Menu
JenProTěhotné.cz
Umělé oplodnění

Jak probíhá umělé oplodnění krok za krokem

Martina Mádlová

Martina Mádlová

24. 5. 2019

Toužíte po miminku, ale to stále nepřichází a nepřichází. V dnešní době problém nejednoho páru. Pokud už jste vyzkoušeli všechny „zaručené“ možnosti, je možná ten správný čas zvážit umělé oplodnění a návštěvu reprodukčního centra. Co všechno vás při IVF čeká?

Umělé oplodnění patří k možným metodám léčby neplodnosti. Než k němu lékaři přistoupí, měla by žena, muž či oba projít pečlivou diagnostikou a konzultací s lékaři. Měli byste se do něj pustit teprve tehdy, když už jste vyčerpali všechny ostatní možnosti a nepovedlo se odstranit příčinou neplodnosti. U žen se kontroluje průběh menstruačního cyklu a vyšetření u muže zahrnuje alespoň dva spermiogramy.

Umělé oplodnění podmínky:

  • ženám do 39 let platí umělé oplodnění zdravotní pojišťovny. Nad 40 let si už musí žena hradit náklady v plné výši sama,
  • alespoň jeden vaječník a děloha musí být funkční,
  • ve spermiogramu muže jsou nalezeny spermie, nebo je alespoň tvoří varlata,
  • žena by neměla být starší 45 let.

Těhotenská maska. Proč se některým ženám objevují pigmentace na obličeji?

Jak probíhá umělé oplodnění (IVF)?

Umělé oplodnění nebo latinsky in vitro fertilizace je označení pro oplození mimo tělo. Ve zkratce to znamená, že dochází k hormonální stimulaci ženy, které jsou následně odebrána vajíčka a oplodněna v živném roztoku spermiemi partnera. Když dojde k úspěšnému oplození, vrátí se vajíčka nebo embrya zpět do dělohy. Když se alespoň jedno embryo úspěšně implantuje, těhotenství začíná. Na první pohled vypadá vše jednoduše, na ten druhý ale jde o velmi složitou událost, která postupuje v několika přesně daných krocích.

IVF postup

Jak probíhá asistovaná reprodukce? Vše se odehrává v několika po sobě jdoucích krocích. Představíme si časový průběh IVF krok za krokem.

Vstupní pohovor v reprodukčním centru

Ještě, než se začne cokoliv dít, musíte se do reprodukčního centra objednat na vstupní pohovor. K tomu nepotřebujete žádné doporučení od lékaře. Obvykle chodí oba z páru. Dozvíte se, jaké možnosti máte, co vám hradí pojišťovna a co si můžete zaplatit navíc. Jaké nadstandardní výkony vám lékař doporučuje, jaké jsou doplatky na léky apod. Dále se řeší váš zdravotní stav, prodělané nemoci i rodinná anamnéza. Připravte si dopředu otázky o tom, co vás zajímá a vše s lékařem proberte.

Stimulace vaječníků

V každém menstruačním cyklu dozrává přirozeně jedno vajíčko tak, aby mohlo dojít k oplození. Abyste mohla podstoupit umělé oplodnění, potřebují lékaři získat v jednom cyklu více zralých vajíček. Proto dochází ke stimulaci vaječníků podáváním hormonů. Díky tomu se jich vytvoří víc. Ty, které nebudou zavedeny do dělohy, je možné zamrazit nebo použít při další léčbě.

První léky, které se podávají, jsou GnRH analoga. Ty zastavují přirozený hormonální cyklus a ten lze pak lépe regulovat. Je možné je aplikovat injekčně nebo nosním sprejem. Následuje vlastní stimulace vaječníků. To se provádí hormony HMG (lidský menopauzální gonadotropin) nebo FSH (folikuly stimulující hormon). Během tohoto kroku žena dochází na hormonální a ultrazvukové vyšetření, aby mohl lékař přesně stanovit vhodný čas pro odběr vajíček

Odběr vajíček

Odběr vajíček probíhá pod ultrazvukem. Nedá se přesně říct, kolik vajíček se přesně povede odebrat a ani kolik z těch odebraných bude možné použít. Odběr může být proveden v krátké narkóze nebo pomocí uklidňujících a tišících přípravků. Když je po výkonu vše v pořádku, může žena odejít ještě ten den domů.

