Menu
JenProTěhotné.cz
Plánování rodičovství

Těhotenství bez partnera. Chcete dítě, ale nemáte s kým? Máme pro vás pár tipů

Martina Mádlová

Martina Mádlová

11. 4. 2019

Ne vždy život plyne tak, jak jsme si ho my ženy nalinkovaly a vysnily. Také jste měla představy o tom, jak do třiceti budete vdaná za nejlepšího muže pod sluncem a zplodíte spolu ty nejkrásnější děti na světě? Jenže třicítka dávno minula a kde nic, tu nic. Žádný manžel, a dokonce ani přítel a už vůbec žádné děti. Biologické hodiny jsou ale neúprosné a vy neslyšíte jen tikání, ale přímo dunění. Co dělat, když chcete dítě a jste sama? Kdy je načase zvážit těhotenství bez partnera? Řešení existuje i v takové situaci a nejen jedno.

Najít muže snů v dnešní době, to je jako hledat jehlu v kupce sena. A když se vám navíc splaší hormony a vy chcete dítě teď hned, je to dost velký problém. Mít miminko ale jde, i když zrovna žádný vztah nemáte a řeší to každý rok stovky českých žen. Česká legislativa sice neumožňuje umělé oplodnění svobodným ženám, přesto způsoby existují.

Jak mít dítě bez partnera?

Možností, jak mít dítě bez partnera je hned několik. Můžete navštívit spermabanku (tam potřebujete ale mít s sebou nějakého muže), využít dárce spermatu v řadách svých známých nebo úplně cizích třeba někde na zábavě (ano i to se děje) nebo odjet někam do zahraničí, kde je legální umělé oplodnění i pro single ženu. Jednou z možností je i adopce či pěstounská péče.

Návštěva spermabanky

Využít dárcovství spermatu a jít na umělé oplodnění se sice nabízí jako ta první možnost, ale u nás to není tak jednoduché, protože legislativa to zatím nedovoluje. Když půjdete na kliniku, musíte s sebou mít muže, který potvrdí, že je váš partner. Je to tedy podvod, ale také běžná praktika. Dalším problémem je i to, že cizí spermie vám klinika poskytne jen v případě, že váš partner je v pořádku nemá. Takže musíte najít někoho, kdo tam půjde s vámi a bude lhát a zároveň ještě nemá kvalitní spermie. Svobodné ženy bez partnera mohou vyrazit na umělé oplodnění do zahraničí. Dokonce v ČR existují i agentury, které vám vše zprostředkují. Stojí to ale spousty peněz.

Biologické hodiny u žen a u mužů. V čem se liší?

Neznámý dárce

Hodně zoufalé ženy dělají zoufalé věci. Některé se prostě rozhodnou využít sperma prvního muže, který je nebude odpuzovat a alespoň trochu splní jejich podmínky. Často podávají inzeráty, kde upřímně napíší, proč toho muže hledají, jaký by měl být a jaký nepřichází v úvahu. A světe div se, najde se jich dost takových, kteří se na inzerát ozvou. Některé ženy jsou ochotné dárci za jeho „materiál“ i zaplatit. Pak je tady ještě ta horší varianta. Žena sbalí nějakého ochotného muže někde na diskotéce či jiné bohulibé zábavě, svede ho a přesvědčí o tom, že bere antikoncepci. Obvykle si to hezky naplánuje na termín ovulace, kterou má v malíku. Cíl je opět jasný. Mít dítě. Muže pak už nikdy nevidí a nekontaktuje ho. Dostala, co chtěla – tedy dítě. Tohle není právě nejšťastnější řešení a je potřeba ho opravdu pečlivě zvážit. Jednou vás totiž váš podvod může nepěkným způsobem dohnat.

Kamarád jako dárce

I toto je možnost, jak mít dítě. A rozhodně čestnější než ta předchozí. Kamarád, kterého znáte hodně dlouho a ledacos byste pro sebe udělali, vám možná rád pomůže. Zvlášť, když se mu třeba už dlouho líbíte. Cesta k dítěti může být přirozenou cestou, tedy sexem nebo se dá provést inseminace bez partnera. On si odskočí na chvíli do koupelny s kelímkem a vy se pak s injekční stříkačkou postaráte o zbytek. Znáte film s Ivanou Chýlkovou, Perfect Days?  Tak přesně tak to probíhá. Musíte si ovšem domluvit jasná pravidla a ta pak dodržovat. Nemůžete si to třeba za rok rozmyslet a začít ho vydírat otcovstvím. Stejně tak pamatujte na to, že on o existenci svého dítěte bude vědět a jednoho krásného dne vám může přijít obsílka od soudu a kamarád začne uplatňovat svá práva.

Vyšetření ovulace. Jak zjistit, kdy máte své plodné dny?

Adoptování dítěte

Adopce bývá na seznamu svobodné ženy většinou až tím posledním řešením. Ona sice chce těhotenství i bez partnera, ale obvykle touží po svém vlastním dítěti. K tomuto kroku přistoupí ve chvíli, kdy děti mít nemůže. I tak je to dobrý čin. Nabídne nějakému dítěti svou lásku a domov. Předtím je ale nutné si uspořádat myšlenky a představy a naprosto upřímně si říct, jaké dítě jste ochotné do svého života pustit. Už se totiž stalo a ne jednou, že lidé vzali jakékoliv dítě, které bylo zrovna možné adoptovat, neodhadli své síly a po několika letech je vrátili do dětského domova s tím, že to nezvládají. Často to bývá u dětí nějak handicapovaných nebo z jiného etnika. Asi si dokážete představit, jak moc to tomu dítěti ublíží.

Rozhodnutí mít dítě, je vždy velký krok do neznáma a není to vždycky jednoduché. Než se odhodláte k těhotenství bez partnera, dobře si rozmyslete, zda na to máte dostatek sil, ale i zázemí a finance. Protože mít dítě rozhodně není zadarmo.

Jak jste na tom vy? Měly byste dítě klidně bez partnera? A jakým způsobem byste byly ochotné si ho pořídit?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Těhotenství bez partnera. Chcete dítě, ale nemáte s kým? Máme pro vás pár tipů