Menu
JenProTěhotné.cz
Porod

Jak správně dýchat u porodu. Je nutné se to učit?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

16. 6. 2017

Aby byl porod co nejjednodušší a měl hladký průběh, je velmi důležitý i způsob dýchání ženy. Jsou různé dýchací techniky, které se používají v jednotlivých fázích porodu. Pomohou ženě, aby se uvolnila a lépe vnímala porodní stahy. Také dítě dostává přes placentu více kyslíku. Je jasné, že bolest zcela nevymizí, ale kontrakce se lépe zvládají a porod může probíhat mnohem rychleji. Jak správně dýchat u porodu?

Jak správně dýchat u porodu?

Dýchání můžete začít nacvičovat již během těhotenství. Různé techniky vás naučí zejména na předporodních kurzech, které můžete navštěvovat i s partnerem. I když si ale dýchání nacvičíte, je možné, že při samotném porodu budete dýchat úplně jinak, protože vám naučené techniky nebudou vyhovovat. I to je správně. Důležité je, aby vám bylo dobře a vše proběhlo bez potíží.

Dýchání v jednotlivých fázích porodu:

  • pro první dobu porodní se hodí pomalé dýchání, které má relaxační efekt a uklidňuje,
  • během stahů na počátku porodu a mezi jednotlivými kontrakcemi je ideální hluboké rovnoměrné dýchání. Při něm je nádech nosem hluboký a uklidňující a klasický výdech ústy. Vzduch má naplňovat celé břicho, ne jen hrudní koš,
  • v aktivní fází a v době, kdy žena začne tlačit přichází na řadu mělké zrychlené dýchání. Někdy se říká, že žena dýchá jako pejsek.

Domácí porod. Jaké jsou výhody a kdy na něj rovnou zapomeňte?

Hluboké rovnoměrné dýchání

Položte dlaně na břicho, aby se prostředníčky na rukou dotýkaly. Nadechněte se v klidu nosem do břicha a do kříže. Počítejte do tří. Prsty na břiše by se měly trochu odtáhnout. Tak zjistíte, že dýcháte správně. Při výdechu ústy můžete opět počítat do tří. Myslete na uvolnění všech částí těla.

Čas na hluboký nádech je vždy ve chvíli, kdy začínají silnější kontrakce. Připravte se hlasitým výdechem na její zvládnutí. Plíce se vám při nádechu nadzvednout a v těle pocítíte napětí, při výdechu se vám uleví.

Předporodní kurz. Jak vybrat ten správný a co vám přinese?

Mělké dýchání

Lehněte si na záda a pokrčte kolena. Ruce dejte na prsa. Rychle se nadechněte a vydechněte. Nádech i výdech byste měli cítit na prsou a ne v břiše. Toto dýchání je možné provádět i ve stoje.

Poslouchejte sama sebe

Některé porodní asistentky nerady vidí, když se rodičky zbytečně zatěžují nácvikem dýchání. Mají za to, že je pak žena jen zbytečně stresovaná, že při porodu všechno zapomene. A to je nejhorší, co může být. I kdy není na škodu, si nějaké techniky nacvičit. Zejména pro váš klid, že jste se na porod připravila opravdu poctivě, ale neměla byste se na to příliš upínat. Každý porod je jedinečný a možná nakonec zjistíte, že se vám takto dýchá úplně špatně a potřebujete u porodu dýchat úplně jinak. A je to tak správně. Není potřeba se tolik kontrolovat nebo dokonce zadržovat dech. Světová zdravotnická organizace dokonce říká, že řízené tlačení, při kterém ženy dlouho zadržují dech, je velmi škodlivé, protože omezuje přísun kyslíku. Stejně tak není ani dobře dýchat příliš rychle, protože by se vám zamotala hlava.

Strach z porodu. Jak se ho zbavit?

Důležité je být co nejvíc v klidu a pohodě, uklidnit se. Když budete klidná psychicky, bude v pořádku i vaše dýchání.

Ohodnoťte tento článek:
2
Právě čtete

Jak správně dýchat u porodu. Je nutné se to učit?