Samotný odběr probíhá tak, že se pochvou do vaječníků zavede jehla, kterou se z folikulů odsají připravená vajíčka i s tekutinou, co je obklopuje a chrání.

Jak probíhá císařský řez a rizika, kvůli kterým je lepší se mu vyhnout

Odběr spermií

K odběru spermií se obvykle přistupuje v den oplození. Může být odebráno doma, ale tam je nutnost ho donést ihned do reprodukčního centra. Když probíhá odběr na klinice, přijde muž do centra, dostane nádobku a odejde do odběrové místnosti. Sperma je v laboratoři zpracováno (vyčištěno a shromážděno). Když z nějakého důvodu nelze sperma odebrat běžnou cestou, lze to udělat mikrochirurgicky metodou MESA a TESE. To probíhá obvykle dříve než odběr vajíček a spermie se zamrazí.

U klasického IVF se přidají spermie k vajíčkům po třech až šesti hodinách. Na jedno vajíčko připadá asi sto tisíc spermií. U metody ICSI se mohou do vajíčka vstříknout jednotlivé spermie.

Mimotělní oplodnění

Oplodněná vajíčka se několik dní kultivují v laboratoři pod bedlivým dohledem. Když se některé nevyvíjí tak, jak má, vyřadí se. Pátý den po oplodnění vajíček už je jasné, kolik embryí lze použít. Pokud nejsou některá kvalitní embrya použita k oplodnění, dávají se zmrazit.

Jak probíhá kultivace?

U běžného transferu jsou embrya přenášena po dvou až třech dnech kultivace. Může být i prodloužená na pět až šest dní. Podle lékařů přináší delší doba lepší výsledky, protože mají mnohem větší přehled o těch nejkvalitnějších. Zvyšuje se tak pravděpodobnost, že se umělé oplodnění povede.

Co se děje po umělém oplodnění?

Asi za čtrnáct dní po přenosu dochází k hormonální analýze a ultrazvukovému vyšetření. V tuto dobu už lékaři poznají, zda jste těhotná nebo ne a umělé oplodnění se podařilo. Další kontroly průběhu těhotenství má už na starosti ošetřující gynekolog.

Jak velká je naděje na úspěch?

Při úspěšném přenosu jsou šance na otěhotnění asi 25 až 30 %. I umělé oplodnění může skončit potratem, stejně tak jako u přirozeného těhotenství. Po 35. roce věku klesají naděje na to, že IVF bude úspěšné.

Ne vždy lze embryo skutečné přenést. Buď není dostupné žádné zralé vajíčko, spermie je nedokáží oplodnit nebo se vajíčko už dále nevyvíjí.

Těhotenství bez partnera. Chcete dítě, ale nemáte s kým? Máme pro vás pár tipů

Rizika IVF

Umělé oplodnění je určitým zásahem do lidského těla, a tak si s sebou také nese určitá rizika. Léky používané k podpoře vyzrávání vajíček dokáží u některých žen vyvolat přehnanou reakci vaječníků. To může vést k velmi silným bolestem v podbřišku a potíže se musí léčit.

Když se do dělohy implantují dvě nebo i tři embrya, zvyšuje se sice šance na úspěch, ale také může dojít k vícečetnému těhotenství. A to je samo o sobě rizikové. Proto se už od přenášení většího počtu embryí začalo upouštět.

I když se těhotenství po IVF výrazně neliší od přirozeného těhotenství, objevují se některé komplikace častěji (mimoděložní těhotenství, dřívější porodní bolesti, předčasný porod, vysoký krevní tlak a potíže s ledvinami). Při použití metody ICSI byl zpozorován mírný nárůst výskytu genetických poruch a horšího vývoje dětí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak probíhá umělé oplodnění krok za krokem