Menu
JenProTěhotné.cz
Plánování rodičovství

Inseminace neboli IUI. Co vás všechno čeká?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

2. 7. 2019

Asistovaná reprodukce může mít mnoho podob a jednou z nich je i inseminace neboli IUI. Bývá první volbou u párů, u kterých nebyla zjištěna žádná příčina neplodnosti. Aby k ní však mohlo dojít, je nutný dobrý spermiogram u muže a ovulace u ženy. Jak to celé probíhá?

Inseminace je poměrně rychlý a bezbolestný výkon, který se provádí ambulantně. Úspěšnost výkonu se pohybuje mezi deseti až patnácti procenty

Pro koho je inseminace určena?

Metoda IUI je vhodná pro páry, které se snaží už nějakou dobu o miminko a zatím marně a není u nich zcela jasná příčina neplodnosti. Před tím, než k inseminaci dospějí, musí projít podrobným vyšetřením neplodnosti.

Metodu mohou využít i ženy, které mají poruchu ovulace nebo dokonce její absenci, pokud adekvátně reagují na hormonální stimulaci. Ta se většinou používá i u žen, které ovulují normálně. Také ženy s endometriózou mají šanci, když nemají orgány v břišní dutině deformované. Nutný je průchodný alespoň jeden vejcovod, jinak inseminace proběhnout nemůže.

Partner musí mít relativně dobrý spermiogram nebo lze použít i sperma anonymního vyšetřeného dárce. Nelze ale použít vzorky čerstvého dárce, protože podle zákona musí být všechny vzorky spermatu zmražené, uskladněny šest měsíců a pak opět otestovány na přítomnost nějakých onemocnění. Až poté lze vzorek použít.

Průběh inseminace

Inseminaci lze provést v přirozeném cyklu, ale i ve stimulovaném.

Stimulace vaječníků hormony

Po zahájení terapie se ženě nasadí hormonální léčba. Ta má za úkol stimulovat vaječníky k dozrávání většího množství folikulů, které obsahují vajíčko. Tato stimulace začíná v první den menstruace, tady na začátku menstruačního cyklu.

Intrauterinní inseminace může být provedena jak v nativním (přirozeném, nestimulovaném) tak i ve stimulovaném cyklu, po předchozí ultrazvukové kontrole.

Jak probíhá umělé oplodnění krok za krokem

Počet vajíček

Asi po pěti dnes lékař přes ultrazvuk zhodnotí stav vaječníků a spočítá počet dozrávajících folikulů. Změří jejich velikost a výšku děložní sliznice. Pro IUI je ideální situace, když dozrají alespoň dvě nebo ještě lépe tři vajíčka. Když vaječníky nereagují tak, jak lékaři potřebují, zvýší se dávka hormonů.

Kvůli možnému dozrávání většího počtu vajíček, existuje větší pravděpodobnost vzniku vícečetného těhotenství. Když by k tomu došlo a byl jich příliš velký počet, lékař vám může doporučit folikuly odsát a inseminaci o měsíc odložit. Když je zhodnocen stav a počet folikulů, určí se ideální den pro zavedení spermatu (doba ovulace).

Přenos spermií

Samozřejmě úspěšný pokus o oplození nemůže proběhnout bez spermií. A ty se musí připravit. Příprava spermatu spočívá v jeho pročištění a zkoncentrování. K odběru je možné přistoupit až v den naplánované inseminace. Muž provede masturbaci a předá sperma do laboratoře, kde se upraví tak, aby z něj zůstaly ty nejkvalitnější spermie. Před vlastním odběrem je doporučen několikadenní půst.

K vajíčku

Samotný výkon probíhá tak, že se na gynekologickém křesle pomocí tenkého katetru zavede do dělohy upravené sperma přes děložní hrdlo. Díky tomu, že je sperma zavedeno přímo do dělohy v době ovulace, a nejen do pochvy, jako je tomu u běžného početí, mají spermie zkrácenou cestu za vajíčkem a pravděpodobnost úspěchu se zvyšuje.

Aby se šance ještě zvýšily a případné těhotenství bylo úspěšné, nasazuje se hormonální léčba. Ta má podpořit tvorbu děložní sliznice, aby mělo oplozené vajíčko jednodušší uhnízdění.

Antimülleriánský hormon. Proč je užitečné znát jeho hladinu, když chcete otěhotnět?

Je IUI lepší než pohlavní styk?

Při běžném pohlavním styku musí spermie přejít k vajíčku až z pochvy, a to se povede jen malé části z nich. Při IUI se jich dostane dostatečný počet až do dělohy. Zároveň je i překonán hlen v děložním krčku, který jinak zastaví velké procento spermií, a když je dokonce tento hlen příliš hustý, nepřekonají ho spermie vůbec. Když nedojde k oplodnění, lékaři obvykle doporučí pokračovat další léčebnou metodou – in vitro fertilizaci (IVF) neboli mimotělní oplodnění.

Rizika inseminace

  • infekce asi u 1 % žen,
  • špinění a vaginální krvácení,
  • vícečetné těhotenství,
  • riziko předčasného porodu,
  • alergická reakce na podávané léky,
  • ovariální hyperstimulační syndrom (nadměrná reakce vaječníků na hormonální stimulaci),
  • mimoděložní těhotenství.

IUI cena 2019

Několik pokusů máte hrazených z veřejného zdravotního pojištění. Zaplatit můžete například za speciální katetr nebo za ultrazvukové vyšetření, pokud přetáhnete limit. Reprodukční centra si také mohou účtovat peníze za některé léky či další služby nad rámec. Pokud na IUI nemáte nárok od pojišťovny, počítejte s několika tisíci korun.

Co dělat po inseminaci

Asi dva týdny po transferu můžete zkusit těhotenství test z moči. Když bude pozitivní, měla byste užívat dál všechny léky beze změny až do asi 12. týdne těhotenství. Nezapomeňte se také objednat na vyšetření. Pokud se ptáte na sexuální styk po IUI, ten můžete provozovat bez omezení. Inseminace je ambulantní zákrok a není potřeba žádný speciální režim. První den jen spíše odpočívejte a nic velkého si neplánujte.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Inseminace neboli IUI. Co vás všechno čeká?