Menu
JenProTěhotné.cz
Plánování rodičovství

Vyšetření ovulace. Jak zjistit, kdy máte své plodné dny?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

8. 4. 2019

Ovulace, nejvíce skloňované slovo u žen ve chvíli, kdy se rozhodnout, že chtějí rozšířit svou rodinu o dalšího člena rodiny. Je to jen několik málo dnů každý měsíc, ale tak moc důležitých. V tuto dobu totiž můžete otěhotnět. Jak probíhá vyšetření ovulace? Poznejte své plodné dny.

Při pravidelném cyklu se uvolňuje zralé vajíčko z vaječníků do vejcovodu asi v polovině cyklu. Právě toto je ovulace. Po ovulaci může být vajíčko oplodněno pouze po dobu asi 12 až 24 hodin. Když k oplodnění dojde, uhnízdí se přibližně týden po ovulaci vajíčko v děloze. Pokud ne, přijde přibližně za 14 dní menstruace. Nejvýhodnější doba k sexu, v případě, že chcete otěhotnět, je tedy tři dny před ovulací a maximálně jeden po ní. To jsou vaše plodné dny. A o nich byste měli mít přehled.

Jak probíhá ovulace

Uvolnění vajíčka z vaječníku neboli ovulaci řídí hormony přívěsku mozkového – hypofýzy nazývající se gonadotropiny. Aby mohlo vůbec dojít k uvolnění vajíčka, musí se zvednou luteotropní hormon. Právě na tomto principu fungují ovulační testy. Když k ovulaci nedojde, nazývá se cyklu anovulační. Když nedojde k uvolnění vajíčka z vaječníků, není jeho oplodnění možné. Každý menstruační cyklus se uvolňuje jedno vajíčko. Někdy se mohou uvolnit i dvě vajíčka a když jsou oplodněna, vytvoří se základ pro dvojvaječná dvojčata. Jednovaječná dvojčata pak vzniknou tak, že jedno oplodněné vajíčko se rozdělí na dvě části. Plodné dny se tedy vlastně měří pouze na hodiny, a ne na dny. I z tohoto důvodu by měly ženy dobře svůj cyklus znát, protože jim to pomůže zjistit, kdy nastává ovulace a ony mohou otěhotnět.

Inositol jako podpora těhotenství. Když miminko nepřichází, zkuste vitamíny

Plodné dny příznaky

  • Poševní hlen mění svou konzistenci a množství. Je řidší, tažnější a průhledný. Ihned po ovulaci houstne a má až bílou barvu. Výtok nezapáchá.
  • Existují ženy, které během ovulace pociťují pobolívání nebo i ostřejší bolest v podbřišku či u konečníku.
  • Pokud měříte bazální teplotu, v období ovulace se zvýší. Měla by se měřit hned po probuzení. Skokově se najednou zvyšuje až o půl stupně a zvýšená zůstane až do další menstruace. Zvýšená teplota ale znamená již proběhlou ovulaci, tedy konec plodných dnů.
  • Změna složení slin. Toho využívají ovulační testy. Ty sledují hladinu luteinizačního hormonu (LH). Ta dosáhne svého vrcholu už 12 až 36 hodin před ovulací. Mění se přitom i konzistence slin. Jsou slanější a krystalizují jako mráz na okně. Můžete si koupit volně prodejné slinné ovulační testy, které lze použít i opakovaně.
  • Mnoho žen uvádí, že v období ovulace jsou jejich čichové buňky citlivější a více vnímají pach svého partnera.
  • A ještě jeden pozitivní příznak. V období ovulace se ženy často cítí přitažlivější pro své protějšky a vyšší atraktivitu žen u mužů dokazují dokonce i četné studie.
  • Vyšetření ovulace lze také stanovit i laboratorně z moči či slin.

Nepravidelná ovulace

Někdy také může dojít k určité nepravidelnosti ovulace. Spíše výjimečně proběhne i v jinak pravidelný menstruační cyklus, tedy i vícekrát během jednoho cyklu nebo se jeden cyklus přeskočí a k ovulaci nedojde vůbec například vlivem velkého stresu, nemoci apod.

Ovulační krvácení a otěhotnění

U některých žen se během ovulace dostavuje bolest, která vypadá jako menstruační. Spolu s ní se může objevit i lehoučké špinění nebo i mírné krvácení. Objeví se proto, že praskne folikul zrovna v místě drobné žilky. Ovšem nemělo by jít o nějaké silné a dlouhodobé krvácení. To už v pořádku určitě není a volá po vyšetření gynekologem.

Metoda Mojžíšové. V čem spočívá a jak vám může pomoci?

Ultrazvuk ke zjištění ovulace

Pokud se vám nedaří delší dobu otěhotnět, může vás lékař prohlédnout ultrazvukem. Provede takzvanou folikulometrii. Při ní sleduje zrání vajíček ve vaječníku a to, zda je patrné dostatečné množství folikulů. To jsou měchýřky, ze kterých se vajíčko uvolňuje a jeden svou velikostí dominuje. Při změření jeho velikosti se dá odhadnout, kdy ovulace nastane. Folikul praská při velikosti asi 20-25 mm a uvolňuje se z něj vajíčko. Při vyšetření lékař měří ještě i výšku děložní sliznice, která během cyklu narůstá a připravuje se na uhnízdění oplodněného vajíčka. Toto vyšetření není rutinní, ale rozhoduje o něm lékař.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Právě čtete

Vyšetření ovulace. Jak zjistit, kdy máte své plodné dny?