Menu
JenProTěhotné.cz
Příprava na miminko

Jak správně vybrat kočárek

Martina Mádlová

Martina Mádlová

24. 3. 2017

Pořízení dětského kočárku je významnou události a pro rodiče velkou radostí. Zároveň je s tímto úkonem spojeno i velké vybírání, zjišťování informací, zkoušení a prohlížení. Každá budoucí maminka chce ten nejlepší kočárek pro své dítě a na výběr je jich tolik druhů a provedení. Na co se zaměřit a jak najít ten správný?

Novorozenci a kojenci se vozí v hlubokém kočárku, který má tvar postýlky. Miminko leží vodorovně, protože tato poloha je pro vývoj páteře velmi důležitá. Až dítě trochu povyroste a může i normálně sedět, můžete ho přesunout do sportovního kočárku nebo také do golfového kočárku.

Můžete buď volit jednotlivé modely zvlášť, nebo si koupit tzv. trojkombinaci, které obsahují zmíněné typy a k tomu ještě autosedačku tzv. vajíčko pro malá miminka. Mají samotný podvozek, na který můžete podle potřeby nasadit sedačku, korbičku či sportovní nástavbu.

Na co se zaměřit při výběru kočárků?

Tak, jak stoupá nabídka, zvyšují se i rozdíly v kvalitě. Dobrý kočárek by měl mít nastavitelnou výšku madla pro lepší manévrování, odpružen kol, raději předních i zadních. Oceníte i rychloodnímatelná kola, zejména při nakládání do auta. Důležitá je samozřejmě zdravotní nezávadnost materiálů a jejich kvalita.

Velkou pozornost věnujte označení kočárku, protože správné označení znamená, že výrobce zná požadované normy. Každý model musí mít označení normy EN 1888 (evropská norma, kde výrobce ručí za to, že kočárek vyhovuje jejím požadavkům), jméno výrobce, distributora či prodejce a v případě autosedačky musí být na korbičce značka ECE 44/03, která označuje možnost použití v autě.

Faktory, které ovlivňují rozhodování:

 • jak často budete kočárek skládat, velikost vašeho auta nebo výtahu,
 • chcete 3 nebo 4 kola,
 • dáváte přednost nafukovacím kolům nebo vám vyhovují plastová,
 • přehazovací rukojeť nebo otočné sezení
 • cena – jakou máte cenovou relaci, zda raději koupíte levný kočárek do 10 000 Kč nebo chcete nějaký luxusní kočárek za mnohem vyšší cenu,
 • hmotnost
 • skládání kočárku – jestliže budete často kočárek vozit, potřebujete, aby se snadno rozkládal a skládal,
 • některé kočárky mívají i další výbavy, např. tašku na kočárek, nánožník, pláštěnku, síťku proti hmyzu, apod.,
 • snadná údržba – pamatujte, že děti kočárek nejednou zašpiní, je důležité, aby se dal snadno udržovat.

Typy kočárků

 1. Hluboký kočárek – první volbou bude vždy hluboký kočárek. Většinou je jeho korbička o něco větší než ta u kombinovaného kočárku. Na velikost je důležité hledět, protože některé korbičky spíše připomínají kočárek pro panenky. Tento typ se hodí spíše na procházky do terénu. Hůře se skládá a za několik měsíců budete muset kupovat jiný, protože už bude pro vaše dítko příliš malý.
 2. Kombinovaný kočárek – jeho velkou výhodou je možnost využití prakticky na celé období, kdy dítě jezdí v kočárku. Velmi oblíbené značky jsou např. Quinny, Jane či Camarelo. Při volbě kombinace vybírejte podle parametrů podvozku se sporťákem, protože vám bude nejdéle sloužit.
 3. Sportovní kočárek – jestliže nechcete kombinaci, bude vás ve chvíli, kdy doslouží korbička, čekat výběr sportovní verze. Zde dbejte hodně na kvalitu provedení a funkčnost, protože vás bude provázet poměrně dlouho. Zvažte, jakým terénem budete jezdit i jak často cestujete. Velmi oblíbené jsou značky Mutsy či Britax.
 4. Golfový kočárek – golfky se využívají zejména na cesty nebo do města. Jsou skladné a nezaberou příliš místa. Jestliže je máte jen na příležitostnou jízdu, stačí vám jednoduchý a levný kočárek. U menších dětí, které ještě nesedí, potřebujete takové, které jdou polohovat a mají oporu nožiček.
 5. Sourozenecký kočárek – kočárky pro dvojčata nebo pro sourozence mohou mít sezení vedle sebe nebo za sebou. V nabídce jsou i modely, kde jsou děti umístěné nad sebou. Většina kočárků se sezením vedle sebe nepřesahuje 80 cm, takže se nemusíte bát, že se nikam nevejdete. I u těchto kočárků existují kombinace. Kočárky, které mají sezení za sebou, se velmi špatně ovládají a nejsou příliš pohodlné. Modely s umístěným sezením nad sebou jsou mnohem pohodlnější a dají se různě kombinovat, např. kombinace sporťáku a hlubokého lůžka.

Výběr je opravdu široký. Záleží především na vašich potřebách i vkusu. Jisté je, že v každém kočárku vybíraném s láskou se bude vaše dítě cítit báječně.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak správně vybrat kočárek