Menu
JenProTěhotné.cz
Příznaky těhotenství

10 příznaků těhotenství ještě před pozitivním testem

Martina Mádlová

Martina Mádlová

16. 9. 2019

Samozřejmě nic není naprosto jisté, dokud vám test nebo lékař těhotenství nepotvrdí. Existují ale určité signály a příznaky, které naznačují, že vaše snažení konečně přineslo ovoce a vám se v břiše rodí nový život.

Pro některé nastávající rodiče, zejména maminky, může být čekání na to, než si mohou udělat těhotenský test, doslova peklem. Často to vede k poněkud posedlé analýze různých symptomů a ženy na sobě hledají cokoliv, co by jim přineslo naději.

Jaké příznaky nové těhotenství skutečně provází a můžete je zaznamenat ještě předtím, než se na testu objeví dvě čárky? Připravili jsem pro vás přehled deseti nejčastějších.

1. Citlivé bradavky

Mnoho žen začne mít citlivé bradavky vlivem zvýšené hladiny hormonů estrogenu a progesteronu. V časném těhotenství se v prsou začnou zvětšovat mléčné kanálky a více se v nich také ukládá tuku, což zvyšuje jejich citlivost. Bradavky také mohou tmavnout, ale to obvykle přichází až po několika týdnech.

2. Implantační krvácení

Když se oplodněné vajíčko implantuje do stěny dělohy, může přitom dojít k poškození několika jemných cévek a objeví se lehké krvácení. Ženy jej často popisují jako tzv. špinění a není to něco, čeho byste se měla bát. Neobjevuje se však u každé ženy.

3. Bolesti

Také bolesti v břiše mohou signalizovat ranné těhotenství, ale samozřejmě to není úplně směrodatné, protože mnoho žen trpí bolestmi i v období, kdy jim začíná menstruace. Bolest jako signál těhotenství mohou signalizovat zahnizďování vajíčka v děloze nebo třeba cystu corpus luteum, která uvolňuje progesteron do doby, než placenta plně převezme tuto funkci někdy ve dvanáctém týdnu těhotenství.

Implantační krvácení aneb i krvácení může být příznakem otěhotnění!

4. Nevolnost

Ranní nevolnosti nemohou v našem výčtu chybět. Některé citlivé ženy zažívají nevolnost hned od prvních dnů těhotenství, buď ve formě jemné slabosti a neklidu v žaludku, nebo dokonce i opravdové zvracení.

5. Extrémní únava

Mnoho žen začne být extrémně unavených a usínají pomalu i v sedě a chodit do práce je docela náročný úkol. Pokud najednou nemůžete ráno vstát z postele, a i po dvanácti hodinách spánku už zase před večeří padáte únavou, může to být znamení, že jste těhotná.

6. Změny chutí

Některé ženy uvádí, že se jim velmi brzy začaly měnit chutě hned v raném stádiu těhotenství. Často říkají, že měly divnou kovovou chuť v ústech, začaly více slinit apod. Také se mohou objevit krvácející dásně při čištění zubů. Takže pokud vám najednou začne divně chutnat milována čokoláda, možná vás brzy čekají zajímavé novinky.

Oplození vajíčka. Lze pozitivně ovlivnit cestu spermií k vajíčku?

7. Noční návštěvy koupelny.

Časté návštěvy koupelny, a hlavně toalety ženy trápí na konci těhotenství, kdy miminko vyvíjí poměrně velký tlak na močový měchýř, takže musíte chodit častěji. Ale víte, že to může být i brzký příznak těhotenství? Hned od početí se vaše tělo začne rozšiřovat a přizpůsobovat se a to spolu s těhotenskými hormony znamená větší průtok krve, což může vést k tomu, že vás to nutí chodit častěji než obvykle.

8. Zácpa

Je známo, že hormon progesteron zpomaluje střeva a může stát za problémy s vyprazdňováním. Pokud navíc ještě v této době užíváte vitamíny s obsahem železa, může se problém ještě znásobit.

První fáze těhotenství. Co byste měla udělat v prvním trimestru?

9. Výkyvy nálad

Mnoho žen zažívá různé výkyvy nálad hned od začátku těhotenství. Obvykle za to může změna hladiny hormonu, která je vinna tím, že začnete plakat i proto, že v kuchařském pořadu rozkrájeli papriku nebo že na fotbale nepadl ani jediný gól.

10. Závratě

Závratě nebo bolesti hlavy mohou být důsledkem ranní nevolnosti a také samostatným příznakem vašeho těhotenství. Předpokládá se, že to souvisí se zvýšeným přísunem krve a změnami oběhového systému nebo dokonce s nízkou hladinou cukru v krvi v časných stádiích těhotenství. Vhodné je v tomto případě jíst častěji a malé porce, neoblékat si stažené oblečení a pokud jste náchylná k závratím nebo k omdlévání, raději si prvních náznacích sedněte s hlavou mezi koleny nebo i lehněte. Vždy vyhledejte lékaře.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

10 příznaků těhotenství ještě před pozitivním testem