Menu
JenProTěhotné.cz
Porod

Strach z porodu. Jak se ho zbavit?

S blížícím se termínem porodu většinou přichází i strach z jeho průběhu. Obavy z porodu jsou naprosto přirozenou součástí těhotenství. Důležité je s nimi pracovat a nepodléhat zbytečně panice.

Strach  z porodu se netýká jen prvorodiček

Příčinou obav bývá v drtivé většině případů strach z neznáma. Bolesti, délka porodu, ztráta sil i možné komplikace trápí dnes asi 60 % nastávajících maminek. Mohlo by se zdát, že panický strach z porodu zažívají jen prvorodičky. Opak je ale pravdou, protože naprosto běžný je i strach z druhé porodu. Stává se to zejména tehdy, kdy předchozí porod neproběhl ideálně.

Jaký má panika z porodu vliv na budoucí maminku?

Velký strach může mít na těhotnou ženu negativní vliv a zhoršit samotný průběh porodu. Vysoká hladina kortizolu v krvi způsobuje poruchu děložní činnosti a snižuje průtok krve placentou. Následkem pak může být nedostatečné zásobení plodu kyslíkem. Tento stav je naštěstí snadno zjistitelný během monitorování a lékaři na něj mohou okamžitě reagovat.

Jak správně dýchat u porodu. Je nutné se to učit?

Nejčastější příčiny strachu

Bolest

Strach z porodu před porodem může mít různé příčiny. Tou nejčastější je obava z porodních bolestí. Bez stahů dělohy a roztahování děložního hrdla by miminko nemohlo přijít na svět. Příroda ženy naštěstí obdařila psychickou i fyzickou sílou a odolností, aby porod zvládly. Tělo rodičky začne při porodu produkovat endorfiny, které bolesti částečně utlumí. Strach a stres však vylučování endorfinů zabraňují a vnímání bolesti naopak zhoršují. Pokud tedy zachováte klid, bolesti nebudou tak silné. Myslete také na to, že bolest se dá v dnešní době tlumit přírodními nebo farmakologickými prostředky. I s těmi porod samozřejmě bolí, intenzita je ale podstatně nižší.

Nevím, do čeho jdu

Strach z neznáma je logický stejně jako strach z bolesti. Je porod opravdu tak hrozný? Co když mi dojdou síly? To jsou otázky, které si klade každá prvorodička. Když si ale o porodu zjistíte co nejvíce informací, bude přesně vědět, jak probíhá a co vás čeká. Připravenost strach z porodu zaručeně zmenší.

Jak se zbavit strachu z porodu?

Strach z porodu může mít podobu fobie, se kterou se ale dá pracovat tak, aby ve výsledku pracovala ve váš prospěch.

Hledejte správné informace

Dostatek informací o průběhu je nezbytný, ale neměli byste to přehánět. Skvěle fungují předporodní kurzy, čtení odborných knížek a ověřených internetových článků. V žádném případě nedoporučujeme vyhledávání výrazu „strach z porodu diskuze“. Zejména prvorodičky by se měly podobným diskuzím raději vyhýbat. Špatné zkušenosti a obavy stovek maminek vaše strachy spíše rozdmýchá. I při rozhovoru s kamarádkami si nechávejte určitý odstup. Jejich popisování dlouhého a úmorného porodu vám mnoho sil totiž také nedodá.

Na porod se připravujte i fyzicky

Jestliže máte z porodu strach, dělejte vše pro to, aby vaše tělo bylo co nejlépe připravené. Možností je spousta. Můžete se věnovat těhotenskému cvičení, popíjet bylinky nebo používat některou z oblíbených pomůcek, které mají za úkol připravit dělohu na samotný porod.

Předporodní kurz. Jak vybrat ten správný a co vám přinese?

Svěřte se partnerovi nebo mamince

Se svým strachem se nebojte svěřit svým nejbližším, kteří vás vyslechnout a podpoří. Když budete o svých pocitech mluvit, uvolníte se a zbavíte se nepříjemných pocitů a obav.

Nebuďte u porodu sama

Spousta žen se bojí toho, že budou na všechno samy. Když budete vědět, že s vámi všechno bude prožívat i váš partner nebo dula, bude váš strach zase o něco menší. Přítomnost blízké osoby udělají během porodu opravdu hodně.

Myslete na to, co přijde po porodu

Místo toho, abyste si pořád dokola vizualizovala průběh porodu, si představujte, co bude následovat po něm. Poprvé budete držet v náručí své dítě, které budete milovat jako nikoho jiného na světě. A to za tu bolest přece stojí, nebo ne?

Monitor v těhotenství. Co měří a jaké hodnoty jsou ještě v normě?

Představte si, kolik žen před vámi už porod zvládlo

Milióny žen před vámi bez problémů porodily a vy to zvládnete také. Bolesti trvají jen pár hodin a budou přebité štěstím, které zažijete ve chvíli, kdy své miminko poprvé vezmete do náručí.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Strach z porodu. Jak se ho zbavit?