Menu
JenProTěhotné.cz
Jak zvládnout těhotenství

Těhotenská maska. Proč se některým ženám objevují pigmentace na obličeji?

Statistiky uvádějí, že 50 až 70 % žen se v těhotenství setká se zvýšenou pigmentací na obličeji, tedy jevem, který se nazývá těhotenská maska nebo také chloasma. Přečtěte si, proč vzniká, co ji způsobuje a jak si s ní poradit bez umělých preparátů nebo laserové terapie. Těhotenská maska se dá léčit přirozenou cestou.

Co je těhotenská maska

Během těhotenství je tělo zaplaveno hormony, zejména estrogenem, které mohou způsobit nadměrnou pigmentaci. Ta se projevuje tmavými skvrnami na obličeji, zejména na čele, tvářích a kolem úst. Těhotenská maska je způsobena skupinou hormonů produkovaných hypofýzou a hypotalamem, které vyvolávají kožní reakci na UV záření, tedy jakékoli sluneční paprsky. Díky nadměrné produkci těchto hormonů kůže produkuje ochranný pigment nazývaný melanin, který chrání kožní buňky před poškozením DNA.

Hormonální nerovnováha je hlavní faktor, který způsobuje těhotenskou masku. Pokud byly hormony v nerovnováze již před těhotenstvím, je vyšší pravděpodobnost, že se tato situace během těhotenství ještě zhorší. Těhotenské masce se dá předcházet právě hormonální rovnováhou. Optimální hladina hormonů navíc ovlivňuje celkovou vitalitu a zvyšuje šance na početí. Sledujte také hladinu mědi v krvi. Nadbytek nenavázané mědi je další příčinou, proč se objevuje těhotenská masky. Měď je úzce spojena s metabolismem estrogenů, což znamená, že tam, kde není měď, je estrogen a naopak. Příliš mnoho nevázané mědi obvykle znamená příliš mnoho estrogenu. Zvýšenou hladinu mědi indikuje neschopnost dlouhodobě se soustředit, únava a bolesti hlavy, emocionální přecitlivělost nebo deprese.

Hormonální nerovnováha

V ideálním případě je vhodné zapracovat na hormonální rovnováze ještě před otěhotněním. Nicméně i v těhotenství se dá s hladinou hormonů pracovat a zamezit tak stavům, při nichž se začne objevovat těhotenská maska. Prvním krokem je zdravý a vyvážený jídelníček. Tělo potřebuje správné stavební kameny, aby vyživovalo dítě a produkovalo hormony, které potřebuje. Pohlídejte si, aby vaše strava obsahovala nutričně bohaté potraviny, jako je kvalitní maso, vejce, čerstvá zelenina a ovoce. Konzumujte zdravé tuky, které jsou například v kokosovém oleji, avokádu a dalších potravinách obsahujících nenasycené kyseliny. Vyvarujte se rafinovaného cukru a omezte i přírodní cukry.

Studie ukazují, že mnoho lidí nemá při moderním stylu života vyvážený poměr mezi mastnými kyselinami 3 až 6. Většinou v jejich organismu převažuje omega 6 mastná kyselina, které se vyskytuje v polynenasycených rostlinných olejích, jako je například řepkový. Bohužel tomuto druhu oleje je téměř nemožné se vyhnout, pokud jíte v restauracích nebo kupujete balené potraviny. Zamezte vysokým hladinám polynenasycených tuků tím, že budete jíst doma vařené pokrmy, jak jen to bude možné. Používejte zdravé tuky jako je máslo, olivový a kokosový olej. Jezte mořské plody nebo ryby nejméně dvakrát týdně. Pokud nemůžete či nechcete jíst ryby, začleňte do jídelníčku olej z tresčích jater.

Vyhýbejte se toxinům

Toxiny jsou obsaženy v mnoha věcech, které každodenně používáme. Úklidové prostředky, kosmetické výrobky, nábytek, plasty a toxiny v pesticidech mohou v těle působit podobně jako hormony a způsobovat, že organismus přestane produkovat přirozené hormony. I drobné změny můžou mít za následek podstatný rozdíl. Vyměňte komerční čisticí prostředky za domácí nebo přírodní značky bez látek, které mají vliv na endokrinní systém. Pokud se vám na obličeji objeví těhotenská maska, stačí si vybrat jeden, dva přípravky a další postupně přidávat. Pokud je to možné, nepoužívejte plast a namísto toho investujte do skleněných, látkových nebo papírových obalů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Těhotenská maska. Proč se některým ženám objevují pigmentace na obličeji?