Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Vícečetné těhotenství. Na co si dát pozor, když čekáte dvojčata?

Redakce

Redakce

13. 4. 2018

Pokud čekáte dvojčátka, určitě oceníte vyčerpávající přehled informací, které s vícečetným těhotenstvím souvisejí. Dozvíte se, jak probíhá těhotenství a porod, proč se mohou plody vyvíjet asymetricky nebo jaké jsou nejčastější druhy dvojčat. Vícečetné těhotenství má mnoho specifik.

Vícečetné těhotenství

Vícečetné těhotenství je stav, kdy se v děloze vyvíjí více plodů najednou. Může se jednat o dvojčata (gemini), trojčata (trigemini) a ojediněle i více. Každé zhruba 50. mamince se narodí dvojčata. Oproti tomu trojčat či vícerčat se rodí ročně pouze několik. Počet vícečetných těhotenství v současné době značně stoupá díky metodám umělého oplodnění. Je to dáno hlavně tím, že mnoho párů posouvá založení rodiny až za hranici dosažení 30 let, kdy se vyhlídky na přirozené oplodnění snižují. Pomocí reprodukční medicíny je do dělohy budoucí matky vloženo více oplodněných vajíček najednou, a pravděpodobnost vícečetného těhotenství se tak zvyšuje.

Vícečetné těhotenství – co jste možná nevěděli?

Vícečetné těhotenství je vázané geneticky (přenos přes ženskou linii). U ženy, která už porodila dvojčata, existuje až 10x vyšší pravděpodobnost, že opět bude mít vícečetné těhotenství. Zajímavé také je, že se dvojčata častěji rodí černochům a nejméně asijským rasám.

Jak dochází ke vzniku vícečetného těhotenství přirozenou cestou?

Vícečetné těhotenství vzniká oplodněním jednoho nebo více vajíček jednou nebo více spermiemi.

Jak správně vybrat kočárek

Jednovaječná dvojčata

Jednovaječná dvojčata vznikají oplodněním jednoho vajíčka jednou spermií. Oplozená buňka či embryo se na začátku svého vývoje rozdělí na dvě části, ze kterých se vyvíjejí dva samostatné plody. Tyto dvojčata jsou stejného pohlaví, jsou nápadně podobná a mají i velmi podobné duševní vlastnosti a schopnosti. Podle toho, kdy dojde k rozdělení zárodku, mají později 2 plody společné plodové blány, ve kterých se nacházejí a placentu, ze které jsou vyživované.

Druhy jednovaječných dvojčat

Pokud se embryo rozdělí hned na začátku, již kolem 3. dne po oplodnění, vznikají tzv. gemini biamniales bichoriales, tzn. že mají každé svou vlastní placentu i plodové blány. To však nebývá velmi časté. Mnohem častěji dochází k rozdělení embrya až později, mezi 4. – 8. dnem. Gemini biamniales monochoriales mají společnou placentu, ale každý plod má své vlastní plodové obaly. Při rozdělení embrya po 9. dni od oplození mají plody společnou placentu i plodové obaly a vyvíjejí se v jedné dutině v děloze (gemini monoamniales monochoriales). Velmi raritním problémem mohou být srostlá siamská dvojčata, která vznikají neúplným rozdělením embrya. Jedná se tedy o jednovaječná dvojčata.

4 typy jednovaječných dvojčat. Jakých rizik se obávat v těhotenství?

Dvouvaječná dvojčata

Dvouvaječná dvojčata vznikají oplodněním dvou vajíček dvěma různými spermiemi. Pokud v současné době dojde k uvolnění vajíček v každém vaječníku, anebo v jednom vaječníku dozrávají dvě vajíčka, příp. v jednom vaječníku dozrálo dvoujaderné vajíčko, může vzniknout vícečetné těhotenství dvouvaječných dvojčat. Plody vznikají ze samostatných buněk, mají proto každý svou vlastní placentu a plodové obaly. Nazývají se gemini biamniales bichoriales. Dvojvaječná dvojčata nemusejí být stejného pohlaví a většinou si nejsou tak fyzicky a psychicky podobná jako jednovaječná dvojčata. Dvouvaječná dvojčata se vyskytují přibližně 3-4 krát častěji než jednovaječná.

Kdy zjistím, že čekám dvojčata?

Vícečetné těhotenství je možné zjistit při vyšetření hormonálních hladin, konkrétně těhotenského hormonu hCG, jehož hodnoty jsou násobně větší než u jednočetného těhotenství. Od 6. týdne těhotenství (cca 25 – 30 dní po oplodnění) je možné zjistit vícečetné těhotenství také ultrazvukem. Odlišení jednovaječných a dvouvaječných dvojčat lze již koncem prvního trimestru. Při zevním gynekologickém vyšetření je navíc patrná nadměrná velikost dělohy. Pozoruhodný je také poslech ozev srdečního rytmu, který je zdvojený.

