Menu
JenProTěhotné.cz
Plánování rodičovství

Endometrióza: jak ovlivňuje plodnost a těhotenství?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

17. 9. 2019

Endometrióza je nepříjemný problém, který může způsobovat neplodnost nebo komplikace v těhotenství. Stejně tak ale mnoho žen s tímto problémem otěhotní a donosí své dítě bez větších problémů. Co byste měli vědět o souvislosti mezi endometriózou a těhotenstvím?

Nemoc je často definovaná jako přítomnost funkčních žlázek (endometrium), které se normálně vyskytují v děloze, mimo jejich obvyklé umístění. Tkáně se mohou vyvíjet ve vejcovodech, vaječnících a v dutině břišní. Endometriózou trpí asi deset procent ženské populace v reprodukčním věku, protože je ale těžké ji odhalit, může být žen mnohem víc.

Endometrióza příznaky

Onemocnění může mít řadu vedlejších účinků, jako je bolestivá menstruace a křeče. A co víc, asi třetina žen s endometriózou má potíže s otěhotněním a ty, které úspěšně otěhotní mají větší riziko potratu, předčasného porodu, preeklampsie, císařského řezu a dalších komplikací. Budoucí rodiče se ale nemusí bát. Některé léky či chirurgický zákrok mohou pomoci těm ženám, které mají endometriózu opravdu rozsáhlou, aby se i ony dočkaly prosperujícího a zdravého těhotenství.

Proč užívat kontryhel v těhotenství. Víte, kdy pomáhá?

Endometrióza a těhotenství

Podle některých odborníků se asi 20 až 40 % žen s endometriózou potýká s neplodností nebo neschopností otěhotnět i přes pravidelný nechráněný pohlavní styk. Ve skutečnosti je endometrióza jednou z hlavních příčin nediagnostikované neplodnosti. Ženy s endometriózou mají každý měsíc jen asi 5 až 10 %, zatímco zdravé ženy 15 až 20 %.

Jedním z důvodů může být to, že zánět blokuje vejcovody a vaječníky, čímž zabraňuje kontaktu vajíčka se spermatem. Oplodněné vajíčko (embryo) může mít také potíže s implantováním se do stěny dělohy. A nakonec, endometrióza by také mohla poškodit vajíčko nebo sperma sama.

Ovšem ne každá žena s endometriózou má problémy s otěhotněním. Neplodnost může mít mnoho dalších příčit, včetně poruch ovulace, jako je syndrom polycystických vaječníků (PCOS), pokročilý věk matek, zablokování vejcovodů apod.

Léčba neplodnosti způsobené endometriózou

Léčba není vůbec jednoduchá a nemůže zaručit jistý výsledek. Probíhá buď s pomocí hormonálních přípravků nebo prostřednictvím chirurgického zákroku. Někdy se kombinují obě možnosti. Hormonální léčba má zabránit růstu a šíření ložisek, ta chirurgická je odstraňuje.

Cílem je hlavně snížit bolestivost a obnovit plodnost. Bohužel se ale endometrióza velice často zase vrací a léčba někdy bývá doprovázena vedlejšími nežádoucími účinky.

Pokud přesto žena neotěhotní, je nutné přistoupit k umělému oplodnění in vitro (IVF) a inseminací (IUI).

10 příznaků těhotenství ještě před pozitivním testem

Endometrióza a psychosomatika

Toto onemocnění neovlivňuje jen fyzickou oblast života, ale bohužel i tu psychickou. Chronické bolesti, poruchy menstruačního cyklu, možná neplodnost a sexuální problémy zasahují ženu na jejích nejcitlivějších místech. Ženy s endometriózou si často stěžují na bolesti při sexu a je to pak traumatizující pro oba partnery. Skoro polovina žen trpí dyspareunií (odpor k pohlavnímu styku). Některé studie prokazují, že strach z bolesti významně snižují radost ze sexu a vůbec chuť na něj až do té míry, že některé ženy vůbec nejsou schopné dosáhnout orgasmu. Tím se snižuje frekvence pohlavního života a dochází k narušení intimních vztahů v páru.

Chcete posílit pánevní dno v těhotenství? Vyzkoušejte tyto cviky

Jak onemocnění ovlivňuje těhotenství?

Pokud žena otěhotní, s největší pravděpodobností nevznikne žádný problém. Ovšem často je spojována endometrióza s potraty a zvyšuje i riziko vzniku těhotenských komplikací. Jedná se o předčasný porod, placentu previa, císařský řez, gestační diabetes a další problémy, které už jsme v článku zmiňovali. Ve druhém a třetím trimestru se také může někdy vyskytnout krvácení.

I když neexistuje žádná stoprocentní léčba, některé ženy uvádí, že během těhotenství problémy zmizí díky nárůstu hormonu progesteronu. Tato zlepšení však nejsou trvalá a endometrióza se po porodu opět vrátí, jakmile se obnoví cyklus. Existuje také určité procento žen, kterým se příznaky naopak zhorší, pravděpodobně kvůli rostoucí děloze.

Těhotné ženy mohou zvládat bolest, která endometriózu provází, změnou životního stylu. Existují některé cvičení postupy a hodně ovlivní i správná výživa. Pomáhají také léky proti bolesti, ale ty v těhotenství raději vynechte. Také nahřívací polštářky, různé bylinné doplňky a akupunktura. Než k něčemu takovému přistoupíte, vždy se poraďte se svým lékařem.

Jakmile se miminko narodí, můžete se vrátit ke své běžné metodě léčby, ať už jde o hormonální terapii, antikoncepční pilulky a jiné, samozřejmě s ohledem na kojení. Možností je i laparoskopická excize.

Ohodnoťte tento článek:
2
Právě čtete

Endometrióza: jak ovlivňuje plodnost a těhotenství?