Menu
JenProTěhotné.cz
Příznaky těhotenství

Implantační krvácení aneb i krvácení může být příznakem otěhotnění!

Martina Mádlová

Martina Mádlová

9. 11. 2019

Možná si myslíte, že přišla menstruace, ale zároveň vás trápí napjatá prsa, větší citlivost na pachy a celkově se cítíte prostě „jinak“. Pokud jste zároveň měla v posledním měsíci nechráněný pohlavní styk, věřte, že se možná vůbec nejedná o menstruaci, ale o implantační krvácení.

Implantační krvácení je v podstatě krvácení při uhnízdění vajíčka, které se právě zabydluje v silně prokrvené děložní sliznici. Jeho projevy jsou špinění i mírné krvácení z pochvy a zaznamená jej až třetina všech těhotných žen.

Kdy se objevuje implantační krvácení?

Když se ve vejcovodu spojí vajíčko a spermie, vznikne tzv. zygota. Ta se 24 hodin po spojení začne dělit na více buněk a vydá se na cestu do dělohy. Tato cesta trvá tři až čtyři dny, kdy se původně jednobuněčná zygota mění na shluk buněk. Přibližně týden po oplodnění se vytvoří buněčná koule blastocysta. Skládá se z dutiny plné tekutiny a vnitřních buněk, ze kterých později vznikne samotné embryo a vnějšího obalu, ze kterého se vytvoří placenta.

Blastocysta se pak zahnízdí v děložní sliznici. K tomu dojde asi desátý až dvanáctý den po početí. Právě v tuto chvílí dochází u některých žen k drobnému vaginálnímu krvácení.

Jste připravená na těhotenství a roli maminky?

Poznejte implantační krvácení

Prohlédněte si barvu a množství krve. Můžete tak zjistit, zda vám začíná menstruace, nebo jste těhotná. Krvácení má většinou podobu narůžovělého nebo nahnědlého výtoku a barva je tmavší než u běžné menstruace. Nějakou dobu totiž trvá, než krev doputuje z dělohy až ke vstupu do vagíny.

Krvácení je většinou hodně slabé a trvá jen pár dní. Některé ženy si je spletou s velmi slabou menstruací, a tak nemusí hned tušit, že jsou těhotné. Ovšem většina žen má silnější menstruaci s červenou krví.

Jaké mohou být jiné příčiny krvácení?

Krvácení mimo cyklus může mít i mnoho jiných příčin. Někdy za ním stojí hormonální nerovnováha, blížící se menstruace, probíhající potrat, zánět děložního hrdla či dělohy, podráždění děložního čípku po pohlavním styku, myomy v děloze apod.

Oznámení těhotenství. Kdy je ten nejlepší čas?

Další příznak těhotenství

Dalším příznakem těhotenství může být mimo implantačního krvácení například nafouklé břicho, časté močení, nevolnosti a zvýšená bazální teplota. Zkuste si udělat těhotenský test nebo navštivte svého gynekologa.

Implantační krvácení nebolí

Na počátku těhotenství je drobné krvácení nebo spíš špinění poměrně normální a může to být vlivem zahnízdění vajíčka. Později to může poukazovat na rozvoj placenty, ale bohužel i na některé nepříjemné věci, jako třeba spontánní potrat. Proto radši žádné krvácení nepodceňujte, zejména tehdy, když je provázeno bolestí. Mohlo by se jednat i o mimoděložní těhotenství nebo rakovinu děložního čípku.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Implantační krvácení aneb i krvácení může být příznakem otěhotnění!