakteriální infekci negativně, může vám lékař diagnostikovat tzv. dráždivou dělohu.

Co přináší úlevu?

Pomůže poloha vleže se zvednutýma nohama, krátká procházka, teplá (pozor, ne horká) koupel a uvolňovací cviky s pomalým, hlubokým dýcháním. Dbejte také na dostatečný příjem tekutin (při dehydrataci jsou kontrakce silnější). Doporučuje se také užívat preventivně magnesium.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tvrdnutí břicha v těhotenství. Jak si pomoci doma a kdy vyrazit k lékaři?