Menu
JenProTěhotné.cz
Plánování rodičovství

Inositol jako podpora těhotenství. Když miminko nepřichází, zkuste vitamíny

Martina Mádlová

Martina Mádlová

29. 3. 2019

Každé těhotenství je takový malý zázrak a v dnešní době to platí mnohem víc než dřív. Mnoho párů se těší na své miminko, aby po několika měsících marného snažení přišlo nepříjemné vystřízlivění. Dítě se jim počít nedaří. Takové problémy dnes v České republice řeší každý šestý pár. Čím to je? Může za to odsouvání mateřství na pozdější dobu? Nezdravá strava a špatné návyky? Neustálý stres a shon? Možná. Určitě vše zmíněné vliv na početí má. Někdy může být vina ale v tom, že tělu chybí potřebné látky. Víte, proč je důležitý inositol v těhotenství i před ním a co to vlastně je?

Již proběhlo několik výzkumů, které říkají, že ženám by mohla pomoci zvýšená dávka vitamínů B8 a B9inositolu a kyseliny listové. Oba tyto vitamíny se nově začínají používat i v léčbě syndromu polycystických vaječníků. Toto onemocnění patří k nejčastějším důvodům, proč ženy nemohou otěhotnět.

Podpora v těhotenství i před ním

Aby vůbec mohlo dojít k oplodnění, musí vzniknout kvalitní vajíčko. Výzkumem se zjistilo, že kvalitní vajíčka mají ve folikulární tekutině velké množství myo-inositolu, který je důležitý pro správné dozrávání folikulů.

Inositol podporuje lepší funkci vaječníků a příznivě působí na jejich počet. Také dokáže pomoci s regulací a úpravou cyklu.

Inositol v potravinách

Inositol obsahují zejména citrusové plody, celozrnné obilniny, sušené ovoce, semínka, luštěniny, droždí apod. Ovoce a čerstvá zelenina také obsahují poměrně dost inositolu. Konzervované potraviny a potraviny naložené v soli ho už mají velmi málo. Za normálních okolností nejsme většinou schopni sníst tak velké množství potravin, abychom měli tohoto vitamínu dostatek. Základní denní dávky inositolu je 1 g pro dospělého člověka v dobrém zdravotním stavu.

Jak zvýšit mužskou plodnost? Máme pro vás 11 tipů

Myo-inositol

Zmínili jsme pojem myo-inositol. Teď si o něm řekneme trochu víc. Tato látka ovlivňuje růst a dozrávání vajíček. Pomáhá správné ovulaci. Její účinky se dají srovnat třeba s hormonem clomifenem, který využívají lékaři při hormonální stimulaci ženy. Přípravky s touto látkou by určitě měly užívat ženy s polycystickými vaječníky. Základním projevem tohoto onemocnění je chybějící ovulace, nepravidelná nebo žádná menstruace, akné, více ochlupení apod. Myo-inositol dokáže projevy zmírnit a podporuje pravidelný menstruační cyklus. Vhodný je i inositol pro muže. Pomáhá procesu dozrávání spermií, zvyšuje jejich kvalitu a pohyblivost.

Jestliže jste už těhotná, klidně berte doplňky stravy s obsahem myo-inositolu bez obav také. Zvyšuje citlivost tkání na hormon inzulin, takže snižuje riziko vzniku těhotenské cukrovky. Obsahuje ho sója, zelí, vnitřnosti, hrozny, mléko nebo celozrnné pečivo. Koupit si můžete i inositol tablety, sáčky do nápojů apod. Zmínit můžeme například Nosifol forte, Inofolic, Folandrol (ideální pro muže), Fertiprona apod.

Inofolic

Jedním z nejoblíbenějších přípravků, který mohou brát muži i ženy, je Inofolic. Tento potravinový doplněk se prodává v sáčcích s práškem a obsahuje kyselinu listovou a inositol. Látky velmi důležité při plánování početí i v těhotenství.

Inofolic účinky:

  • užívá se tehdy, když máte nedostatek nebo vyšší potřebu inositolu a kyseliny listové v organismu,
  • pomáhá upravit menstruační cyklus,
  • podporuje otěhotnění a je velmi vhodný pro ženy, které mají syndrom polycystických vaječníků.

Základní balení přípravu s dvaceti sáčky seženete za 300 Kč. Spotřebovat byste měli jeden sáček denně. Jeho obsah rozpustíte ve sklenici vody a vypijete. Výrobce i lékaři doporučují jeho užívání minimálně po dobu tří měsíců.

Neplodnost a obezita

Jestliže chcete skutečně otěhotnět, měli byste v první řadě změnit svůj životní styl. Nadváha vám škodí víc, než si myslíte a ovlivňuje i neplodnost. Mimo obezity může neplodnost způsobit i opačný extrém – přílišná hubenost. Ani jedno není správně.

Hormony v těhotenství. Proč přibíráme na váze a trpíme na změny nálad?

Inositol v těhotenství a vitamíny

Nové poznatky hovoří jasně. Při výběru vitamínů by měly ženy preferovat nejen přípravky s obsahem kyseliny listové, ale i ty, které obsahují inositol. Začněte nějaký takový přípravek užívat asi tři měsíce před plánovaným těhotenstvím. Brát může i váš partner. Vy byste měla vitamíny doplňovat i během těhotenství.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Inositol jako podpora těhotenství. Když miminko nepřichází, zkuste vitamíny