Dvojčata a vícerčata – průběh těhotenství

Vícečetné těhotenství je automaticky vedeno jako rizikové. Děloha ženy je totiž uzpůsobena pro vývoj pouze jednoho plodu. Vícečetné těhotenství je většinou spojeno s komplikacemi jak pro matku, tak i pro plody. Častěji dochází k potratům, předčasným porodům nebo preeklampsii (těhotenská nemoc spojena s vysokým tlakem, otoky a odpady bílkovin v moči). Nadměrně zvětšená děloha vytváří tlak na bránici a způsobuje nastávající matce zvýšené zažívací i dechové potíže. Tlakem velké dělohy na cévy v malé pánvi vznikají otoky dolních končetin, zevního genitálu a křečové žíly. Také páteř je vystavena nadměrné zátěži, což vede k bolesti zad. Těhotná žena by měla maximálně respektovat doporučení lékaře a nejpozději od 20. týdne těhotenství zůstat v pracovní neschopnosti, i když nepociťuje žádné abnormální potíže.

Výchova dvojčat má svá specifika. Víte, na co si dát pozor?

Syndrom mizejícího dvojčete

Pokud během prvních 12 týdnů těhotenství dojde k úmrtí jedno plodu, hovoří se o tzv. syndromu mizejícího dvojčete. Ten vzniká nejčastěji špatným uhnízděním jednoho plodu. Odumřelý plod buď v děloze zůstává a postupně se zmenšuje a mumifikuje, anebo dojde k jeho samovolnému potratu, který se projevuje špiněním a bolestmi v podbřišku. Druhý zdravý plod se dále vyvíjí a většinou končí úspěšným porodem.

Předčasný porod

Dvojčata se rodí nejčastěji ve 37. týdnu těhotenství, trojčata ve 33. týdnu těhotenství. Hlavní příčinou předčasného porodu je nadměrné roztažení dělohy, které vede k její dráždivosti a otevírání děložního hrdla. Je proto nezbytné pravidelně děložní hrdlo kontrolovat a nařídit případně včasnou hospitalizaci, aby se předešlo předčasnému porodu.

Asymetrický růst

Závažnou komplikací u vícečetného těhotenství je asymetrický růst. Dvojčata i za normálních okolností mohou mít různou velikost, ale v určitých případech se tato rozdílnost může velmi prohloubit. Postihuje to především jednovaječná dvojčata, která mají společnou placentu. Dochází k tomu, když si jeden plod odebírá na úkor toho druhého více krve a živin cévkami. Tím jsou ovšem ohroženy oba plody, neboť plod, který přijímá více krve, není schopen takové množství zpracovat (twin-to-twin transfuze).

Twin-to-twin transfuze

Do 20. – 30. týdne nejsou projevy většinou patrné. Později začíná mít dvojče – dárce mnohem menší váhu, méně plodové vody, jeho celkový stav se zhoršuje a může dokonce odumřít. Druhý plod je čím dál tím větší a jeho stav se později také zhoršuje. Je proto zapotřebí častěji plody kontrolovat ultrazvukem. V případě zjištění twin-to-twin transfuze lze provést laserem vypálení spojek cév v placentě. Částečně pomůže také částečné odsátí plodové vody u plodu, který jí má mnoho. Při zhoršení stavu plodů se těhotenství ukončuje i za cenu předčasného porodu.

Nerovnoměrný růst u dvojvaječných dvojčat

Nerovnoměrný růst plodů může nastat i u dvouvaječných dvojčat. Nejčastější příčinou je nedostatečná funkce placenty jednoho plodu. Je potřeba pravidelné sledování funkce placenty ultrazvukem a kardiotokografem (vyšetření srdeční frekvence plodů).

Zamotání pupečníků

K nebezpečí dochází také u gemini monoamniales monochoriales, kteří mají jednu společnou placentu a nacházejí se v jedné dutině. Hrozí jim tak zamotání pupečníků s následnou smrtí plodů. Taková dvojčata musí být sledována v nemocnici. Často je potřeba těhotenství ukončit velmi předčasně. Naštěstí se jedná o vzácný typ vícečetného těhotenství.

Pupečník a jeho význam. Víte, co je pupečníková krev?

Porod u vícečetného těhotenství

O tom, jakým způsobem bude veden porod, záleží na délce těhotenství, na zkušenosti porodníka a poloze plodů. Plody totiž mohou být v děloze uloženy v různých kombinacích poloh. Pokud první plod naléhá na porodní cesty hlavičkou, je obecně možné porod vést přirozeně (vaginálně). Při ostatních variantách naléhání prvního plodu se doporučuje sekce. Pokud je první dvojče v poloze podélné koncem pánevním a druhé dvojče v poloze podélné hlavičkou, může dojít k tzv. kolizi dvojčat (zaklínění bradičkami) a vždy se provádí císařský řez. Také při troj- a vícečetném těhotenství se také ukončuje těhotenství císařským řezem.

Přirozený porod dvojčat

V důsledku nadměrného roztažení dělohy dochází někdy k její oslabené funkci, a je proto potřeba posílit kontrakce. Během přirozeného porodu je navíc více ohrožený druhý plod. Po porodu prvního plodu se totiž děloha částečně stáhne, což vede ke zhoršení průtoku krve a kyslíku druhému plodu. Neporozený plod je potřeba intenzivně sledovat a aktivně přistupovat k jeho porodu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Vícečetné těhotenství. Na co si dát pozor, když čekáte dvojčata?